| ZvT a întrebat:

Să ne mândrim cu asa : http://i.imgur.com/3D0ndTV.jpg?
Să tragem tare la locul 1 şi să depăşim Nigeria şi Ghana sau...

De cealalta parte, cele mai putin religioase popoare din lume sunt chinezii, japonezii, cehii, francezii si sud-coreenii. Nu mai putin de 47 la suta dintre chinezi se declara atei.
(sursa ziare.com)

Să fie doar o coincidenţă că popoarele slabe sunt religioase, iar cele puternice nu?

63 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Cu un editor simplu iti poti modifica clasamentul.

| ZvT explică (pentru Angel0):

Mda, deocamdată să ne mândrim că suntem peste Kenya si Irac.

| trolololo a răspuns:

Știi vorba aia: Cei dintâi vor fi cei din urma. Cu cât sunt mai mari și mai puternice statele cu atât vor cădea mai mult.

Romania de exemplu are o datorie externa de 35 % din PIB, Italia o are de peste 120%, Regatul Unit are datoria de 90 % din PIB, Franța 91 %, Portugalia 128 %, Irlanda 120 %, SUA are datoria externa mai mare decât toate tarile din UE la un loc.

Romania e o țară strategica pe harta lumii, după cum știi toți au vrut(rusii, turcii și alții) și încă vor bucăți din Romania. Ungurii de exemplu.

Ford are uzina, Bosh o sa deschidă una, Mercedes Benz la fel, scutul antiracheta, proiectul Nabucco, Ubisoft a făcut jocuri în Romania, parcuri eoliene, investitori chinezi, americani etc.
Ai sa zici ca e mana de lucru ieftina, dar nu e asta motivul, Romania o sa devina următorul paradis fiscal, o Elveția a Europei de Est.

E o coincidenta, Alabama din SUA e un stat foarte religios, dacă zici ca ești ateu sau necredincios, ala ești. Te muti în alt stat. SUA e un stat credincios, pe bancnote scrie IN GOD WE TRUST. Ca sa dau doar un exemplu.

| ZvT explică (pentru trolololo):

Firmele enumerate mai sus vin în România pentru că mâna de lucru este forate ieftină şi este în interesul lor să rămână aşa. Dacă zici că nu e aşa atunci de ce Nokia se mută în Moldova? Bineînţeles că şi poziţia geografică este un factor, dar nicidecum prosperitatea economică de care vorbeşti că va veni nu se datorează în niciun caz bisericii. America nu este ceea ce vezi în filmele de la Hollywood.

| trolololo a răspuns (pentru ZvT):

Pentru mana de lucru ieftina aveau alte alternative. De ce au ales Romania? Exact din cauza a ceea ce am spus eu.

Nokia sunt vai de capul lor, au închis fabrici și pe la ei in țară, 3000 oameni rămași fără loc de munca. Nu am zis ca prosperitatea se datorează bisericii, ma doare în basca de ea. Ceea ce am zis despre America e adevarat.

"Alabama is a state in which 90 percent of its citizens profess belief in God and an overwhelming majority believe that the world was created in a single act some 10, 000 years ago"

Cei din Mississippi sunt putin mai multi, dar aia din Alabama sunt nebuni.

Poate nu crezi ce am zis despre prosperitatea României, dar într-o zi in timpul vieții noastre asa o sa fie.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred să fie coincidenţă.

(Ţi-am răspuns, deşi ştiu că întrebarea era mai mult retorică - cu un răspuns evident.)

| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul cu intrebari de astea sincer
referitor la intrebarea ta Romania e o tara africana asta e clar si economic, religios, cultural etc

| Mădă0611 a răspuns:

Daaaa, sa ne mandrim, sa ne mandrim si cu asta: http://www.descopera.ro/......ii-europei
"Întrebarea este: care e aici cauza şi care este efectul? În ţările bogate populaţia este mai alfabetizată din punct de vedere ştiinţific ca urmare a nivelului ridicat de bunăstare economică? Bogăţia permite alfabetizarea ştiinţifică a populaţiei într-un grad mai înalt?
Sau lucrurile stau invers - aceste ţări sunt mai bogate pentru că locuitorii lor stau mai bine cu ştiinţa?"

