| sempreinvolo30 a întrebat:

S-a nascut Isus in 25 decembrie?
Este potrivit sa tinem craciunul?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia nu ne spune data nasterii lui Isus.Totusi ne ofera dovezi ca Isus,, nu " s-a nascut in luna decembrie.Sa ne gandim cum era vremea in aceasta perioada la anului la Betleem, unde s-a nascut Isus. luna evreiasca Chiselev(noiembrie/decembrie)era rece si ploioasa.In luna urmatoare, tebet(decembrie/ianuarie), se inregistrau cele mai scazute temperaturi din an, iar in regiunile inalte chiar ningea uneori. Sa vedem ce spune Biblia despre clima din zona Betleemului. Scriitorul Ezra arata ca luna chislev era rece si ploioasa.si nu se poate sa se stea afara (Ezra10:9,13; Ieremia 36:22)PotrivitBibliei in noaptea in care s-a nascut Isus, pastorii erau cu turmele pe camp.Defapt scriitorul biblic Luca arata ca atunci in tinutul Betleemului pastorii traiau sub cerul liber. faceau noaptea strajile pe langa turmele lorLuca 2:8-12.De aici vedem ca pastorii stateau cu turmele lor si noaptea, nu doar se plimbau pe afara in timpul zilei. Ar fi putut ei trai pe o vreme rece si ploioasa la Betleem sub cerul liber in luna decembrie? Bineinteles ca nu. In concluzie, dovezile arata ca Isus nu s-a nascut in Decembrie. Cuvantul lui Dumnezeu ne spune cu exactitate cand a murit Isus, insa ne da doar cateva indicii despre nasterea sa.Acest lucru ne aminteste de urmatoarele cuvinte ale regelui Solomon:-,, Mai mult face un nume bun la Dumnezeu decat untdelemnul parfumat,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, si ziua mortii decat ziua nasterii"(Ecleziastul7:1) Nu trebuie sa ne surprinda faptul ca Scripturile ne ofera numeroase informatii despreministerul si moartea lui Isus, dar numai cateva detalii despre nasterea lui sau data nasterii. Daca era spre folosul nostru cu siguranta ca ne scria. Da nicaieri in Biblie nu gasim acest nume Craciun, nu vedem ca apostolii sa fi sarbatorit nasterea lui Isus ca om pe pamant. Ei au sarbatorit moartea lui in fiecare an, pentru ca la aceasta sarbatoare au fost indemnati de Isus. Dar tu ce crezi daca Dumnezeu care ne-a creat si stie cel mai bine ce ne poate fi de folos pentru binele nostru spre lauda lui, oare nu ne scria si acest lucru? Gandeste-te de fapt ce se face cu ocazia acestei sarbatori? Cat se vorbeste despre Isus si rolul sau alaturi de Dumnezeu. Multi spun ca-l cunosc pe Isus, dar nu se lasa influientati de El. Cine are cel mai bun castig din aceste sarbatori? Cati oameni se asaza la masa atunci, si ii multumesc lui Dumnezeu, pentru darul vietii, pentru hrana, haine si adapost? A cui este sarbatoarea? Dumnezeu nu a poruncit sa se tina o data a nasterii fiului Sau, atunci cine tine sarbatoarea aceasta si multe altele dupa bunul lor plac, vointa cui o fac?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nasterea Domnului Isus Hristos coincide istoric cu recensamantul roman la care au participat Iosif si Maria. De aceia se aflau in Betleem si nu la ei acasa si de aceia Marai a nascut intr-un STAUL si nu in patul ei. Perioada recensamantului a avut loc (din cate stiu eu) in perioada (jurul) datei de 17 NOIEMBRIE. Evident ca nu are nici o legatura cu 25 decembrie cand in Babilon se sarbatorea ziua FERTILITATI, perioada in care ziua ca numar de ore incepea sa CREASCA. In aceasta zi era sarbatorita zeita Ister (fecioara) cu zeul (pruncul) Tammuz in brate. "Iștar este zeița asiro-babiloniană a dragostei, a războiului și fertilității, Iștar (Venus). Este echivalentul zeiței sumeriene Inanni. Iștar era mai presus de toate asociată cu sexualitatea: cultul ei religios implica prostituția, care era considerată sacră; orașul ei sfânt, Erech era numit „orașul curtezanelor sacre"; ea însăși era „curtezana zeilor."[2] Iștar avea mulți iubiți; Chiar și pentru zei, dragostea zeiței Iștar era fatală. În tinerețe, zeița îl iubise pe Tammuz, zeul grânelor, - conform lui Ghilgameș - această dragoste ducând la moartea lui Tammuz." Ciudat, nu, totusi Tammuz era si fiul ei. De aici si reprezentarea ulterioara a fecioarei cu pruncul in brate, substituire facuta in perioada lui Constantin pentru ai impaca si pe crestini dar si pe cei majoritari care aveau credinte pagane.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu stiu daca e fix pe 25 Decembrie, posibil sa fie si in alta luna. Dar eu unul cred ca e data corecta.
Stiu ca Ioan Botezatorul s-a nascut cu 6 luni inaintea lui Hristos si ca pe o cutie in care se aflau moastele lui Ioan, dar nu in intregime, ci doar cateva oase, o falanga si inca cateva oase; cutie de piatra (marmura cred) era gravata data nasterii lui Ioan, daca nu 25, 24 parca. Evident, oasele din cutie au fost datate cu Carbon 14, si vechimea lor era din anii 35, cam asa, nu mai tin minte, deci sunt moastele lui.
Deci, daca e asa, inseamna ca Hristos a fost nascut pe 25 Decembrie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Ntz, ntz, ntz, Iisus s-a nascut intr-un anotimp calduros, cat de cat, ca pastorii erau cu oile pe camp si si doarmeau afara. In 21-22 decembrie e solstitiul de iarna, cand e cea mai scurta zi si cea mai lunga noapte iar in acea perioada Soarele e la aceeasi "inaltime"* timp de vreo 3 zile, apoi incepe sa urce spre emisfera de N, asa ca romanii sarbatoareau in acea zi, 25 decembrie, "ziua Soarelui neinvins", ziua in care Soarele (re)nastea.

