| Inferno a întrebat:

Sa presupunem ca sun 2 parinti rai si egoisti care pacatuiesc. Ei au un copil. Pentru ca parintii sa fie adusi pe "calea cea dreapta" copilul se imbolnaveste. Dar parintii raman rai si pacatuiesc. Ca sa ii faca sa plateasca pe oameni pentru greselile lor si sa ii aduca pe "calea cea dreapta" Dumnezeu omoara copilul.
Ce vina avea acel copil? Unde ajunge sufletul lui? Sa inteleg ca acel copil era de sacrificiu?
PS: Sa presupunem ca acel copil era mic.

5 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi pare o prstie sa omori un om (cu atat mai mult un copil) pentru greselile unor prosti.

| William a răspuns:

Man, nu ai inteles ca pentru pacatele parintilor platesc copii doar pentru ca parintii sa se poata mantui, sau macar sa le fie iertate din pacate. Copilul nu are nicio vina, dar pana la urma ne-am nascut ca sa mantuim si sa nu ardem in iad pe veci. Nimeni de pe pamantul asta nu a venit aici sa stea, toti suntem in trecere.

| DorelSudoru a răspuns:

Ce mentalitate de c-a-c-a-t aveti...straight face
In afara de @BlackVampire pana acum

| Purgatoriu a răspuns:

Cred ca Dumnezeu planuise asta de la inceput. Destinul copilului era sa moara. Si oricum mai bine ca a murit... Sigur ajunge in rai big grin

| ghiolbitza a răspuns:

Wa, ce intrebari pui si tu...E normal dpdv biologic, ca din parinti instabili emotional - rai si egoisti, sa iasa un copil care sa mosteneasca aceleasi caracteristici, aceleasi gene inscrise in ADN-ul sau. Luand viata copilului, Dumnezeu a impuscat 2 iepuri dintr-un foc - a luat la El un suflet nevinovat, care s-a mantuit, si a dat o lectie parintilor, sperand ca ei sa inteleaga mesajul. Stii vorba aia, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista. Acuma, daca parintii sunt atat de indobitociti in rautatea lor, n-o sa inteleaga mesajul lui Dumnezeu si o sa ramana la fel.