| RationalityRules a întrebat:

"Sa cream omul dupa chipul si asemanarea noastra":
Intrebarea e de ce a ales dumniezo sa ne creeze in asa fel incat sa semanam cel mai mult cu maimuta? Oare dumniezo are chip de maimuta?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suntem rude cu maimuțele. Și Doamne Doamne la fel.

| Seba2013 a răspuns:

Bre moldovnie tu ai auzit de CONTINUT? Tu esti compus dintr-o multiplicitatea de elemente.

Stiinta nu este stramba ca gura ta ci afirma ca creierul rational este ceva mai evoluat.

Vezi sa nu iti trimiti securistii pe mine sa imi caute problemele pe care ei le fomenteaza dupa aceea sa se faca ca ei ofera ajutor. Politcienii dau legi grele pentru popor iar copiilor lor le unda verde ca para calzi pe cand ei sunt securisti si au dubla intentie. Iti studiaza slabiciunile si dupa aceea vin sa iti arate ca tu esti prost iar ei au puterea si vor sa te ajute. Problemele tale sunt puterea lor, de aceea ei iubesc problemele iar cand te ajuta au aer de superiori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu n-ai treabă cu Dumnezeu tu ai treabă Să-ți bați joc de Dumnezeu și să-l hulești nai habar ce faci nai habar ce rău îți faci singur nu te juca cu Dumnezeu și bunătatea și mila lui că chiar o sa ajungi ca o maimuță. Dumnezeu sa aibă milă de noi.

| RationalityRules explică (pentru anonim_4396):

La care dumnezeu te referi?
p.s. noi chiar suntem rude cu maimutele, chiar si tu laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RationalityRules):

Daca tu te asemeni cu maimuțele și crezi că din maimuță vi și te tragi păi cine sunt eu Sâte judec? Din potrivă și eu te cred că din maimuță te tragi. La cât îl judeci pe Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RationalityRules):

Când Dumnezeu te va lăsa pentru puțin timp nu mult să dai cu capul de pereți și te va lăsa să-ți plătești propile fapte atunci ai sa înțelegi într-adevăr cu Adevărat da cu Adevărat cine este Dumnezeu și care Dumnezeu. poți Sâte crezi kingKong câte vrei.

| EestiSodalane a răspuns:

"Chipul si asemanarea" nu are nicio legătură cu felul in care arata Dumnezeu pentru ca Dummezeu e duh. Și maimuta nu are nicio legatura cu asta. Omul seamana cu toate animalele mai mult sau mai putin daca vorbim strict de alcatuire, simetrie, faptul ca avem muschi si schelete, etc. Desigur sunt si animale cu care avem putine asemanari, dar ideea e să întelegem că aceste animale au legatura cu noi pentru ca noi suntem stapanii creatiei. Absolut nicio legatura speciala cu maimutele.

Iar doi la mana, a fi chipul si asemanarea lui Dumnezeu vorbeste despre scopul pentru care este făcut omul, adică să-L imite pe Dumnezeu în creație, în desavarsire, in stapanire, în virtute și libertate, în iubire, asta înseamna chipul si asemanarea lui Dumnezeu, nu are absolut nicio treaba cu înfatisarea exterioara!

| RationalityRules explică (pentru EestiSodalane):

Nu suntem niciun "stapan", nu exista creatie, nu exista niciun dumnezeu, nu exista nici viata dupa moarte, suntem doar niste simple animale.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru EestiSodalane):

"Iar doi la mana, a fi chipul si asemanarea lui Dumnezeu vorbeste despre scopul pentru care este făcut omul, adică să-L imite pe Dumnezeu în creație, în desavarsire, in stapanire, în virtute și libertate, în iubire, asta înseamna chipul si asemanarea lui Dumnezeu, nu are absolut nicio treaba cu înfatisarea exterioara!"

Pe lângă sensul teleologic, nu putem interpreta acel pasaj și ca vorbim despre acel "logos spermatikos"?

| EestiSodalane a răspuns (pentru RationalityRules):

Asta este opinia ta. Tu ai pus o întrebare, eu ți-am răspuns. Sau am înțeles greșit scopul acestei întrebări? De fapt nu aveai nevoie de niciun răspuns? Atunci care mai era rostul întrebării?

| EestiSodalane a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Logos spermatikos din cate stiu reprezinta mai degraba ratiunea lucrurilor si asta se află în general în creație. Nu stiu sa aiba vreo legatura speciala cu acel Imago Dei care aparține doar omului

| T0Teu a răspuns:

Dumnezeu e Duh. Versetul nu cred ca se refera la aspectul fizic, ci la cel spiritual deoarece Adam si Eva, primii oameni, au fost facuti fara păcat, ei nu aveau pacate deloc pana au luat fruct din pomul interzis, de atunci a intrat păcatul in lume. Deci eu zic ca versetul se refera ca Dumnezeu a creat omul fara păcat, asa cum nici El nu are vreun păcat

| MihaiMB a răspuns:

De ce crezi că se spune că omul se trage și din maimuță?

| RationalityRules explică (pentru MihaiMB):

Nimeni nu spune ca omul se trage din maimuta, de fapt, omul si cu maimutele moderne au un stramos comun primata