*instaleaza Stellarium (e free), pui locatia ta, si de la optiuni data/ora pui ora 12:00:00, apoi dai inainte sau inapoi pe sagetutele alea de la luni, o sa vezi cum de iarna pana vara Soarele urca, si de vara (dupa solstitiul de vara) pana iarna (solstitiul de iarna) Soarele coboara.

| mODIN a răspuns:

Normal ca este potrivit sa tinem Craciunul, de ce nu ar fi?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, dar ce are daca il tii? Eu il tin, fara colinde si chestii crestinesti, desigur, il tin in cinstea Soarelui, si duminica e tot in cinstea lui love struck

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea NU ESTE o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei MAI PUŢIN CONTEAZĂ!

Sărbătoarea instituie un timp sacru NICIDECUM PRIN COINCIDENŢA DATEI, ci prin confirmarea din partea Bisericii, prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sărbătoarea instituie un timp sacru NU PRIN COINCIDENTA DATEI, ci prin harul încredinţat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale.

ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului sau Sfintelor Paşti…

Incă de la începutul creştinismului, primii episcopi ai Bisericii au continuat modelul Apostolic al cinstirii Paştelui Creştin la o data diferita de cel al evreilor. S-a propus a se calcula după un anumit algoritm (deci nu s-a ţinut la "coincidenţa de dată")! Nici evreii nu respectau intocmai corespondenta datei evenimentului.

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea instituie un timp sacru prin harul încredinţat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale (sfintele taine), prin lucrarea sfanta a rugăciunii.

