| Holiday a întrebat:

Stim povestea apei sfintite, a agheasmei, si ce proprietati minunate considera unii crestini ca are.

Intrebarea e, odata sfintita, apa mai poate fi "de-sfintita" adica procesul e reversibil, sfintenia se pierde in timp, sau este distrusa de contactul cu vreun element chimic, substanta, exista vreun tratament chimic, vreun fenomen fizic care poate duce la "de-sfintirea" agheasmei?
Daca procedura de "de-sfintire" este alta decat cele enumerate, astept sa o spuneti.

Răspuns Câştigător
| Tiberiuss a răspuns:

Orice om si-a dat seama ca ai pus intrebarea ca sa-i incerci pe,, specialistii acestia". E si normal sa nu raspunzi daca nu ai habar cum nu au habar de zeul lor. Religiosii astia. laughing (p.s: mi-a placut aia cu crucea intoarsa si devine demonica laughing)))))

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sfintenie my ass. Busuioc, vase de argint, vibratia produsa de slujba daca e cintata cum trebuie'... astea energizeaza/curata/incarca apa "sfintita" cu energie pozitiva si o ajuta sa aiba niste proprietati.

| danay72 a răspuns:

Apa e normala, nu poate fi sfintita.O metoda de ai manipula pe oamenii creduli.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

"Sfinţirea" cu tot formatul ei este in ultima instanta o rugaciune.
Omul vrea sa simta acel comfort interior ca L-a chemat pe Dumnezeu în ajutorul sau. Credinta ii ofera garantia validitatii...

| Holiday explică:

Unde au disparut "specialistii" in lucruri sfinte?!?

| Tiberiuss a răspuns (pentru Holiday):

Orice om si-a dat seama ca ai pus intrebarea ca sa-i incerci pe,, specialistii acestia". E si normal sa nu raspunzi daca nu ai habar cum nu au habar de zeul lor. Religiosii astia. laughing (p.s: mi-a placut aia cu crucea intoarsa si devine demonica laughing)))))

| sublime89 a răspuns:

Doar un preot poate sa o de-sfinteasca probabil, cu un "hocus pocus" spus pe dos.

| bogz a răspuns:

Baga niste clor in ea am auzit ca acest element arde tot ce prinde.Cred ca o sa arda si sfintenia.

| Winchester308 a răspuns:

Hmmm...un gaz precum Amoniacul, Clorul, Dio/Trioxidul de sulf si sunt sigur ca nici dracu' in persoana n-ar mai folosi-o.