| anonim_4396 a întrebat:

Sa nu ziceti ca interpretez eu gresit, va las pe voi sa comentati urmatoarele fragmente :

Iov 1

(...) Si a venit si Satana in mijlocul lor...

7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "De la cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el."
8. Domnul a zis Satanei: "Ai vazut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pamant. Este un om fara prihana si curat la suflet, care se teme de Dumnezeu si se abate de la rau."
9. Si Satana a raspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui si tot ce este al lui? Ai binecuvantat lucrul mainilor lui, si turmele lui acopera tara.
11. Dar ia intinde-Ti mana si atinge-Te de tot ce are, si sunt incredintat ca Te va blestema in fata."
12. Domnul a zis Satanei: "Iata, iti dau pe mana tot ce are, numai asupra lui sa nu intinzi mana." Si Satana a plecat dinaintea Domnului.

Intrebari :
1 - Parca dumnezeu stie tot, de ce l-a mai intrebat pe satana "de unde vine "?
2 - Ce cauta satana alaturi de dumnezeu?

Restul intrebarilor vin dupa ce o sa citesc "interpretarile" voastre.

49 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Și pe Adam l-a întrebat Dumnezeu-unde ești, deși știa și un părinte își întreabă uneori copilul unde ai fost, chiar dacă știe. Prin faptul că Satan a ales să refuze autoritatea Creatorului asta nu înseamnă că Dumnezeu nu vorbește uneori cu el.Doar pentru oameni, lumea sprirituală a lui Dumnezeu, a îngerilor și a demonilor e acoperită cu un văl și au acces la ea în măsura în care li se reveleaza ( de Dumnezeu) sau o invocă ( de ex cei ce își vând sufletul lui satan). Ingerii și demonii și Dumnezeu se percep nemijlocit.

| RAY a răspuns:

Nu ai ce face gaia? cu asta ce castigi tu crezi ca cuiva i va pasa de ce scrii acolo

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Mie imi pasa, ray!

| milan9 a răspuns:

1).Este modul plastic de a transpune o realitate, o ideea abstractă, morală, într-o formă accesibilă omului simplu căruia îi era destinată. Maniera dialogului prezentat reprezintă o formă metaforică, stilizată, a cărei utilitate o reprezenta înţelegerea mesajului şi nu "caracterizarea dialogului personajelor"

Atât Noul Testament cât şi Vechiul Testament, abundă în metafore, analogii, figuri de stil dificil de interpretat, în strâns acord cu gramatica, topica propoziţiei sau tradiţiile şi cultura poporului evreu...

2). Ibidem 1). şi. Dumnezeu este omniprezent la urma urmei...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Tu faci parte din categoria crestinilor care considera ca majoritatea bibliei intra la categoria "metafore" si "parabole"?
Cat la suta consideri ca ce e scris in biblie este "pe bune" si cat consideri ca este "metaforic"?

| cosmyna1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu majoritatea. doar uneel invataturi.
Pildele pe care le spunea Hristos (de exemplu) erau doar ca sa le atraga oamenilor atentia asupra moralei.
Pilda fiului risipitor- doar nu a existat un fiu. e doar metaforic.

| anonim_4396 explică (pentru cosmyna1):

Sunt unele persoane care considera ca "potopul, adam si eva, turnul babel, tufisul vorbitor,... si multe altele" sunt metaforice, nu au fost "pe bune" si sunt unele persoane care le considera ca fiind reale.

| cosmyna1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare are interpretarea proprie pentru fiecare invatatura.
Stii doar ca Biblia e o carte foarte controversata care poate fi interpretata in mai mult feluri.
Desi preotii si mai inaltii lor spun ca aceste fapte chiar au avut loc

| anonim_4396 explică (pentru cosmyna1):

"Fiecare are interpretarea proprie"...
Asta-i partea mai "naspa" intr-o dezbatere cu un crestin. Prima data trebuie sa aflu versiunea lui. Spre exemplu, sunt unii care cred ca isus, dumnezeu si sfanta fantoma sunt 3 zei diferiti si sunt unii care cred ca cei 3 sunt acelasi zeu. E clar ca nu pot pune aceleasi intrebari ambelor "tabere".

| rocco09 a răspuns (pentru milan9):

Frumos happyfelicitari Lasa-ma sa continui cu gaia! Faptul ca cineva scrie pe limba ta gaia nu inseamna ca iti vinde basme! Un exemplu banal! Cand in urma unui accident folosesti expresia "i-a scos din masina pe jumatate morti" (ceea ce e inexplicabil stiintific, ori erau morti ori erau vii) asta nu inseamna ca nu a avut loc accidentu! Exemplele pot continua cu metafore si personificari din vocabularu nostru dar cred ca ai prins ideia!

| cosmyna1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot vrei sa scrii isus scrie Iisus...
E ceva personal. nu imi place sa vad ca cineva scrie asa smug

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Cosmyna uite daca recunosti ca nu esti convinsa de existenta lui god te lasa gaia in pace de acord?