Incă de la începutul creştinismului, primii episcopi ai Bisericii au continuat modelul Apostolic al cinstirii Paştelui Creştin (nu vorbim de cel iudaic!) la o data diferita de cel al evreilor. S-a propus a se calcula după un anumit algoritm (deci nu s-a ţinut la "coincidenţa de dată")! Nici evreii nu respectau intocmai corespondenta datei evenimentului.
ESTE CAZUL FOARTE MULTOR SĂRBĂTORI în care nu coincide neapărat data, nu doar cazul Naşterii Domnului sau Sfintelor Paşti…

| milan9 a răspuns:

PĂGÂNĂ ESTE CHIAR PRETENŢIA DE A COINCIDE EXACT DATELE, ca şi cand coincidenţa ar conferi ceva magic, vreo putere ceva... Dar creştinismul nu se gandeste la astfel de coincidenţe păgâne, superstiţioase şi superficiale!

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile în memoria unui eveniment sau persoana este MAI MULT DECÂT SUFICIENT...

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Sarbatoriile stabilite cad toate in zilele de sarbatori ale paganiilor care sau crestinat fiindca era greu sa faci pe paganii crestinati sa se lase deodata de obiceiuriile lor din stramosi sa-si uite idolii si zeii lor.Astfel s-au lasat neatinse zilele lor de sarbatori, dar in loc de zeii lor, cu incetul s-au randuit sfinti crestini in aceste zile ca sa fie sarbatoriti.Toti zeii pagani au fost inlocuiti cu sfinti crestini; Donnar a fost inlocuit cu sf.Ilie
Nasterea lui Hristos pe care o serbam astazi, n-a fost sarbatorita de crestini, nici in sec.I nici in II nici in III nici macar in al IV-lea, numai crestinii din orient serbau in ziua de 25 dec.amintirea vesela a lui Mithras zeul soare

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile în memoria unui eveniment sau persoana este MAI MULT DECÂT SUFICIENT?
Dar de unde stii tu ca aceasta zi este sfanta pentru Dumnezu si Isus si ca ei doresc si aproba sarbatorirea ei?

Ziua naşterii lui Isus nu se cunoaşte. Nicăieri în Biblie nu ni se porunceşte să celebrăm naşterea sa şi nu există nicio dovadă că primii creştini ar fi ţinut această sărbătoare. În schimb, Biblia dezvăluie data exactă a morţii lui Isus, iar el le-a poruncit continuatorilor lui să ţină această zi (Luca 22:19). Evident, Isus a vrut să arate că importantă era nu naşterea sa, ci moartea sa de jertfă (Matei 20:28).

| milan9 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Cei trei magi au ajuns sa celebreze Nasterea Domnului. Prezenta lorsi darurile oferite reprezinta o dovada in plus a respectului pe care crestinii il acorda celebrarii unui eveniment important!

Desigur, "faptul că astrologii au oferit daruri a fost pur şi simplu o modalitate de a-şi exprima respectul faţă de o persoană importantă, obicei foarte răspândit în timpurile biblice (1 Regi 10, 1, 2, 10, 13; Matei 2, 2, 11)".

P.S. : Bradul nu este pagan. Dumnezeu l-a creat. Pagane sunt denumirile folosite de noi pentru zilele saptamanii, pentru zilele lunii. Nu este o oarecare ipocrizie ca cineva sa faca abstractie de asta?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Referitor la dovezile privind existenţa SĂRBĂTORILOR încă de la începutul creştinismului, iată că scrierile "Părinţilor apostolici" menţionează cinstirea unor sfinţi mucenici!

Iată doar una dintre mărturiile din perioada celor contemporani cu apostolii:
„Noi am strâns osemintele lui ca un odor mai scump decât aurul şi decât pietrele scumpe şi le-am aşezat unde se cuvine; aici ne vom aduna cu bucurie şi Domnul ne va da nouă să sărbătorim ziua naşterii sale celei martirice, spre amintirea biruinţelor sale şi spre întărirea altor luptători." (Martiriul Sf. Policarp al Smirnei +155 d.Hr)

Iar dacă pentru cinstirea unui mucenic obişnuit exista o ZI SPECIALĂ, cum oare n-ar fi existat o zi specială în cinstea Intruparii Fiului lui Dumnezeu?