Răspuns utilizator avertizat
| ZvT explică (pentru Mădă0611):

Bunăstarea economică o realizezi prin muncă. Religia încurajează ceşetoria, la biserică te duci şi asculţi ''doamne miluieşte, doamne miluieşte '' scoate banu-i-gata slujba.

| Exilee a răspuns (pentru Mădă0611):

Te inseli. Cei mai mai buni si numerosi absolventi de studii superioare s se afla-n Romania. Aceasta tara este situata pe locul 1, avand cei mai buni absolventi de studii superioare.

| albaKiara a răspuns (pentru ZvT):

Ai sters raspunsul legionaruluiRoman pentru ca avea dreptate.Voi ateii stiti doar sa stergeti adevarul.Presupun ca o sa raportezi si raspunsul meu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

De unde ai scos asta? laughing

| ZvT explică (pentru albaKiara):

Nu ştiu despre ce vorbeşti, nu pot şterge comentarii. Reprodu-l într-un mod civilizat dacă tu crezi că e atât de bun.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pai Hristos este Calea, Adevarul si Viata(imi place citatul acesta).Ce e rau in a fi crestin? Sunt multe tari, chiar si mari, care au multe biserici, care au invatatura multa catolica sau ortodoxa.Sunt o gramada de Institute religioase, crestine, biblice.Si catolicismul e foarte foarte raspandit.Si U.S.A are crestini multi. Oricum, exista Dumnezeu sigur, ce e rau in a fi crestin ortodox sau catolic sau religios(de alte confesiuni)? Si un crestin ortodox poate fi liber cugetator, poate duce o viata normala(dar decenta) si poate fi fericit.Aici depinde si de conducatorii si de mentalitatea oamenilor cauzata de mass-media, internet si toate firmele, institutiile, brand-urile si obiceiurile, traditiile tarii.
Nu e rau deloc a fi crestin ortodox.In fine. Fiecare cu parerea lui
EU unul sunt mandru ca Romania e o tara crestin ortodoxa practicanta intr-un procent mare,nu stiu cat de mare, dar mare, acceptabil.E bine ca oamenii Il cunosc pe Iisus Hristos dar totusi trebuie sa Il si iubeasca printr-o viata decenta, normala, curata.

| ZvT explică (pentru AvalohAlyn):

În Statele Unite, 60% dintre respondenţi s-au declarat religioşi, 30% non-religioşi şi 5% atei. Ia beleşte bine ochii şi fă o comparţie între România şi SUA în ceea ce priveşte procentul religioşilor. Mi se rupe mie câte mătănii faci tu noaptea înaintea de culcare. Ce vreau eu să zic e că atunci când te duci la biserică şi dai bani la popă, faci un rău tării încuranjându-i pe aceşti hoţi.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru ZvT):

Credinta nu consta in preoti, ei sunt doar niste intermediari care te pot ajuta si savarsesc slujbele care te ajuta si ele.Important,BAZA,ce e foarte VITAL este credinta si relatia cu Dumnezeu PERSONALA! Si Biserica ajuta dar fara relatia personala cu Dumnezeu, om-Creator nu faci nimic.Trebuie sa Il ai pe Dumnezeu in inima..Si te rog..eu nu am vorbit pe ton agresiv..Numai bine

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Imi sade bine in pielea mea, si e o coincidenta proasta

| LegionarulRoman a răspuns:

Modul de viata e de vina frate.Tu esti constient ca aia prin Japonia lucreaza zi si nopate.Nu au timp de odihna, reflectie, meditatie asupra sensului vietii.De China ce sa mai zic? Mao Zedong nu a fost de ajuns?

Dar Coreea de Nord? Nu e tot prin zona? Si aia tot atei sunt, dar mai saracuti un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Topul nu are nici o relevanta, unde vezi tu in jurul tau in Romania 89% oameni profund religiosi?

