| RAY a întrebat:

Este corect ca satan sa fie judecat din moment ce a facut vointa lui dumnezeu?

Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Iov 1:9
Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
Iov 1:12
Domnul a zis Satanei: „Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna."Şi Satana a plecat dinaintea Domnului.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satan nu va fi judecat, ci nu i se va mai permite să aibă influență asupra minții și sufletului oamenilor.
Oamenii vor fi cei judecați.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca minti, satana va fi legat pentru o mie de ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi și atunci care este dreptatea? Adică Satan a făcut atâtea rele și la sfârșit se alege doar cu o mustrare?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce rele a facut satana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

A păcălit miliarde de oameni în toată istoria, influențându-i să se dedea diferitor patimi și găsindu-le scuze.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asta era rolul de ingeras, el face ceea ce ii poruncește Dumnezeu, vezi cazul iov

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Acolo Dumnezeu îi permite să îl pună la încercare.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ii permite mereu, e o blasfemie ceea ce vrei sa afirmi, ingeri nu au liberul arbitru, sunt sclavi lui dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De unde ști că sunt sclavi?
De ce i-a mai făcut atunci? Ca să își bată joc?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar ce naiba sa fie creaturile lui dz? Robi lui dumnezeu = sclavi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Conform DEX, rob mai înseamnă și persoană foarte devotată cuiva, în acest caz Creatorului, care trăiește după poruncile acestuia.