La rândul său, Noul Testament menţionează cinstea pe care apostolii o purtau evenimentului Învierii şi comemorării lui. Rezultă că "sfinţenia unor zile speciale" NU ERA O IDEE STRĂINĂ gândirii primilor creştini!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spuneam (si pot sustine cu argumente acest lucru):

"De la începutul creştinismului se ştie că în cazul foarte multor sărbători nici nu s-a dorit o corespondenţă exactă cu data la ca s-a întâmplat evenimentul.

PĂGÂNĂ ESTE CHIAR PRETENŢIA DE A COINCIDE EXACT DATELE, ca şi cand coincidenţa ar conferi ceva magic, vreo putere ceva... Dar creştinismul nu se gandeste la astfel de coincidenţe păgâne, superstiţioase şi superficiale!

Simpla dedicare şi "consfinţire" a unei zile în memoria unui eveniment sau persoana este MAI MULT DECÂT SUFICIENT..."

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Întrebarea este dacă Isus accepta aceasta sărbătoare având în vedere ca el nu nea cerut sa ii celebram nașterea ci moartea. Deci este în opoziție atât cu Biblia cât și cu demnitatea lui Isus, mai ales ca este reprezentat ca un prunc când de fapt fapt el este un rege puternic. Ar trebui sa va dea de gândit aceste lucruri mai ales ca originea sărbătorii de e păgână și elementele ei la fel

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

2 Cor. 6:14–18: „Ce legătură are dreptatea cu nelegiuirea? Sau ce părtăşie are lumina cu întunericul? Apoi ce armonie este între Cristos şi Belial? Sau ce parte are cel credincios cu cel necredincios? Şi ce acord este între templul lui Dumnezeu şi idoli? «De aceea, ieşiţi din mijlocul lor şi separaţi-vă, zice Iehova, şi nu mai atingeţi ce este necurat», «şi vă voi primi»... «iar voi îmi veţi fi fii şi fiice, zice Iehova cel Atotputernic»"
: Să presupunem că un grup de persoane vin la locuinţa unui om spunând că doresc să-i sărbătorească ziua de naştere. Însă el nu apreciază acest gen de aniversare. El dezaprobă excesele de mâncare şi de băutură, precum şi conduita libertină. Însă unii dintre ei practică toate aceste lucruri; mai mult, ei îşi oferă reciproc daruri, dar lui nu-i dau niciunul! Şi, ca şi cum toate acestea n-ar fi de ajuns, ei aleg ca dată a aniversării chiar ziua de naştere a unuia dintre duşmanii acestui om. Cum se va simţi el? Aţi dori să participaţi la aşa ceva? Exact lucrul acesta se petrece la sărbătorile de Crăciun.

| milan9 a răspuns:

Cei trei magi au ajuns sa celebreze Nasterea Domnului. Asa cum acest eveniment biblia este prezentat ca fiind unul normal si apreciat, tot la fel sărbătoarea Naşterii Domnului este una normală pentru creştini, dar de neinteles pentru "ne-creştini" (păgânii cârcotaşi).

Evenimentul Biblic al Nasterii Domnului in Betleemul Iudeii a ocazionat solidaritatea tuturor celor ce au avut au cunoscut cele întâmplate. Oameni simpli (pastori), magi, dar şi îngeri, toţi au confirmat importanta celebrarii si marcarii unei importante naşteri: Întruparea Fiului lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Prezenta magilor si darurile oferite Mâtuitorului reprezinta o dovada in plus a respectului pe care crestinii il acorda celebrarii unui eveniment important!

Sarbatorirea Nasterii Domnului este darul oferit Fiului lui Dumnezeu.

Dupa cum bine spunea cineva, "faptul că astrologii au oferit daruri a fost pur şi simplu o modalitate de a-şi exprima respectul faţă de o persoană importantă, obicei foarte răspândit în timpurile biblice (I Regi 10, 1, 2, 10, 13; Matei 2, 2, 11)".