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ma dezamagesti, gaia nu minte aia e din biblie

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Mai nu am fost suficient de explicit! nu la gaia faceam referire! Textul e corect 100%! Doar ca atunci cand Dumnezeu vrea sa comunice cu omul foloseste limbajul omului ca sa i-L poata intelege! De exemplu daca as vedea ceva uimitor si as spune "am ramas gura-casca" nu neaparat am ramas cu gura cascata si a trebuit sa mi-o inchida cineva, ci doar am exprimat profund uimirea, si tu ai intelege ca am ramas uimit nu cu maxilarul blocat pe "open"! Acuma cand biblia vorbeste despre acea intamplare dintr-o alta existenta inaccesibila noua, ne vorbeste pe limba noastra! Concluzia logica pe care (cred eu) ca am putea-o trage din textu respectiv ar fi ca Satana chiar daca e opusul lui Dumnezeu face doar ce ii zice El.As intelege ca tot ceea ce se intampla pe pamant e proiectat acolo! As intelege ca Iov era un om extraordinar de bun si moral! Mai putin m-ar interesa sa caut "nod in papura " pentru a presupune si a-mi amorti constiinta ca "faptul ca a folosit figuri de stil e un basm de adormit copii!"

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nu m-am facut prea explicit nici data asta! Grea limba romanabig grin

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca un text foloseste metafore nu inseamna ca e basm! asta insinua gaia mai jos cand spunea "cat e pe bune si cat e metafora" Poate fi tot pe bune si scris folosind metafore!

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ma rocco ipocrizia va definieste omule si eu sunt scarbit de ipocrizia voastra fata a pus o intrebare tu ca esti ipocrit ai dat un raspuns ipocrit

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce treaba are raspunsul cu ipocrizia si cu persoana mea... poti s-o demonstrezi? Apropo nu ti-am cerut sa ma placi e dreptul tau sa fii cum vrei. Te afecteaza doar pe tine modul tau de-a fi! Daca ti-as fi spus ca "faptul ca Mihai Eminescu in scrisoarea a treia foloseste din ambundenta figuri de stil inseamna ca batalia de la Rovine nu e reala ci un simplu basm" tot ipocrit as fi nu?hee hee Don't like the message? Shoot the messenger! Aveam pretentii la tinehee hee

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Intrebarea de mai sus e din biblie de ce spui ca nu-i din biblie?

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Unde am spus ca nu e din biblie?

| cosmyna1 a răspuns (pentru rocco09):

Asta citeste in dungi laughing

| martzian a răspuns:

Nu stiu. Este asta "dovada" ta ca nu exista Dumnezeu?

La prima as raspunde ca atat intrebarea cat si raspunsul sunt pentru informarea audientei (atat celei de acolo cat si a celor ce citesc Biblia), nu pentru Dumnezeu - care, cum bine ai aflat, stie totul. Repetitia (ebraicele aw-naw' si aw-mar') ma duce cu gandul la asta.

La a doua as raspunde ca Dumnezeu i-a permis lucrul acesta. Are dreptul sa o faca, nu?

Sunt intrebari mai adanci pe care mi le-am pus si la care nu am gasit raspunsul. Voi avea ocazia sa aflu aceste lucruri intr-o zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da chiar asa.ce o fi cautand satana? eu zic sa pui si cum a fost rusinat satana de catre un simplu om. dupa tot raul facut lui, de smerenia si credinta acelui om.fiindca Dumnezeu a ales pe cele mici, sa le rusineze pe cele mari, mai mari facandu-le astfel pe cele mici. poate pricepi ce spun? fiindca nu este o interpretare.e un citat.vazut-ai cum bogatia si opulenta este rusinata de saracia si simplitatea care smereste? mandria palind in fata stralucirii saraciei? nu ai cum ca tu gandesti lumeste. ezact ca in postarea ta.tot departe esti.si de Dumnezeu si de lume.dar lasa gaia.vei creste si vei intalege.ai timp.

