| Spataru_Eric_1992 a întrebat:

Sa vedem se spune ca dupa ce mori ajungi in Rai. Pai au murit cam 10.000.000.000 de oameni. Cat LOC E IN RAI? Cum puteti crede in Dumnezeu? Vreau raspunsuri sincere si serioase nu ma injurati

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Sau ma intreb cum se pot intelege oameni din timpuri asa de diferite acolo in rai. De exemplu unul care a trait in evul mediu si Einstein. Cred c-au multe subiecte de conversatie. laughing Sau inca o intrebare: in ce moment din intreaga noastra evolutie am inceput sa avem viata dupa moarte? Oare Austrolopitecii, Neandertalienii, Homo Erectus sau Homo Habilis mergeau si ei in rai? Atunci chiar ca am avea o companie placuta pe acolo : ))

28 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu este obligatoriu sa mergi in rai cand mori, poti merge si in iad. Raiul si iadul sunt nemarginite asa ca e destul loc.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Exista o explicatie;))
Adica mai multe, depinde de crezul si religia fiecaruia.
Vin si eu cu 2:
1. La cer se inalta doar sufletul! Nestiind cum arata, ne putem imagina ca este mic-mic si fumuriu, de exemplu... si ca ar incapea 'nspe mii de suflete pe m patrat.
2. Reincarnarea:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Metempsihoz%C4%83

P.S. Nu cred in Dumnezeu!

| Zenithf a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, in existenta dupa moarte. Nu cred ca este asa cum a fost descris.

| heyromania a răspuns:

Raiul nu trebuie inteles ca o gradina, ca o padure cu mult verde si oamenii stau intinsi si is bucurosi, nu raiul trebuie inteles ca binele de dupa moarte, binele intreg fara o particica de rau, la fel cum Dumnezeu nu trebuie inchipuit ca un mos cu o barba lunga, ci ca o entitate numita binele absolut, ce e bine in lume e Dumnezeu, dar cu conditia sa nu devina o ideologie credinta astfel.

| RAY a răspuns:

Nu poti sti cati au murit doar specula desigur, gandeste pana sunt judecati toti,, e un basm man traieste viata ca asta e singura si ultima ta viata lasa basmele astea astea s-au nascut din frica omului de a accepta realitatea, realitatea e ca daca mori asa ramai vesnic si nu te duci nici unde, realitatea e cruda de aia nu o acceptam si ne mintim non stop

| M25M a răspuns:

Raiul nu are o delimitare teritoriala specifica fiindca este un taram abstract, deci pot incapea fara numar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul ar trebui sa fie ceva mai aglomerat.
Spatiu exista din belsug daca aceasta este problema ta.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Daca despre univers se crede ca e infinit, raiul de ce n-ar fi?

| contαbαndonαt a răspuns:

Ăăăă, eu cred pentru căăă aşa mi s-a spus să cred şi ăăăă e rău să nu crezi pentru că ăăă...ne-au spus că ăăă...vom ajunge într-un loc întunecos şi urât după ce dăm ortu' popii şi ăăă, eu nu vreau asta, nu, nu, nu.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Frate crezi ce vrei nici eu nu credeam in Dumnezeu si nici acum nu prea cred in unele chestii religioase dar cred ca intrebarea corecta e cat loc e in IAD laughing) gandeste-te cat de multi oameni nu cred in Dumnezeu si cati nu sunt crestini(peste 5 miliarde)

| TOTO54 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Bun raspuns.Iti apreciez sinceritatea!

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Uite cateva exemple care m-au facut sa cred in Dumnezeu :
1.Nu vezi aerul dar totusi exista nu? pai daca nu il vezi pe Dumnezeu inseamna ca nu exista?
2.Gandeste-te la trupurile sfintilor care sunt vechi de sute de ani si nu au putrezit.
3.Incearca sa faci cat mai putine pacate timp de 1 luna si apoi intrerupe brusc si fai cat mai multe pacate si o sa vezi ca te simnti mult mai prost.

| Polonic1 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

1. Tine-ti respiratia 1 min si dupa o sa simti aerul.
2. De unde stii ca e puterea lui d-zeu? Poate e Allah sau Odin.
3. Autosugestie.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Polonic1):