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Dar tu styay ca magii sau astrologii nu sant aprobati de Dumnezeu?
in Deuteronomul 18:10-13 se spune
10 Să nu se găsească la tine nimeni care îşi trece fiul sau fiica prin foc, nimeni care ghiceşte, nimeni care practică magia, nimeni care caută semne prevestitoare, niciun vrăjitor, 11 nimeni care leagă cu farmece, nimeni care consultă un medium sau un prezicător, nimeni care întreabă morţii. 12 Fiindcă Iehova detestă pe oricine face aceste lucruri şi din cauza acestor lucruri dezgustătoare le alungă Iehova, Dumnezeul tău, dinaintea ta. 13 Să fii ireproşabil faţă de Dumnezeul tău.
Deci astrologii au fost condusi la Irod de dusmanul luyi Dumnezeu, satan pentru a fii omorat, deoarece satan dorea prin intermediul lui irod sa il omoare pe Isus.
Apoi in Biblie nu este specificat ca erau trei sau mai multi magi
Acestia au dat daruri nu au si primit cum de fapt se intampla la craciun

| milan9 a răspuns:

Am mai surprin o data esenta prin cuvintele:
"Fidelitatea corespondentei calendaristice a datei mai putin conteaza.
Sărbătoarea instituie un timp sacru NICIDECUM PRIN COINCIDENŢA DATEI, ci prin confirmarea din partea Bisericii (care are harul lui Dumnezeu lucrator in ea), prin DEDICAREA unei anumite zile pentru un anumit eveniment."

| sublime89 a răspuns:

Ar trebui sa-i gaseasca cineva certificatul de nastere laughing

| martzian a răspuns:

Isus nu s-a nascut pe 25 decembrie. Sau, ca sa fim mai exacti, nu avem nici o evidenta in acest sens. Pe cat nu este potrivit "sa tinem Craciunul" in felul lumii, pe atat de potrivit este sa sarbatorim nasterea Mantuitorului. Ne luam ochii de la o zi și de la niste traditii seci si ni-i atintim asupra unei Persoane.

| Lizzu a răspuns:

Ori ca se tine craciunul ori ca nu, totul e la fel. Nu schimba cu nimic.

Decat buzunare goale, portofele goale.
Lumea mai mult il tine pentru cadouri si distractie nu pentru altceva...

Deci ori cu el ori fara pentru mine una totul e exact la fel ca-n restul anului.

| sempreinvolo30 explică (pentru Lizzu):

Daca tie ti-ar sarbatorii cineva ziua,fara acordul tau, considerand chiar ca te-ai nascut in alta zi a anului, ai aprecia si respecta aceasta persoana?
Ei bine asta se intampla in prezent, avand in vedere ca Isus nua dat acordul nimanui sa i se sarbatoreasca ziua, si nici chiar discipolii sai nu au facut acest lucru
În Biblie sunt menţionate doar două situaţii în care s-a celebrat o zi de naştere, ambele referindu-se la conducători care nu i se închinau lui Dumnezeu (Geneza 40:20; Marcu 6:21). De asemenea, erau celebrate zilele de naştere ale unor zeităţi păgâne. De exemplu, la 24 mai, romanii serbau ziua de naştere a zeiţei Diana. A doua zi se sărbătorea naşterea zeului-soare, Apolo. Astfel, celebrarea zilelor de naştere era asociată cu păgânismul, nu cu creştinismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impodobeste tu molid vara la 40 de grade!

| sempreinvolo30 explică (pentru anonim_4396):

Si ce legatura este intr-e acest brad si Isus Cristos?
Exista vreo legatura crestina?
Sau doar pagana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Intre Isus si brad mai nicio legatura, dar intre brad si Angelina Pitt... damn! Hmmm, femeile stiu de ce...

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cine-i nascut in ianuarie,
Hai sus, hai sus, hai sus!
Cine-i nascut in decembrie,
Iisus, Iisus, Iisus!

| Johndoe2023 a răspuns:

Sărbătoarea naşterii Domnului a fost aleasă de biserică ca fiind 25 decembrie de-abia din secolul 3, peste o sărbătoare păgână romană Saturnaliile, şi pentru a face ca aceasta din urmă să îşi piardă din importanţă şi să fie dată uitării.

in biblie nu scrie ca iisus s-a nascut pe 25 decembrie ci ca s-a nascut la sfarsitul primaverii / inceputul verii.