Cati vin la Biserica, 2-3%? Unde sunt restul "credinciosilor"? La gratar, in baruri, la balci...
Voi astia laudarosii atei, bucurati-va, ca restul de 95% neoficial sunt de/ai vostri...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu arunca gunoiu' in curtea altuia. Romania e cum e pentru ca oamenii cred in dumnezeu, astfel neavand nevoie de educatie, ca deh, nu viata asta conteaza. Ma rog, majoritatea crestinilor, ca pocaitii sunt dresati bine (cu informatii false), cum altfel sa prosteasca lumea?

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, e un mare adevăr afirmația ta. Bravo! De mult am spus că 95% din credincioșii din România sunt doar făţarnici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"neavand nevoie de educatie"...

Eu iti pot da exemplul a cel putin doi mitropoliti care au infiinţat sute de scoli (primele scoli in tara asta). Mitropolitul Andrei Saguna a infiintat in Transilvania 400 de scoli din banii mitropoliei.

Unde ti se pare tie ca Predica de pe munte invita la ignoranta? Eu stiu ca viciile opuse moralei crestine conduc la ignoranta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ignoranta :)), cred ca inainte si dupa rugaciune rostiti cuvantul, sa nu cumva sa uitati sa-l spuneti intr-o discutie cu un ateu :))
Si daca tot l-ai folosit, degeaba construiesti scoli si ies doar ignoranti de acolo: http://www.youtube.com/watch?v=ZLdcVG9aUYQ Daca ar invata toti ca omul e un animal, ca bolile sunt cauzate de altceva, nu de pacate, ca oamenii nu sunt posedati daca nu au prieteni imaginari zei, ca ploile nu sunt pedepse divine, s.a.m.d., ar fi ok, dar pana atunci, "multumita" religiei suntem o tara demna de rusine, de rusini, ca sunt mai multe, lipsa educatiei ducat mai mai multe lucruri.

App, in alte locuri vad ca scrie 800 de scoli, n-o fi fost cumva doar vreo 100 :-?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au infiintat scoli prin care sa poate spala pe creier mai usor generatia tanara, si s-o indoctrineze la fel cum fac scolile din Romania si acum. Doar nu crezi ca invatau stiinta in scolile alea. "Trebuie sa scoatem cat mai multi viitori pupatori de moaste pe portile scolii" - asta e ordinul dat de statul roman scolilor de la noi si acum, d-apoi atunci. Cui ii trebuie stiinta? Stiinta e diavolul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu, au fost doar 400 in cazul mitropolitului Andrei Saguna; N-ai zis nimic de ele, inseamna ca n-au fost bune... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te agati de o mentalitate de ev mediu, existau ceva mai multe pretentii ince te priveste; "multumita religiei suntem o tara demna de rusine"? E prima data cand aud asa ceva la tine.
Ti/ai pierdut orice obiectivitate.

Primele spitale si bolnite de la noi au fost ridicate nu prin grija boierilor hrapareti ci prin mitropoliile si manastirile din cele trei Pricipate. Dar ce conteaza asta... sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este nociv sa respecti "misterul" spui? Einstein respecta acest "mister divin" si nu l/a numit nimeni prost si hadicapat... Dar cei care isi respecta valorile nationale, morale, umane, devin dupa tine, "de rusine"?

Altceva e de "rusine"... Si-o sa vezi asta in tot ce va insemna de acum lipsa valorilor morale…

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Cine in Rasaritul crestin s/a opus stiintei? Nu stii pentru ca nimeni niciodata nu a facut acest lucru;

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gasit pe un site ortodox ca au fost 800, deci, cineva minte, sau minte toata lumea?

