| Inferno a întrebat:

S-au mai pus intrebarile acestea, insa din cate am observat, cand vorbim de apa, exista apa sfintita (agheasma) si apa nesfintita.

Este "totul sau nimic". Nu exista apa sfintita partial, care sa aiba doar jumatate din puterea ei tamaduitoare. Nu exista jumatati de masura aici, exista doar apa sfintita 100% si apa care nu e sfintita deloc.

Ce se intampla insa daca amstecam un pahar de apa sfintita cu un pahar de apa nesfintita?

Pai, conform celor de mai sus ar exista doar doau posibilitati:

1. Fie obtinem doar apa sfintita.

2. Fie obtinem numai apa nesfintita.

Insa varianta 2 este exclusa de faptul urmator:
Saliva umana contine 99% apa (nesfintita).
Daca apa sfintita amestecata cu cea nesfintita ar da apa nesfintita, atunci toata apa sfintita, in contact cu apa din saliva ar deveni nesfintita. Si atunci nu ar mai avea niciun sens sa o bem.

In concluzie ramane numai varianta 1, si anume:

Daca amestecam apa sfintita cu apa nesfintita (indiferent de cantitatea fiecareia) obtinem apa sfintita.

Si atunci...

De ce mai sfintim apa?

Daca ne gandim la circuitul apei in natura, o simpla sticla de apa sfintita aruncata la canalizare va duce in cele din urma la sfintirea intregii hidrosfere. De fapt, cel mai probabil, asta s-a intamplat deja.

Deci, de ce mai sfintim apa?

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Cum ar mai castiga un ban preotii daca ar trimite lumea sa bea apa de la robinet?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai expira si sfintitul ca deh, toate "trece". Doar nu crezi ca sfintitul e pe veci. Dupa cateva ore, efectul dispare.

Dar mai interesant e ce se intampla daca bagam in discutie memoria apei si homeopatia. Cu cat substanta e mai diluata, cu atat cica e mai puternica. Daca diluam apa sfintita, devine... mai sfintita?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Aghiasma nu se strica niciodata..."
http://www.crestinortodox.ro/......28165.html

Paragraful patru, alineatul unu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Corect, am uitat de partea asta. Firar.

Misterioase sunt caile Domnului?