În decembrie, păstorii nu stăteau afară ca să-şi păzească turmele, în frigul de pe câmpiile Betleemului şi nici un eveniment astronomic nu a putut fi asociat cu o stea magică care să fi avut un impact atât de mare asupra celor trei magi

Perioada de timp posibilă pentru naşterea lui Iisus se plasează între anii 7-5 î.e.n(conform concordanţei cu recensământul organizat în Iudeea şi cu moartea împăratului Irod, evenimente istorice bine datate şi amintite în scrierile religioase) şi ca anotimp este mult mai probabil să fi fost primăvara. Nu trebuie să uităm că Iisus a venit odată cu era Peştilor, respectiv cu o configuraţie planetară foarte rară care s-a format în zodia cu acelaşi nume.
Momentul Lunii Noi în Peşti, în anul 7 î.e.n, a picat în 1 martie, o zi de Duminică. În dimineaţa acelei zile, cineva care stătea în Betleem, cu faţa la răsărit, avea posibilitatea să vadă sus, în înaltul cerului, o stea strălucitoare, de culoarea safirului, steaua Vega, din constelaţia Balanţei, semnul echilibrului şi al iubirii aproapelui.

sarbatoarea craciunului (25 decembie) are o semnificatie pur astrologica legata de solstitiu de iarna.

| Delmoniko a răspuns:

Nu s-a nascut pe 25 decembrie pentru ca nu exista nici macar calendarul nostru in acele vremurii. Totul este legat de vechii zei pagani (gen Tamuz, Mithra) care mor iarna si invie primavera. Sau, daca vrei, de vechile rituri agricole (vezi mitul lui Osiris) - graul care moare iarna si invie primavara. Sau Soarele (Ra la egipteni) care isi conduce barca spre salasurile intunecate pentru batalia apocaliptica. Doar pentru a reiesi din nou la suprafata si a inveseli lumea.
Pentru mai multe info, uite mai jos:
http://mythologica.ro/a-existat-iisus/
http://mythologica.ro/moartea-lui-iisus/
http://mythologica.ro/judecata-lui-iisus/
http://mythologica.ro/cine-l-a-ucis-pe-iisus/
Se cere funda, nu?
Craciunul este un ritual pagan invelit frumos cu fundita de marketing.

| milan9 a răspuns (pentru Delmoniko):

Unele aspecte care ţineau de cultura veche, păgână, precum vechi sărbători din anumite momente ale anului (de ex. data solstiţiului) au fost DOAR ACOPERITE de evenimente cu semnificaţie creştină, pentru ca cele păgâne să dispară!

Deci important este că nu "s-au împrumutat" nici "elemente străine de creştinism (păgâne) şi nici măcar "semnificaţii"...

Singurul punct de tangenţă a fost data calendaristică. Dar "data" nu are nimic păgân în ea însăşi. Dar nu păgânii au inventat solstiţiul şi zilele anului, ci Dumnezeu...

"Înlocuire" nu înseamnă "împrumut"! Credintele vechi au fost înlocuite de Revelaţia lui Dumnezeu, de Crestinism, cel care venea să explice oamenilor aspectele corecte legate de Divinitate, Divinitate pe care oamenii o cinsteau in diferite forme gresite, "gresite" pentru ca nu o cunosteau.

Nu numai că scopul era eliminarea elementelor şi semnificaţiilor păgâne, ci era chiar SINGURA MODALITATE pentru a fi inlocuite cu adevarul REVELAT DE DUMNEZEU!

Era singurul mod de a dispărea anumite forme de păgânism din conştiinţa acelor popoare care au îmbrăţişat creştinismul. Altfel, ar fi supravieţuit şi coabitat până astăzi.