| charonmario a răspuns:

Prietene tu esti din gasca care crede in Big Bang sunt sigur happy fi atent tu esti evolutionist sa zicem ca big bang ul a creat pamantul da amice am o intrebare TIMPUL cine la creat si cum happy ca timpul e antimaterie daca raspunzi la asta o sa ti raspund la cele 2 intrebari ale tale care sunt de altfel puerile happycu stima un suflet

| mihaitaLGP a răspuns (pentru charonmario):

Timpul nu exista ipocritule.

Timpul este o unitate de masura folosita pentru a intelege mai bine ce se petrece in jur.

Demonstreaza tu ca exista timp si ce este timpul, oamenii de stiinta inca nu reusesc.

| Polaris a răspuns (pentru charonmario):

Timpul e antimaterie?

Bahahahahahahaha
hahahahahahahahaha
hahahahahahaha

Am mai auzit și un tip care zicea că Hitler e mason. laughing

| charonmario a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Mihaita Dumnezeu sa iti dea intelepciune poate ca sunt ipocrit da sunt un ipocrit care iti spune ca tu intr-o zi vei murii ca si mine de altfel iar asta se va intampla ghici cum cu trecerea timpului trupul se va perisa imbatranii iar asta nu o face decat timpul nu te va imbatranii materia avem masura de timp deci nu mai te da intelept mai citeste si dupa ce te documentezi stam de vorba o zi minunata sa ai si fi binecuvantat cu stima

| WhatheWow a răspuns (pentru charonmario):

Aici gresesti, amice; nu timpul te imbatrineste ci o serie de evenimente, de miscari in urma carora celulele se uzeaza. asta te imbatrineste si nu Timpul. Timpul doar masoara aceste cicluri. Ar trebui sa mai inveti si tu, nu da lectii la altii!

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Filozofule esti geniu fara comentarii la ce ai scris ce miscari de buric tu ai vazut ce ai scris laughing)) eu citesc stai linistit mersi de sfat da nu-i vorba de miscari aici celulele se uzeaza cu trecerea timpului inaintand in timp offf e grele astea lasa ma considerama tu prost e ok asa hai sa fi iubit

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

In teoria relativitatii Timpul este o dimensiune a Universului după care se ordonează succesiunea ireversibilă a fenomenelor.Este fiecare dintre fazele unei mișcări, ale unei acțiuni.

Timpul NU curge uniform in univers.Curge altfel in functie de gravitatie sau de viteza. Timpul este relativ. Einstein a demonstrat că timpul care se scurge pentru un observator aflat pe un corp în mișcare este mai scurt decât timpul scurs pentru un corp în repaus.

In teoria relativitatii duratele și ordinea cronologică a evenimentelor depind de observator.Este deci un continuu în care evenimentele se succed de la trecut, prin prezent spre viitor și în cadrul căruia se desfășoară toate procesele din natură.

-Teoria mecanicii cuantice sugereaza ca timpul ar fi o cantitate discretă.

Deci iata ca deja cele 2 teorii isi dau cap in cap.Ca timpul sa existe are nevoie de miscare sau de anumite fenomene(evenimente) sa se intimple(Este fiecare dintre fazele unei mișcări, ale unei acțiuni-a spus Einstein).Ei asta inseamna ca in absenta lor timpul NU EXISTA.

Inseparabilitatea cuantica functioneaza si la ani lumina distanta.Cred ca in inseparabilitatea cuantica TIMPUL NU EXISTA(Nu exista nici un fel de miscare ca timpul sa poata sa isi faca aparitia). Inseparabilitatea cuantica functioneaza pentru ca reuseste sa elimine timpul.Totul se intimpla instantaneu.

Deci in concluzie mai trebuie studiata extrem de mult problema timpului. Timpul se scurge mai repede sau mai incet sau poate sa nu existe in functie de situatie.Toate variantele sunt corecte. Definirea cu exactitate a timpului este o sarcină dificilă.Pa

| WhatheWow a răspuns (pentru charonmario):

Vad ca te-ai documentat cu un copy & paste pe care nu dau doi bani; parca spuneai ceva de Dumnezeu sau nu mai crezi in El?