Stai asa, vad ca nu esti primul care zice de "ajutorul" bisericii din trecut. Pai daca pe vremea aia numai crestinii erau considerati oameni, trebuiau toti sa minta ca sunt crestini, iar referitor la mitropolie si manastiri, ele de unde aveau bani cat sa constuiasca ceva? si apoi, nu neg ca au ridicat scoli sau spitale, si in prezent se intampla asta, nu pe banii lor, dar educatia crestina nu are nimic de a face cu realitatea, aici e buba, si daca e sa punem in balanta "popii buni" vs "popii rai", sunt 100% sigura ca "popii rai" castiga batalia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, e de rusine sa crezi ca fara dumnezeu nu exista moralitate.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu s-au opus deloc ortodocsii stiintei. De aia tarile ortodoxe sunt asa dezvoltate fata de tarile vestice. Si noi aici chiar nu suntem deloc superstitiosi fata se vestici. Suntem mult mai destepti. Si noi punem baza pe stiinta, nu ca ei. Si asta doar datorita scumpei noastre biserici ortodoxe. Hai sa o preaslavim impreuna, ce zici? Mergem la niste moaste impreuna? Si inainte poate vrei sa inconjuram biserica de vreo 10 ori in genunchi. All in the name of SCIENCE rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Tot ce inseamna superstitie este incriminat de invatatura Bisericii;
Dar tu nu ai de unde sa stii ca la baza culturii (sa nu mai spun folclorului - culturii populare) se afla nu doar Crestinismul ci si Dacismul si Latinismul (si aici poti veni tu acum sa incluzi superstitiile - dacica gaina peste groapa n-a putut s-o scoata nimeni din constiinta "nedusului" la Biserica);

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Nu e rau sa stii ca la catedra de Lingvistica a facultatii de Litere exista chiar MAI MULTE obiecte care studiaza la greu superstitiile pre-crestine, cele pe care crestinismul a trebuit sa le elimine.
"Etnologie si folclor" este una dintre ele...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

"Tarile ortodoxe sunt asa dezvoltate fata de tarile vestice."

Te/ai intrebat vreodata cat sange a curs in colonii pentru ca Olanda, Belgia, Franta, Italia, Spania, Regatul Unit, SUA, Portugalia sa ajunga la luxul si nivelul de trai intretinut secole de/a randul numai pe spatele sclavilor si al tarilor cotropite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te/ai intregat unde sunt resursele pe care secole de/a randul le/au supt de la noi, imperii dupa imperii?

Stiai ca in perioada interbelica (in care leul era mai puternic decat dolarul) imperialistii straini si afaceristii evrei (care detineau cel putin 85% din aceasta tara, din tot ce era proprietate privata, firma sau resurse naturale) inca mai sugeau si o faceau destul de bine, pentru ca spre exemplu, cantitatea de petrol exploatata in perioada interbelica era poate chiar mai mare decat cea exploatata astazi. Si cu padurile, acum 100 de ani tot la fel era.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Avem cea mai bogata tara. De 2000 de ani se fura din ea si tot nu s/a terminat de furat...
Din pacate n/au strinii atatea topoare cate cozi de topor avem noi. Pacat ca Tepes n/a mai lasat si ceva urmasi dupa el... sad

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Vlad Tepeş era un om crud. Nu e tocmai genul de model pe care biblia te învaţă să-l urmezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Nu are legatura cu religia. Daca vrei sa ajungi unde e Germania, singura solutie consta in aplicarea legii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Noi in istorie am avut un singur moment in care s.a aplicat legea: perioada lui Vlad Tepes...

Te asteptai sa fi fost suficient acest lucru?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice religie e bazata pe superstitii, si orice religie care vrea sa se impuna intr-un teritoriu trebuie sa scape de toate celelalte religii si superstitii din acel teritoriu.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt tari care n-au avut colonii si n-au asuprit pe nimeni, cum ar fi Elvetia, Luxemburg, Norvegia, Islanda, Danemarca, Finlanda. Unele au fost chiar asuprite de altii, cum ar fi Finlanda. De ce sunt mai dezvoltati decat noi? Pentru ca sunt mai destepti. Si astea sunt si tari cu foarte multi atei, ca sa-ti dai seama de ce.