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Zilele saptamanii au fost inventate de pagani ''Sarbatoriile romane si romane G. Poboran'' Duminica ziua soarelui la pagani (Sun-day)(Dies dominica)Luni vine de la Luna; Marti- Marte; Miercuri -Mercur nemteste Mittwoch-jumatatea saptamanii; Joi -Jupiter planeta si zeu, in germana Donnerstag de la Donnar-zeul tunetului; Vineri -de la planeta si zeita Venus;
Sambata (Dies Sabbati)aceasta zi este considerata la evrei ziua Domnului

| sempreinvolo30 explică (pentru milan9):

Esti sigur de ceea ce zici?

Aceste sărbători păgâne au fost „creştinate" în anul 350, când papa Iuliu I a declarat data de 25 decembrie ziua naşterii lui Cristos. „Naşterea Domnului a absorbit treptat şi în cele din urmă a înlocuit toate celelalte rituri asociate solstiţiului", menţionează Encyclopedia of Religion. „Simbolul soarelui a început să fie tot mai des folosit pentru a-l înfăţişa pe înviatul Cristos (numit şi Sol Invictus), iar vechiul disc solar. . . a devenit nimbul sfinţilor creştini.

Saturnaliile, o sărbătoare romană ţinută la mijlocul lunii decembrie, a constituit modelul multor obiceiuri de petrecere cu ocazia Crăciunului. În această sărbătoare, de exemplu, îşi au originea petrecerile fastuoase, oferirea de daruri şi aprinderea lumânărilor

Dar nu i-au adus astrologii daruri lui Isus cu ocazia zilei sale de naştere? Nu, astrologii n-au venit în noaptea în care s-a născut Isus. Când au sosit ei, Isus nu mai era un bebeluş într-o iesle, ci avea deja câteva luni şi locuia într-o casă. Faptul că astrologii au oferit daruri a fost pur şi simplu o modalitate de a-şi exprima respectul faţă de o persoană importantă, obicei foarte răspândit în timpurile biblice (1 Regi 10:1, 2, 10,  13; Matei 2:2, 11

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Omule, pentru Iisus al tau si presupusul sau 25 decembrie nu exista niciun fel de dovezi. Daca vrei sa fiu dragut putem spune ca exista dovezi indirecte, dar stiina nu le confirma. Imi pare rau pentru tine si imi pare rau ca te lasi indoctrinate. Citeste despre religiile lumii si citeste istoria evreilor, cea a romanilor si a crestinismului timpuriu din cat mai multe surse. Ai grija sa fie documentele in limba in care au fost scrise. Vei intelege mult mai multe.
Paganismul traieste in noi cu adevarat. El traieste cu mult inaintea crestinismului si va mai exista mult timp dupa caderea/transformarea acestuia. Oamenii sunt pagani in inima, intelegi? (ca sa ma exprim poetic). Crestinismul ii reprima si le repugna. Dumnezeul tau si crestinismul nu a relevant nimic. Egiptenii si sumerienii stiau asta cu cateva mii de ani inainte. Cunosti religia druizilor? Intrece cu mult orice norme morale impuse de crestinism. Cunosti vechile religii grecesti? De ce crezi ca Grecia antica a ramas un reper in cultura? Crestinismul nu a eliminat nimic. In mediul rural, oamenii pastreaza aceleasi datini si obiceiuri vechi de cand lumea. Crestinismul se transforma neincetat, e inlocuit, din ce in ce mai multe secte apar, disensiuni si certuri. E timpul ca lumea sa se intoarca inapoi spre religia pamantului natal. Sa moara din nou Iisus, dar de data asta sa ramana ingropat.

| numaiuna a răspuns:

Buna! DA! Isus s-a nascut pe 25 decembrie, acum 2000 de ani, la Betleem, intr-un grajdi sarac.

| MonicaElena16 a răspuns:

Depinde strict de religia ta. daca esti ortodox atunci da, este potrivit, daca esti ateu atunci nu, Iisus nici macar nu exista pentru tine.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru MonicaElena16):

Data de 25 e una strict simbolica, nu sunt dovezi care sa ateste data nasterii lui isus. pe 25 decembrie, era o sarbatoare inportanta in religia iudaica, iar crestinii au substituito cu nasterea lui isus, destul de simplu nu?