| HitmanSA a întrebat:

Ce parere aveti despre biserica crestina? Eu cred ca e cea mai mare afacere din lume, deoarece sunt multi oameni indoctrinati sau care au o conceptie proasta despre viata.Astem si alte pareri.Multumesc

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate ca unii au facut o afacere din religie.Dar ei si-au vandut sufletul.Este cea mai proasta alegere.Sa dai vesnicia pentru un pumn de bani.Fiecare va plati in dreptul lui.Noi insa, nu trebuie sa privim la oameni.Noi trebuie sa privim la Dumnezeu.El este Creatorul nostru si al intregului Univers.In dragostea Lui mare pentru noi, a daruit ce a avut El mai scump ca sa moara la Golgota pentru iertarea de pacate a intregii omeniri.Nu vei avea o scuza spunand ca nu ai primit iertarea Lui deoarece x sau y a facut cutare lucru.Isus te va intreba ce pricina de poticnire ai gasit in El? Jertfa lui este perfecta, completa si are putere de iertare si de vindecare.Trebuie doar sa accepti darul Lui pentru tine personal.
Ţarina unui om bogat rodise mult.

,, Şi el se gândea în sine şi zicea: „Ce voi face? Fiindcă nu mai am loc unde să-mi strâng roadele."
„Iată", a zis el, „ce voi face: îmi voi strica grânarele şi voi zidi altele mai mari; acolo voi strânge toate roadele şi toate bunătăţile mele;

şi voi zice sufletului meu: „Suflete, ai multe bunătăţi strânse pentru mulţi ani; odihneşte-te, mănâncă, bea şi înveseleşte-te!"
Dar Dumnezeu i-a zis: „Nebunule! Chiar în noaptea aceasta ţi se va cere înapoi sufletul; şi lucrurile pe care le-ai pregătit ale cui vor fi?"
Tot aşa este şi cu cel ce îşi adună comori pentru el, şi nu se îmbogăţeşte faţă de Dumnezeu."

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Biserica crestina macar are traditie.Ateii ce traditie au? S-au trezit si ei atei de cand le-au legat internetul.De ce nu au luat atitudine mai demult?

| Birjaru a răspuns (pentru Angel0):

Au luat atitudine inca din antichitate. Numarul si puterea le-au sporit de la iluminism incoace si asta e doar inceputul, din fericire pentru binele speciei.

| Rapunzell a răspuns:

E drept ca sunt multi oameni care se imbogatesc folosindu-se de religie. Asta e pacatul lor si nu este deloc mic. Fraier este si cel are pica in pacaleala unora. A nu se confunda, totusi, Biserica lui Hristos cu omul. Biserica Sa este impecabila, pe cand omul este plin de patimi. A nu se confunda nici crestinul adevarat cu fanaticul. Fanaticii se observa pentru ca fac caz din orice si vor sa se afirme, pe cand crestinul adevarat se smereste si trece neobservat printre oameni.

Din pacate, pentru ca se vrea o denigrare totala Bisericii, sunt bagati in seama si dati publicului larg doar babele proaste si exagerate si tiganii care fac gratare si beau bere in timpul unui hram mare la o manastire. Crestinul smerit n-o sa iasa niciodata in fata si n-o sa apara pe sticla pentru a se face cunoscut. Asta e motivul pentru care se cunoaste doar latura fanatic-stupida-aberanta. Dar cine vrea sa cunoasca adevarata Biserica a lui Hristos, stie unde sa o caute happy (in nici un caz pe internet)

| wales a răspuns:

Și religia ateistă are biserici în lume!

| CobraLeon a răspuns:

Doar privind multimea astea de "mosi negri cu barbi" iti dai seama ca afacerea merge perfect. Imi este scarba cand ii vad sad

| ahileintaiul a răspuns:

Ii spui cum vrei. Eu ii spun inselatorie.

| HitmanSA explică:

Apreciez raspunsurile voastre dar ore nu mai exista si alte cai in afara de Crestinism? Oare omul nu isi poate costrui propriile conceptii despre viata? Aceste lucruri ma deranjeaza nu Biserica in sine.Ma deranjeaza ca copii sunt indoctrinati de mici prin orele de religie ce arata ca pacatele sunt pedepsite rau de dumnezeu.

| Rapunzell a răspuns (pentru HitmanSA):

Fireste ca sunt si alte cai, doar ca una singura duce spre Imparatia lui Dumnezeu. Iti poti construi propriile concepte ca doar ai aceasta libertate a mintii. Problema este ca atunci cand vei muri, moarte iti vor fi si conceptele si sufletul. Aici pe pamant suferim si ne bucuram, alternand aceste doua stari, dar dupa moarte vom fi in vesnicie, fie bucurandu-ne de Viata, fie scrasnindu-ne dintii de durere si suferinta sufleteasca.

