| Maryuk해바라기 a întrebat:

Sa presupunem ca o persoana face multe fapte bune pe parcursul vietii ...ansa nu crede in existenta lui Dumnezeu.ce se intampla?
Unde va ajunge aceata persoana. in Rai sau in Iad?

26 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Orice om ajunge in pamant si atat. Ar fi frumos sa existe viata dupa moarte, dar sunt convinsa ca e doar o dorinta de-a noastra nu si o realitate.

| ramona30 a răspuns:

Pe ratiune. E ilogic sa te bezezi pe cartile de povesti. Observam si analizam viata oamenilor, animalelor, plantelor etc. Totul are un inceput si un sfarsit. In cazul de fata e doar chimie.

| Foxie2 a răspuns:

Una din cele mai mari porunci e sa-L iubesti pe Dumnezeu ca pe tine insuti. Si e vina lui daca nu crede indiferent ca i-a zis cineva sau nu de Dumnezeu era de datoria omului aluia sa caute despre El.
Daca ajunge in iad sau in rai...
E greu de zis, asta numai Dumnezeu o stie.
Dar un ateu care sa faca numai fapte bune nu exista. Pentru ca un ateu nu posteste, nu se roaga, nu merge la biserica si astea sunt pacate.

| Maryuk해바라기 explică (pentru Foxie2):

Nu era vorba de un ateu...nu era vorba despre un om perfect sau fara de greseala.
Este vorba despre omul care merge pe o cale "dreapta"..care alege binele in locul raului insa nu slujeste nimanui
Dumnezeu ce apreciaza mai mult la un om...sa duca o viata "frumoasa" sau sa ii recunoasca existenta?

| Alphawolf a răspuns (pentru Foxie2):

"Dar un ateu care sa faca numai fapte bune nu exista. Pentru ca un ateu nu posteste, nu se roaga, nu merge la biserica si astea sunt pacate."
Daca alea le consideri tu fapte bune inseamna ca ai probleme mari in a intelege realitatea.

| Foxie2 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu sunt fapte bune, dar sunt pacate! Daca stai Duminica in pat da, e pacat!

| danut a răspuns:

Acea persoana v-a ajunge la Judecata Finala. Intrebarea ta nu este finalizata, ar fi trebuit sa explici daca acea persoana a stiut de existenta lui Dumnezeu sau nu. Daca completezi intrebarea iti pot da un raspuns.

| Maryuk해바라기 explică (pentru danut):

Stia de asa zisa existenta a lui Dumnezeu ...insa nu credea ca exista cu adevarat nici Dumnezeu si nici satani sau mai stiu eu ce...

| danut a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Atunci raspunsul meu este complet, v-a ajunge la Judecata Finala. Pentru intelegerea mai bine a ceea ce am spus, v-a ajunge sa-si primeasca pedeapsa pentru pacatele facute, faptele bune neavand importanta. La Judecata finala nu se judeca faptele decat IN UMBRA CARACTERULUI. Faptele bune pot fi facute si pentru anumite scopuri, interese sau pentru "gadilarea" eului personal.

NOname
| NOname a răspuns:

În accepţiunea cui? Că teorii sunt cu miile.

Dar, de fapt, adevărul nu-l ştie nimeni. Toţi vin cu supoziţii, păreri şi nimic mai mult.
Cât timp eşti în viaţă, nu ai cum să afli adevărul, probabil nici după. Poţi doar să presupui.

| Maryuk해바라기 explică (pentru NOname):

Asteptam opiniile crestinilor.

| DyNo a răspuns (pentru NOname):

Mda, ai dreptate.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
(Efeseni 2:8-9)

In rai poti ajunge doar :
"I am the way, the truth, and the life; NO MAN cometh unto the Father, BUT BY ME." — Jesus Christ (John 14:6)

| DyNo a răspuns:

Pai chiar Iisus ne spune sa nu judecam un pom decat dupa rodul sau. Deci daca sa zicem, ca acel pom se numeste ateu ( nu crede in Dumnzeu ), si totusi rodeste frumos, face fapte bune, ar trebui judecat dupa rod, care este bun, nu?

| DyNo a răspuns:

Cat de ipocrit, si de xenofob. Sa inteleg ca nu crezi ca cei ce nu sunt de aceeasi religie cu tine, sunt impotriva ta? Stiu ca asa ai fost indoctrinat.

| DyNo a răspuns:

Ce te face sa crezi ca deti adevarul absolut? Ca stii tot despre lumea noastra, ma refer la elementele fundamentale, cumar fi de unde venim, cine suntem, de ce traim etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce vrei sa-ti spun sigur? daca face numai fapte bune inseamna ca crede dar nu stie.ori poate nu-l cunoaste pe Dumnezeu. poate nu e crestin. Dumnezeu nu e de nici o confesiune sau religie.el te judeca dupa fapte, dupa vremuri, dupa credinta, dupa calitatile cu care te-a inzestrat si le-ai inmultit, ma rog dupa toate criteriile dreptei judecati divine.deci cred ca vor merge in rai.asa ar fi indicat intrucat toti murim luandu-ne plata pentru pacate.

| rocco09 a răspuns:

Presupunerea e eronata din start! Nu exista om care sa nu fi facut o fapta rea!

| Maryuk해바라기 explică (pentru rocco09):

O viata placuta lui Dumnezeu...un om cu o viata demna de Rai(tinand cont de faptele savarsite)
..nu neaparat un om fara de greseala

| rocco09 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Pai aia inseamna "doar fapte bune" O viata placuta Lui Dumnezeu e o viata fara greseala! Cunosti pe cineva asa?

| Maryuk해바라기 explică (pentru rocco09):

Din ceea ce spui tu reiese ca toti crestinii ar trebui sa ajunga in Iad ..pentru ca nu exista om fara de greseala..aici tu o sa ma contrazici si...
sa revenim la intrebare..de data asta o reformulez pentru tine

Un om bun..cu o viata frumoasa..cu multe fapte buna... unde ajunge daca nu crede in existenta lui Dumnezeu? Iad sau Rai?

| rocco09 a răspuns:

Nu o sa te contrazic, asta ai invatat tu la religie?
Ca cine face fapte bune ajunge in rai, sau ca faptele bune le platesc pe cele rele?
Scuza-ma dar asta e orice altceva dar nu crestinism!
De ce a venit Iisus si s-a rastignit? Pentru ca sa plateasca faptele noastre rele! Nu era nevoie sa mai moara in locul nostru daca puteam ajunge in rai pentru ca faceam noi fapte bune!
Incapacitatea noastra de a fi 100% buni a facut ca El sa moara purtand pacatele noastre!
Poti sa te simti bine ca faci fapte bune dar asta nu iti plateste faptele tale rele pentru care vei raspunde!

| Maryuk해바라기 explică (pentru rocco09):

Si raspunsul tau la intrebarea mea..care este?

| rocco09 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Usor de dedus! Daca nimeni nu ajunge in rai ca a facut fapte bune in viata asta,, pentru ca fiecare din noi facem si rau! Deci nici un ateu nu ajunge ca e bun 70 80 90%iar restul 10 20 30 % rau