| SaveTheNature a întrebat:

Intrebare pentru crestinii ortodoxi: De ce a fost declarat Stefan cel Mare sfant?
A ucis(a aparat poporul, foarte frumos, a construit manastiri, foarte bine). Insa a ucis in masa, si totusi sa-l declari sfant? nu e pacat?
. Deci va rog(ateii sa nu raspundeti pentru ca intrebarea nu e adresata voua)

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| soimos a răspuns:

Pai si Dumnezeu este tot un ucigas in masa, El a ucis zeci de milioane de oameni, prin Biserica Sa!
Asa ca bietul Stefan cel Mare este un mic sfintisor cu ceea ce a ucis el in comparatie cu cat a ucis "Dumnezeul"!

| marynaedw a răspuns (pentru soimos):

Si mai bine te-ai abtine de la comentarii odata ce il faci pe Dumnezeu ucigas:p

| soimos a răspuns (pentru marynaedw):

Nu l-am facut eu, ci se lauda el singur in Biblie, sau poate crezi ca am scris eu Biblia, ori nu ai citit-o tu si doar iti dai parerea asa pe NV?

| Alex a răspuns:

Asa a hotarat Biserica Ortodoxa Romana.

| Marinush123456789 a răspuns:

Turcii ne atacau pe noi si era vai si amar de noi daca cadeam in mana lor, citeste cazul martirului Brancoveanu. Daca Stefan nu apara tara poate azi eram turci.

| Symonutzu a răspuns:

Stefan cel mare a fost numit Sfint de catre papade la Roma.Proferul meu de istorie mi-a spus ca el a mai fost numit "Atletul lui Dumnezeu", pentru ca ducea lupte impotriva turcilor care erau socotiti pacatosi fiindca aveau alta religie nu cea catolica sau nu erau crestini!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere religios,PAPA l-a numit atlet al lui Hristos. daca nu e sfant va fi judecat ca un stapanitor de noroade, si va da socoteala de faptele lui, dar tu? daca ti se va spune? stefan va merge in iad fiindca a fost judecat de natural.acum hai sa-l judecam pe el ca pe unul care a judecat cu toate ca nu avea voie, urcandu-se mai presus de creatorul sau si judecandu-i slujitorii.

| marynaedw a răspuns:

A fost declarat sfant pentru ca a fost foarte credincios incat la fiecare razboi castigat a construit o manastire, care dainuiesc un adevarat Athos romanesc. In ce priveste faptul ca a ucis foarte multi oameni, este adevarat dar a ucis pentru a-si apara tara si poporul, practic asta era rolul lui si a omorat turci, care sunt necredinciosi, pe buna dreptate, sunt si ei oameni dar totusi nu credeau in Dumnezeu. Oricum, oamenii nu il pot declara sfant ci doar Dumnezeu:d

| soimos a răspuns (pentru marynaedw):

> a omorat turci, care sunt necredinciosi, pe buna dreptate, sunt si ei oameni dar totusi nu credeau in Dumnezeu. <

Cum poti sa faci o asemenea afirmatie?
Turci la fel ca si Isus il au ca Dumnezeu pe acelasi Allah!
Poi atunci cum poti sa zici asa ceva cand Eloah sau Allah este chiar Dumnezeul a care se ruga Isus cand era rastignit pe cruce?

| marynaedw a răspuns (pentru soimos):

Dar nu compara religia lor cu religia ortodoxa. Si bine a facut ca doar trebuia sa isi apere poporul, care era de religie ortodoxa de cei de religie musulmana:p

| soimos a răspuns (pentru marynaedw):

Deci turcii au totusi un Dumnezeu, vad ca in sfarsit ai acceptat acest lucru, dar ce te faci ca Dumnezeul turcilor este acelasi cu Dumnezeul lui Isus Christos, asa ca nu cred ca motivul bataliilor cu turci au fost cele ce tin de motive religioase, ca si ortodosii tot pe Isus il au ca profet, (adica intemeietor de religii) si Isus tot pe acelasi Dumnezeu il are pe care-l au si turcii!

| marynaedw a răspuns (pentru soimos):

Da, de acord, au acelasi Dumnezeu, dar nu cred in sfinti si in Fecioara Maria. Si nu poti spune ca crezi in Iisus daca nu crezi in fiinta care I-a dat viata. Deci nu au o credinta deplina.

| marynaedw a răspuns:

A fost declarat sfant pentru ca a fost foarte credincios incat la fiecare razboi castigat a construit o manastire, care dainuiesc un adevarat Athos romanesc. In ce priveste faptul ca a ucis foarte multi oameni, este adevarat dar a ucis pentru a-si apara tara si poporul, practic asta era rolul lui si a omorat turci, care sunt necredinciosi, pe buna dreptate, sunt si ei oameni dar totusi nu credeau in Dumnezeu, puls ca a impiedicat raspandirea religiei musulmane. Oricum, oamenii nu il pot declara sfant ci doar Dumnezeu:d