Întrebare recomandată | SaveTheNature a întrebat:

Sa nu ucizi! spune porunca a 5 -a cine ucide face un pacat de moarte. Atunci cum se face ca stefan cel mare in loc sa fie declarat doar sfant sau erou, a mai fost delcarat pe deasupra si sfant?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Deci daca ma pun si omor toti ungurii din Romania, apoi construiesc cateva manastiri sunt sfant?

41 răspunsuri:
| Biscuiti a răspuns:

Pai vezi tu, in general Stefan cel Mare a luptat cu otomanii care sunt de alta religie. Sa nu uitam ca Stefan cel Mare afost atact, deci el doar s-a aparat. Sa spunem ca ajung intr-o problema medicala, si atunci diavolul incearca sa ma atace (in sensul ca ma gandeesc ca Dumnezeu nu ma iubeste, sau ca nu exista etc), si eu daca nu ma apar, acesta ma domina. Noi asociem cuvantul diavol cu raul, iar Dumnezeu cu binele. Spre urmare, tu de ce ai vrea sa fii dominat, daca pot spune asa. sau mai bine, cu cine vrei sa fii prieten cu binele sau cu raul?

| milan9 a răspuns:

Practic nu există nici o dovadă că Ștefan ar fi ucis! De unde stereotipul acesta că Ștefan ar fi ucis? De fapt el nu a ucis pe nimeni! Parcă te-am mai întrebat o dată, fără ipocrizie tu ce ai face, ți-ai apăra familia într-o situație limită sau nu? Dacă nu, te poți încadra ușor într-o anumită categorie.

Ștefan și-a apărat această familie, națiunea sa, cu prețul vieții sale și al tulburării neîntrerupte pentru acest deziderat!

| Bizzle a răspuns:

Hey.
Da mai scrie ca oricine are dreptul la viata si nu trebuie sa ucidem. Dar nu inteleg o omorat atatia oameni o facut 2-3 manastiri si gata cu pacatele lui?
Succes!

| qTe a răspuns:

Stefan cel Mare a fost unul dintre cei mai slabi conducatori ai Moldovei, El a luptat la Vaslui in fata Imperiului Otoman, unde i-a si batut. A fost declarat sfant. Stefan cel Mare e un curvar, pentru ca a avut 50 de copii din flori.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Turcii nu ne faceau nimic daca le dadeam pamanturile si aurul. De aici bataia pentru material... acum eram si noi ca bulgarii adica -ortodocsi. Daca tot ne-am batut cu turcii noi din fericire am ramas ortodocsi nu am devenit ca bulgarii ortodocsi.Mi-e mila de ei.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Stii tu cum se spune capul plecat palosul nu-l taie. Daca romanii le-ar fi dat turcilor aur, pamant etc. nu ar mai fi fost nevoie de varsare de sange. Dar stii tu banu-i ban. pamantu-i pamant si femeile sunt femei.
Iti ataca familia?
Hai sa iti spun eu parerea mea.Cam cum apar crimele in general.:
Talhariile apar pentru ca respectivul /respectiva ataseaza iubirea fata de material -aur, bani, haine scumpe etc.
Barbatii gelosi care isi ucid femeia care curveste cu altii.
Se stie ca cele mai mari motive ale crimelor in lume sunt banii si femeile, sexul.
Cam asa a fost si cu Stefan cel Vanjos. Ca si in zilele noastre ..cine taie porcul de craciun? -unu mai zdravan-mai cu sange rece. Cine vaneaza animale in padure -astia cu bani, cu sange rece -de la pleace cum cade animalul sub bataia pustii.
Cine era pus in fruntea unei osti -unul cu sange rece, viteaz, care are puerea sa vada un carnagiu, mate imprastiate, sange etc.
Dupa cum am mai spus -o fi el Stefan cel Mare- erou, viteaz, etc! dar nu sfant fratele meu! Un sfant pazeste si iarba de sub talpa. e bland, umil si iertator.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

A fost considerat "sfânt" pentru binecuvântările pe care le-a primit prin el ţara aceasta. A fost văzut "sfânt" în primul rand de oamenii din vremea sa şi din întreaga istorie a neamului. Nu a făcut el minuni, dar a fost "sfânt" cu sensul de apărător al dreptății, al națiunii sale, al poporului său, om drept, erou naţional...

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Si Mihai Viteazu?

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Biblia spune in Matei 26:52 "Atunci Isus i-a zis: „Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri" Ce se intelege de aici?!
Ca oricine va ridica sabia (sau orice alta arma) impotriva altui om nu va mosteni "Imparatia (Regatul) Cerurilor". Oamenii care lupta impotriva altui om, indiferent de motiv, nu se dovedesc a fi adevarti crestini chiar daca la prima vedere ar parea ca "e pentru o cauza nobila". De ce? Deoarece Petru a vrut sa-l apere chiar pe Fiul lui Dumnezeu si totusi el a spus 'NU!'. Exista o cauza mai nobila din punctul de vedere al unui crestin pentru a ridica arma impotriva altcuiva?! Eu cred ca nu!

Si exista si profetia din Iasaia 2:4 "El va face judecată între naţiuni şi va îndrepta lucrurile cu privire la multe popoare. Din săbiile lor vor făuri brăzdare şi din suliţele lor, cosoare. Nicio naţiune nu va mai ridica sabia contra altei naţiuni şi nu vor mai învăţa războiul."
Eu spun ca aceea grupare religioasa care respecta porunca lui Isus si profetia lui Isaia detin adevarata inchinare si sunt crestinii aprobati de Adevaratul Dumnezeu!

| danay72 a răspuns:

Doar cei din Biblie care au privilegiu de a merge la cer alaturi de Cristos sunt declarati sfinti de catre Dumnezeu.Restul sunt doar inventii omenesti.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Restul" NU sunt invenții omenești, cum spune "dannay"! "Restul" sunt confirmați de Noul Testament ca fiind mijlocitori ai oamenilor în fața lui Dumnezeu!

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

De 2000 de ani, creştinii i-au văzut pe sfinţi, pe oamenii drepţi, ca fiind persoane ale căror rugăciuni sunt ascultate de Dumnezeu.