Stiu foarte bine ca sunt multe lucruri ale Bisericii care sunt greu de infaptuit tocmai pentru ca suntem sclavii propriului trup. Avem patimi si ne este greu sa le urmam pe toate. Insa tocmai despre asta este vorba, incet incet sa reusim sa ne detasam de trupesc si sa tindem spre sufletesc.

Orele de religie sunt pentru copii si in tematica scolara religioasa lucrurile sunt prezentate ca o poveste. Nu poti sa-i vorbesti copilului despre adevarata duhovnicire a omului. Acolo, la scoala, se primeste doar o educatie de baza, urmand ca mai apoi sa ne descurcam singurei. Avem o mare problema ca nu avem modele demne de urmat in bisericile ortodoxe. Majoritatea preotilor sunt praf si da, alearga dupa bogatii pamantesti. Este o realitate pe care nu are rost sa o negam. Insa, din fereicire, mai sunt si preoti si duhovnici adevarati pe care ins atrebuie sa-i cautam.

Nu Dumnezeu pedepseste, El doar da verdinctul pentru faptele noastre prin care noi insine ne pedepsim. Ce ai vrea? Sa mearga in rai o mama ce da nastere la toti pruncii daruti de Dumnezeu dar si o femeie care naste 1, poate 2, pe restul avortandu-i? Sa fie aceeasi rasplata pentru cel ce a trait in desfatari trupesti si pentru cel ce s-a smerit, traind in modestie? Nu se poate... Fireste ca daca te caiesti pentru pacatele tale, Dumnezeu te iarta. E mult de vorbit pe astfel de teme.

Concluzia e una: Facem ce vrem in viata asta, este alegerea noastra. Dar vom raspunde pentru absolut tot, pentru ce am facut si pentru ce nu am facut.

| HitmanSA explică (pentru Rapunzell):

Rapunzell nu vreau sa ma cert cu nimeni dar eu por si simp; u nu cred ca exista rai sau iad. Poate exista reincarnare. Poate e o lume diferita de ce traim noi aici ceva gen Moarte Clinica.
Eu pesonal cred ca exista viata dupa moarte si prefer calea satanista.

| Rapunzell a răspuns (pentru HitmanSA):

Daca doresti, lamureste-ma cu urmatoarele:

In opinia ta, viata de dupa moarte in care crezi se refera la reincarnare, nu? Si daca spui ca preferi calea satanica inseamna ca ai credinta in existenta celui rau? Crezi doar in cel rau sau si in Dumnezeu? Si imbinandu-le pe toate, crezi ca Dumnezeu (sau cine?) ne permite sa avem viata dupa viata prin reincarnare si astfel nu mai e nevoie sa ne batem capul cu nimic?

p.s. nu e cearta, e doar o discutie civilizata de care va ca esti capabil, spre deosebire de altii happy

| HitmanSA explică (pentru Rapunzell):

E foarte relaxant sa discut cu oameni capabili, si imi pare rau ca nu am putut ramane pe TPU si dupa-amiaza deoarece am avut scoala.
1. Da...rencarnarea e o ipoteza posibila, pe care tot preotii o neaga...dar s-au facut studii si experimente pe aceasta tema si rezultatele ii cam contrazic pe preoti. Daca vreti un exemplu cautati BUDISTI DALAILAMA.
2. Nu stiu deocamdata in ce sau cine cred dar un lucru m-a atras la satanism(modern).Ei au o filosofie destul de logica si e un pas mare de la haine de rocker la ritualuri satanice.
3. Reincarnarea e doar o ipoteza pe care o sustin...in profunzime ma depasest, neputand explica cine sau ce o permite.
La reincarnare(dupa ce mori) ti se aduna toate "faptele bune" realizate in viata si, in functie de rezultat vei renaste intr-o familie mai buna sau rea (ca stare materiala) sau chiat si animale.
Am mai citit ipoteze cum ca omul inainte de a renaste are dreptul de a alege familia in care sa se nasca, alegand posibil si religia in care sa fie botezat(sau la care sa adere) copilul

| ciresik80 a răspuns:

Intrebi doar de biserica crestina daca tot te crezi ateu mai bine intreaba de biserica satanica si lasa-ne pe noi in pace sa fim asa indoctrinati, prosti si cum ne vezi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E drept ca biserica este o afacere. buna pentru ambele parti si rentabila.primesti in dar si dai de buna voie.asa e si in lume.cred.voi credeti?