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Filosofucus da e pacat sa dai cop paste nu scrie in Bbiblia omule sincer acma nu te supara happy

| WhatheWow a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Lasa-l Mihai ca pentru el Timpul e antimaterie; precum judecata lui dealtfel!

| WhatheWow a răspuns (pentru charonmario):

Toti mai facem greseli de ortografie dar tu nici macar sa scrii nu stii!

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai dreptate am cam uitat sa scriu vorbesc 7 limbi cursiv si mai mi se intampla las ca esti tu campion la scris esti maestru in ortografie sa fi iubit

| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Filozofule am uitat sa ti zic nu suntem toti asa PERFECTI ca tine perfectule

| mihaitaLGP a răspuns (pentru charonmario):

Eu zic sa inveti prima data sa scrii corect gramatical si cu semne de punctuatie.
Atuncea poate chiar putem vorbii.

Iar pe viitor incerca sa dai un raspuns singur, lasa copy + paste.
Inca o data demonstrezi ca esti ipocrit.

http://www.scientia.ro/......_1456.html

Deci marsi, esti atat de incapabil sa formulezi un raspuns propriu, culmea mai dai si sfaturi.
Ipocritule.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt satul de ipocriti.

Este atata de incapabil incat sa scrie corect si cu semne de punctuatie.
Un raspuns nu poate sa formuleze, copiaza raspunsurile altora.

A raspuns la o intrebare de-a mea tot cu un alt raspuns.
Culmea, cand incepe sustine ca este si raspunsul lui.

| WhatheWow a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu-mi place sa jignesc pe nimeni asa, fara motiv, dar cite unul chiar te obliga!

Răspuns utilizator avertizat
| Mona2012 a răspuns:

Dumnezeu ne pune mereu la incercare.La fel a facut cu Adam si cu Eva cand au pacatuit mancand din pomul binelui si raului. Necurtul se lupta se obtina cat mai multe suflete in casa lui.

| vyo81 a răspuns:

Pai in primul si in primul rand este adevarat ca dumnezeu stie totul dar l-a intrebat ca sa vada daca minte
si in al 2-lea rand satan este alaturi de dumnezeu deoarece satana a fost cel mai frumos si puternic inger de lumina creeat de dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru vyo81):

"l-a intrebat ca sa vada daca minte"... pai din moment ce stie totul, acel "test" este inutil pentru ca el stia cu mult timp inainte ca actiunea sa se petreaca.

"satan este alaturi de dumnezeu"... stii ca actiunea se intampla cu mult timp dupa caderea "omului" nu? Practic, satana nu ar mai fi trebuit sa stea alaturi de dumnezeu.

| cosmyna1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei..., daca eu stiu consecintele dupa ce te intreb ceva, asta nu inseamna ca nu te voi mai intreba.
Poate Dumnezeu a vazut dinainte ce s-ar petrece daca pune intrebarea respectiva si i s-a parut bine sa o puna.
Ce daca stia ca actiunea se va petrece?
Si noi intrebam oameni Ce faci desi stim dinainte ca vor raspunde Bine.

| anonim_4396 explică (pentru cosmyna1):

Cei care raspund cu "bine" la intrebarea respectiva sunt niste... (completati pe linia punctata) laughing

Apropo, ai un comentariu trecut la care nu mi-ai mai raspuns. As mai fi avut o intrebare de pus in functie de raspunul pe care l-ai fi dat. Daca vrei, raspunde-mi la acel comentariu si o sa-ti pun intrebarea respectiva.

| cosmyna1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nu mai ai argument si o dai pe intoarselea...
laughing
Nici nu imi aduc aminte despre ce intrebare e vorba dar fie...

| anonim_4396 explică (pentru cosmyna1):

Vezi comentariile de la intrebarea mea cu "Am primit recent un comentariu de genul "ai scos textele din context"".

| unbaiatanonim a răspuns (pentru vyo81):

"dumnezeu stie totul dar l-a intrebat ca sa vada daca minte" acum te contrazici pe sine? Pai stie sau nu totul? Fiind omniscient stie trecut/prezent/viitor in cel mai mic detaliu, deci va sti daca satana va minte sau nu.

"satan este alaturi de dumnezeu deoarece satana a fost cel mai frumos si puternic inger de lumina creeat de dumnezeu " Oh, really? Dumnezeu intoarce capul de la pacat, nu asa a facut si cu Iisus? Si ce cauta satana in rai? Locul lui nu era in iad?