| relumanuel a întrebat:

Ce credeti s-a nascut isus pe 25 decembrie vreau raspuns concret din biblie daca se poate

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

NU, Isus nu s-a nascut in 25 decembrie, motiv pentru care nu o sa gasesti lucrul acesta in Biblie. Sarbatoarea de la 25 Decembrie este una pagana care continua sarbatoarea romana numita Saturnalii, care a ramas aceeasi ca data dar cu o interpretare marsavita astfel incat sa nu rapeasca poporului aceasta bucurie a sarbatorii si in acelasi timp sa permita acceptarea sarlataniei religios-politice numita crestinism!

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut, nu. Domnul Isus Hristos SA nascut atunci cand Irod, imparatul iudeii a facut RECENSAMANT in tara, de aceia Iosif si Maria se aflau la Betleem (unde SA nascut Hristos) si nu in Nazaret unde aveau locuinta. Undeva pe la mijlocul lunii noiembrie, se spune ca pe 17.
Pe 25 decembrie se sarbatorea in Babilon Ziua Fertilitatii care era sarbatorita si in imperiul roman si pe care Constantin a facut-o in ziua de nastere a Mantuitorului pentru a aduce pe necrestini la crestinism prin ASIMILAREA DE SARBATORI religioase de la unii la altii.

| relumanuel explică (pentru danut):

Si ar trebui sarbatorit de crestini?

| danut a răspuns (pentru relumanuel):

Domnul Isus Hristos a lasat pentru crestini DOUA sarbatori, una Universala care se sarbatoreste in TOT Universul, Porunca a 4 a si MOARTEA SA'
1Corinteni 11, "23. Cãci am primit de la Domnul ce v-am învãtat: si anume, cã Domnul Isus, în noaptea în care a fost vândut, a luat o pâine.
24. Si, dupã ce a multumit lui Dumnezeu, a frânt-o, si a zis: "Luati, mâncati; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."
25. Tot astfel, dupã cinã, a luat paharul, si a zis: "Acest pahar este legãmântul cel nou în sângele Meu; sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, oridecâteori veti bea din el."
26. Pentru cã, oridecâteori mâncati din pâinea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pânã va veni El."

"sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea"
Astea sunt cele doua (2) sarbatori lasate de Dumnezeu.
Sabatul si Cina Domnului.

| doctorandus a răspuns:

„In Luke 1:26, it says, "in the 6th month (that is the Bibical month, not the Gregorian calendar that we use today) the angel Gabriel was sent from God unto a cityof Galilee, named Nazareth, to the virgin Mary. vs. 31 you shall conceive in thy womb and bring forth a son, and shalt call his name JESUS. So count from this account 9 months and you will find the exact time when He was born. If we read scripture, we can find the correct answers. Then in Lu 1:36, your cousin Elizabeth, is now in hjer sixth month so we know John's birth as well."
—momzhere, jesuspolice.com

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, ne-au lamurit altii, daca nu stiam, cu link-uri de pe site-ul jw.org, de unde probabil o sa aduci "argumentele" cu care iti sustii "anti-paganatatea".

| milan9 a răspuns:

Sărbătoarea nu este o simplă comemorare simbolică, astfel că fidelitatea corespondeţei calendaristice a datei mai puţin contează! Sărbătoarea instituie un timp sacru nu prin coincidenţa datei, ci prin sacralitatea Bisericii, a sacramentelor încredinţate acesteia, a tainelor sfinte, a lucrării harului, a rugăciunii. Este cazul foarte multor sărbători, nu doar a Nasterii Domnului...

| milan9 a răspuns:

Data celebrării nu conteaza!
Nu are efect sarbatoarea doar daca exista coincidenta de data sau nu. Cinstirea unei sărbători nu este o "vrajă"! Nu se bazează pe numerologie sau superstitii...

Sarbatoarea este un timp special consacrat celebrarii anuale a unui eveniment.
Nasterea Domnului nu a facut decat sa elimine vechi forme care aveau intentii bune dar nu cunosteau pe Dumnezeu.

Iar din moment ce Dumnezeu a fost facut cunoscut, cinstirea Lui trebuia sa inlocuiasca ceata in care se aflau oameniii necunoscatori. A fost o trecere normala.
,, Sol invictus" nu era altcineva decat Dumnezeul unic datator de viata. Ca circumstanta atenunata, fara cunostinte de astronomie, oamenii acelor timpuri nu stiau ca soarele este doar o planeta si nu o Entitate personala. Ei intuiau intrucatva totusi de fapt pe Dumnezeu - Creatorul soarelui;

Crestinismul cu revelatia Sa NU A AVUT NEVOIE sa împrumute cumva vreun element păgâne. Nici măcar semnificaţii!

| milan9 a răspuns:

Nasterea Sa a fost sarbatorita de intreaga creatie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vrei sa-ti arat ceferticatu de nastere? ca mai concret ca ala nu stiu ce ar putea fi.pai certificatul lui de nastere este in geneza si anume; Duhul lui Dumnezeu se plimba pe deasupra apelor; si cuvantul era cu Dumnezeu.Si cuvantul ERA Dumnezeu.si el s-a nascut cand Dumnezeu a zis; SA FIE LUMINA.iar cand a fost pe pamant Iisus Hristos a spus:EU SANT LUMINA LUMII.ai Intales ma? ori nu poti pricepe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune parca ca aia erau cu oile la pascut. Dar tu crezi ca erau tampiti sa mearga iarna?

| Robyi a răspuns:

Biblia arata doua evenimente care s-au intamplat in jurul timpului cand s-a nascut Cristos. Primul eveniment reprezinta ca, pastorii erau cu oile pe camp. Asadar, e clar ca nu era iarna!
Cel mai probabil, Isus s-a nascut la inceputul toamnei. Obiceiurile Craciunului sunt pagane si conducatorii religiosi au ales data de 25 decembrie sa coincida cu o alta sarbatoare pagana care avea loc in vechime.