| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca noi credem in diavol si vrajitorii deoarece suntem indoctrinati de televizor si mass media.Cum iti explici totusi ca si Africanii si alti oameni saraci care nu au treaba cu tehnologia cred in aceste lucruri?

9 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Se crede in diavol si vrajitorii pentru sunt mentionate in bestseller-ul celor doua milenii recente.

| OOOLEOOO a răspuns:

Africa nu se va atinge de Babylonia.

| Mădă0611 a răspuns:

Diavolul e opusul lui Dumnezeu, toti care au auzit de al 2-lea, au auzit si de primul, si indoctrinarea nu are treaba cu tv-ul si mass media, ci cu ce zice mihai25mihai, apoi vrajile/vrajitorii tin de credinta in fiinte supranaturale/nevazute, care, se stie, izvoraste din ignoranta.

| comandamente a răspuns:

Deoarece diavolul cu vrajitoria lui e mai vechi cu mult decat africanii. 2 amparati 21.6

| dracu14 a răspuns:

Eu nu cred in diavol si nici in dumnezeu, eu le privesc ca 2 personaje-unul bun(cred ca dumnezeu este dar nu sunt sigur)si unul rau(cred ca satan este dar nici aici nu sunt sigur)

| Hombre a răspuns:

Simplu, necunoasterea duce la superstitie.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Si cunoasterea duce la Dumnezeu.

| Dumnezău a răspuns:

In Uganda se omoara copiii, pentru ca asa zice ca e bine samanul satului.Desigur,inainte li se scot si viscerele, pentru ca samanul satului zice c-ar fi bine.In Sierra Leone, pustanii de 11 ani sunt blindati cu AK-uri, de RUF, o paramilitara de-acolo.

Ce e prezent atat in Uganda, cat si in SR, la fel ca la 90%,poate mai bine,din cetatenii africani? Prostia.Iar prostia este raspunsul in orice manifestare religioasa ce implica imbratisarea oricarei zeitati,religii sau personaje, reale sau imaginare, cu tipar de sarlatani, profitorasi si mari "vindecatori". Lucru ce se respecta si in Romania, daca nu ti-e deja cunoscut acest fapt.