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Păi biblia spune să ierţi, să întorci şi celălalt obraz, bla bla bla, asa sunt îndoctrinaţi copiii la orele de religie. Contează forate mult cum sunt formaţi copii, pentru că o să ajungă şi ei să voteze şi să conducă.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai nu ne mai victimiza atat laughing Stii unde duce atata auto-victimizare? La ultra-nationalism, care e la un pas de fascism. Si tu deja dai semne de asa ceva, ca vad ca nu-i prea iubesti pe "afaceristii evrei" aia rai. Te-ai intrebat vreodata de ce noi nu avem unitate nationala nici in prezent? In trecut eram impartiti in 3 tari diferite, si nu am avut constiinta nationala pana in secolul 18-19. De ce nu s-a unit Moldova cu Tara Romaneasca mai repede de 1859? De ce nu a existat unitate intre provinciile romane impotriva invadatorilor pana atunci? De ce si acum romanii din Republica Moldova nu au constiinta nationala? de ce sunt asa de prosti incat sa zica ca ei vorbesc limba moldoveneasca, si ca sunt moldoveni, nu romani? In era asta a informatiei, a internetului, cand poti afla adevarul cu un click de mouse. De ce alte tari din apropiere cum ar fi Polonia, Ungaria, Bulgaria sau Grecia au fost uniti si tot timpul au stiut ce sunt si ce limba vorbesc? De ce ei si-au infiintat statele lor unitare cu o mie de ani sau mai mult inaintea noastra? Si au fost uniti impotriva invadatorilor, si s-au dus la lupta toti, nu s-au ascuns in tufisuri ca noi. Ca e cam clar ca asta a fost cheia supravieturii noastre pe aici. Am plecat capul tot timpul si ne-am dus in tufis pana au trecut invadatorii. Si lasa-l pe Tepes unde e, in evul mediu. Noi n-avem nevoie sa ne intoarcem acolo, la criminali fanatici ca el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Si ce conflicte majore au avut aceste tari? Niciunul! Niciunul major!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Ori, de unde creyzi ca a intrat capital in tarile astea, ca doar nu in Republica Moldova, ci din Tarile, din bancile si de la bancherii din tarile alea (Elvetia, Luxemburg, Norvegia, Islanda, Danemarca, Finlanda), exploatatoare si colonizatoare. Sau consideri ca au fost rupte de lume? Sunt natiuni vecine in care s/a decantat tot ce s/a furat de/a lungul istoriei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Ei vezi, asta e damnarea noastra, a acestui popor. Ca am avut in intreaga noastra istorie mai multe cozi de topor decat au avut dusmanii lame de taiat;

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Dezbinarea aceasta miroase a orgoliu, a "neiubire" crestina, a lipsa de empatie (necrestina), duhneste a sfidare fata de principiile moralei crestine, fata de divinitate (atunci cand furi sau tradezi nu-i aduci cinste lui Dumnezeu), a impostura in privinta tuturor datoriilor, morale, umane, familiale, etc...

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh hai, toate cu exceptia Elvetiei au fost implicate in al doilea razboi mondial, daca vrei un exemplu de conflict major.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai cauta scuze Romaniei dand exemple de ce au facut alte tari. Si nu mai spune ca vai noi ce tare am suferit, de parca noi am tras greul tuturor razboaielor. Iti dau exemple de tari ce chiar au avut de suferit de pe urma lor: Germania, Polonia, fosta Iugoslavie, fosta URSS, Grecia, Italia, Franta, Belgia, Olanda etc. Noi ne-am dat tot timpul ba cu unul, ba cu altul, n-am avut curaj sa ne luam soarta in propriile maini. Romania in prezent este o tara mare, cu resurse, suntem in UE, in NATO, avem tot ce ne trebuie, absolut tot. Si tot nu facem ce trebuie. Si ne cautam scuze in istorie. Ce ar trebui sa zica nemtii care au fost distrusi total de 2 ori secolul trecut, si acum sunt locomotiva Europei din nou. Nici nu vreau sa ma gandesc noi cum ne-am fi ridicat dintr-o asemenea ruina. A venit timpul sa-i lasam pe altii, sa lasam istoria, si sa ne uitam in oglinda, sa ne privim noi pe noi si sa vedem ce e asa in neregula cu noi. E convenabil bineinteles sa dai tot vina pe altii, si pe soarta. E tipic pentru un popor ultra-religios si fanatic care crede ca tot ce se intampla e din cauza ca "asa o dat si vrut d-zeu", si ca noi "n-avem ce face, asta e". Sunt tari in lumea asta care au onoare, chiar daca sunt saraci. Si au patriotism. Noi n-avem nici onoare, nici patriotism (decat deplasat), dar avem saracie si prostie cat incape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Topul nu e relevant, Polonia o tara foarte credincioasa nu este inclusa. Romania nu este nici la glezne in raport cu Polonia (ca respect fata de invataturile Bisericii)...

