| RedArrow a întrebat:

Care sunt regulile dupa care un om este declarat sfant?
Mi se pare ca la ortodocsi difera de catolici.
De ce a fost declarat Stefan Sfant?

9 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Nr crucilor pe care le poţi face pe minut, adunat cu litri de agheazma pe care poţi să-i bei într-o oră. La punctaj se ai adaugă şi câte babe poţi spovedi într-o zi de lucru.
Cine face cel mai mult, devine sfânt.

| shadovv a răspuns:

Din cauza ca a fost un om foarte bun din punct de vedere etic si religios.

| morningstar a răspuns:

Orice astfel de regula ar fi pusa de oricine pentru un om, in fata lui Dumnezeu tot pacatosi suntem. Omul este de natura pacatos, nu exista om fara pacat, nu exista om sfant, este ca un pleonasm. Oamenii pot declara alti oameni sfinti, dar numai Dumnezeu este in masura sa ne judece. Biblia spune: 'Caci toti am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu'. Atunci daca am pacatuit toti, cum mai putem fi considerati sfinti? Putem spune ca avem -pacatele iertate, dar chiar iertati fiind, nu mai putem fi sfinti pentru ca 'sfant' inseamna fara pacat ( fara sa fi pacatuit vreodata).

| DeliaDaniela a răspuns:

Pai in ziua de azi declara sfant pe orice preot care 'a fost bun si credincios' se pare! eu nu cred ca vreun preot poate deveni sfant doar pentru ca a facut mai putine greseli decat altii, dar daca altii considera ca unii merita... asta e straight face

| game1992 a răspuns:

A fost sfant pentru ca sia trait viata in sfintenie, si sfintenie inseamna pocainta, in fiecare zi sa te pocaiesti tot mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfantul stefan a fost declarat sfant fiindca a murit muceniceste,omorat cu pietre, adica lapidat, fiindca l-a marturisit pe Iisus Hristos ca mantuitor al lumii.

| PrincessLilith a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta inseamna ca ar trebui sa se numeasca martir.
A fost numit sfant pentru ca a facut o groaza de manastiri si din 44 de lupte a castigat 42 si nu era un narcisist a condus oamenii avantajandu-i pe toti (inclusiv taranii), a fost foarte credincios, drept si intelept(de aia i se zice cel Batran)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da lilithprincess.ii mai spune si cel mare si sfant.cel batran, nu prea cred.ala era sfantul mircea, voievodul tiganilor.eu ma refer la sfantul stefan.nu la domnitorul stefan al moldaviei.cel mare si sfant.