Ma da noob esti eu am spus ca aerul nu il vezi nu ca nu il simti

| Katczinsky a răspuns (pentru Polonic1):

Deci la puctul doi admiti ca exista Dumnezeu, iar acum te tocmesti in privinta Dumnezeului adevarat.

| Polonic1 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Pai si pe d-zeu il simti?

| Polonic1 a răspuns (pentru Katczinsky):

La punctul 2 intrebam de unde stie sigur ca e puterea lui d-zeu.
Nu se vede?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Polonic1):

Nu il simti tu ca nu vrei sa il simti nici eu nu il simt ca nici eu nu vreau sa il simt m-am impacat cu gandul ca voi ajunge in iad dar incearca sa faci fapte bune si sa ti post timp de o luna si dupa o luna sa nu mai faci nimic bun si sa faci numai fapte rele si o sa vezi ca nu il mai simti pe Dumnezeu.

| Polonic1 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Nu il simti PENTRU CA NU EXISTA.
Faza cu luna e AUTOSUGESTIE.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Polonic1):

Doar incearca si atunci mai vorbim ok?

| Katczinsky a răspuns (pentru Polonic1):

"De unde stii ca e puterea lui d-zeu? Poate e Allah sau Odin." Intrebarea se intelege a fi referitoare in sens: " De unde stii ca este Dumnezeul crestin? " pentru ca mai departe spui "Poate e Allah sau Odin." Adica intrebi care e Dumnezeul adevarat. Prin urmare, ai acceptat existenta lui Dumnezeu iar acum te tocmesti care ar fi cel adevarat.

| Polonic1 a răspuns (pentru Katczinsky):

"De unde stii ca e puterea lui d-zeu? Poate e Allah sau Odin." Intrebarea se intelege a fi referitoare in sens: " De unde stii ca este Dumnezeul crestin? "
Corect.

""Poate e Allah sau Odin." Adica intrebi care e Dumnezeul adevarat. Prin urmare, ai acceptat existenta lui Dumnezeu iar acum te tocmesti care ar fi cel adevarat."
Adica intreb de unde stie sigur ca zeul lui e cel adevarat.

| Polonic1 a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Am lucruri mai bune de facut.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Polonic1):

laughing never mind hai sa o lasam balta am obserat ce caracter ai si in legatura cu punctu 2 fiecare limba are cuvintele ei nu? deci fiecare limba are acelasi dumnezeu aproximativ dar cu un nume diferit daca la asta te refereai

| Katczinsky a răspuns (pentru Polonic1):

N-ai inteles. Lasa, fie cum spui tu.

| Polonic1 a răspuns (pentru Katczinsky):

Esti idiot?

| TOTO54 a răspuns:

Ca sa ajungi in Rai nu e asa simplu! Iti enumar cateva din multele conditii sa zic asa. 1. Preaiubiţilor, acum suntem copii ai lui Dumnezeu. Şi ce vom fi nu s-a arătat încă. Dar ştim că, atunci când Se va arăta El, vom fi ca El; pentru că Îl vom vedea aşa cum este.
Când il vom vedea spune aici vom fi ca EL! Adica fara pacat si credinciosi de 100%.
2. ca să înfăţişeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată, fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă şi fără prihană.
Fara zbarcitura sau pata (imaculati) PERFECTI, mai de graba spus DESAVARSITI! Iar desavarsirea se face pe pamant, cat timp omul este in viata si nu dupa cum se crede de religii ca dupa ce mori ...basme!
Atunci vin si incercarile: Nu te teme nicidecum de ce ai să suferi. Iată că diavolul are să arunce în temniţă pe unii din voi, ca să vă încerce. Şi veţi avea un necaz de zece zile. Fii credincios până la moarte, şi-ţi voi da cununa vieţii." Iar cine rezista la toate, toate si este credincios de 100% acela va primi Cununa Vieti!
Adevărat vă spun că oricine nu va primi Împărăţia lui Dumnezeu ca un copilaş, cu niciun chip nu va intra în ea!" Întrebarea e cine e fara pacat?
Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
1Cor 15.50; Gal 5.21; Efes 5.5; 1Tim 1.9; Evr 12.14; Evr 13.4; Apoc 22.15;
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.
Nimeni conform cu urmatorul verset: Fiindcă pe pământ nu este niciun om fără prihană, care să facă binele fără să păcătuiască.
Deci nici macar 1!
Care e solutia salvatoare?
Adevărat, adevărat vă spun că dacă grăuntele de grâu care a căzut pe pământ nu moare, rămâne singur; dar dacă moare, aduce mult rod.
Grauntele de grau este viata noastra pacatoasa, iar daca aceasta viata pacatoasa ramane (spune acolo ca putrezeste) adica moartea omului(putrezirea), dar spune ca daca moare, aduce ROD! Sigur e vorba de o moarte spirituala.
5 În adevăr, dacă ne-am făcut una cu El, printr-o moarte asemănătoare cu a Lui, vom fi una cu El şi printr-o înviere asemănătoare cu a Lui.
Filip 3.10-11;
6 Ştim bine că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, pentru ca trupul păcatului să fie dezbrăcat de puterea lui, în aşa fel ca să nu mai fim robi ai păcatului;
Gal 2.20; Gal 5.24; Gal 6.14; Efes 4.22; Col 3.5-9; Col 2.11;
7 căci cine a murit, de drept, este izbăvit de păcat.
1Pet 4.1;
8 Acum, dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi trăi împreună cu El,
2Tim 2.11;
9 întrucât ştim că Hristosul înviat din morţi nu mai moare: moartea nu mai are nicio stăpânire asupra Lui.
Apoc 1.18;
10 Fiindcă prin moartea de care a murit, El a murit pentru păcat, o dată pentru totdeauna; iar prin viaţa pe care o trăieşte, trăieşte pentru Dumnezeu.
Evr 9.27-28; Luc 20.38;
11 Tot aşa şi voi înşivă, socotiţi-vă morţi faţă de păcat, şi vii pentru Dumnezeu, în Isus Hristos, Domnul nostru.
Rom 6.2; Gal 2.19;
12 Deci păcatul să nu mai domnească în trupul vostru muritor şi să nu mai ascultaţi de poftele lui.
Ps 19.13; Ps 119.133;
13 Să nu mai daţi în stăpânirea păcatului mădularele voastre, ca nişte unelte ale nelegiuirii; ci daţi-vă pe voi înşivă lui Dumnezeu, ca vii, din morţi cum eraţi; şi daţi lui Dumnezeu mădularele voastre, ca pe nişte unelte ale neprihănirii.
Rom 7.5; Col 3.5; Iac 4.1; Rom 12.1; 1Pet 2.24; 1Pet 4.2;
14 Căci păcatul nu va mai stăpâni asupra voastră, pentru că nu sunteţi sub Lege, ci sub har.
Stiu ca nu am raspuns la intrebare dar trebuia sa lamuresc prima data. Legat de Rai, oameni traiesc pe pamantul acesta trecator unde iti numeri clipele cat mai ai de trait, cat mai ai de muncit, la noi totul este variabil! Eii la Dumnezeu nu exista timp, el traieste in VESNICIE! La el totul e posibil!

| Spataru_Eric_1992 explică:

Nu exista RAI sau IAD. Viata exista, dar cu totii vom pierii o data. Cand incepi sa te gandesti la asta nu iti piere si tie cheful de viata? Ba da. Cu totii speram la un miracol. Sa se inventeze elixere de viata vesinca, formule matematice ce vor demonstra ca se poate crea viata vesnica, multiplicarea, calatoria in timp, dar acestea nu vor exista niciodata. Cu totii traim, dar stim ca vom muri. Si atunci cand murim, nu vedem negru, nu auzim nimic, si nu gandim nimic. Pur si simplu totul dispare si nu mai apare niciodata. NICIODATA. Morti, ca multi altii. Macar de-am putea vedea negru cand murim. macar atata. ca sa putem si noi sa nu mai plangem la Biserica, cand predica preotul ceva. totul e o prostie si viata e o prostie. Asta m-a determinat spre exemplu sa-mi ies din minti acum cateva zile. Nu sunt nebun, sunt doar atent si ganditor. Sper ca mesajul meu a trezit lumea la realitate. dar cu siguranta nu se va mobiliza nimeni sa faca ceva din ce am enumerat mai sus. Viata-i scurta si trebuie sa o traim spunea cineva.