Si unde este Polonia, ca si moralitate, ca si civilizatie, ca si popor...
La fel Germania;

| ZvT explică (pentru anonim_4396):

Mai documentează-te. De ''înviere'' n-ai loc în biserică, slujbele se ţin afară că se duc proştii grămadă. Procentul în ceea ce priveşte numărul ateilor din Germania este de 15 ori mai mare decât cel din România. În Germania biserica nu îţi bagă mâna în buzunar cum e în România, daca nu vrei să-i dai te duci frumos la primărie şi se rezolvă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZvT):

Chiar dacă e adevarat ce spui tu (n-am de unde sa stiu acest lucru), ca numărul ateilor din Germania ar fi de 15 ori mai mare, acest lucru nu este relevant!

Esti penibil de-a dreptu: daca acum atei la noi sunt 0, 1% asta inseamna ca in Germania cati atei sunt, 1, 5%! Mare branza ai descoperit! Dar nu-ti fa tu probleme, asteapta si-o sa fie la fel si in Romania... Viitorul nu suna bine pentru valorile crestine; sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Germania crestinismul este respectat si si-a pus amprenta pe spiritul acestui popor, pe valorile sale, pe disciplina sa...

Nu ateismul vorbeste in istoria si nici macar in prezentul acestui popor...

Viitorul din pacate cred ca va apartine ateismului. Deci sa ne pregatim nepotii de ce poate fi mai rau pe lumea asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scriptura invita la folosirea ratiunii, iar morala crestina nu are nici o invatatura care sa lezeze cunoasterea, binele, frumosul, valoarea…
"Bate si ti se va deschide"

"Cautati si veti afla, cere si ti se va da (raspunsuri daca tu cauti cu adevarat Adevarul)"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pune mana pe o carte de cultura sa vezi cu ce superstitii s-a luptat crestinismul (cu atat mai greu cu cat a facut-o in mod pasnic), superstitii aflate in toate religiile precrestine: sincretismul religiilor din Imperiul Roman, misterele grecesti eleusine, zoroastrismul si vechile credinte ale dacilor, etc…

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si le-a inclocuit cu propriile superstitii. Nu exista superstitii bune sau rele, toate sunt la fel: niste tampenii.

| Mikhtarian a răspuns:

Tarile de mai sus,sunt slabe,dar sunt ferite de razboaie si probleme naturale.
SUA,China,Japonia,Coreea toate sunt amenintate de razboi,in SUA tocmai ce a fost un uragan,hmm...
Sincer, mi-e bine personal asa mie, mai bine sa cred in Dumnezeu, decat sa fiu manipulat de guvernul Statelor Unite sau, sa nu am net in Japonia.

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Tarile de mai sus, sunt slabe, dar sunt ferite de razboaie si probleme naturale."

Ghana/Nigeria/Kenya mor copiii de foame si alte boli
Ce sa mai spunem despre Iraqstraight face
Si in SUA 70-80% din populatie este religioasa...

| M25M a răspuns (pentru Mikhtarian):

SUA tocmai ce a fost un uragan, hmm--- Sua se afla printre statele predominant crestine...

| Încrucişătorul a răspuns (pentru Mikhtarian):

Ce garantie ai tu ca R[r]omania, din '89 pana acu', nu e atacata? Ha? Industrie zero, agricultura pe cale de disparitie, hectare de pamanturi vandute, salarii de k.cat.

Scuza-ma ca nu ma vait, Argentina...

Răspuns utilizator avertizat