| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem că o persoană a trăit în păcat o vreme. Aceasta persoana cunoaște Cuvântul lui Dumnezeu, legile și poruncile Sale.
Aceasta persoană a fost ispitita de o alta persoana sa păcătuiască și a persistat în păcat, deoarece nu are o voință puternică, e genul care nu poate spune "nu".
Ambele persoane, atât ispititorul cât și cea ispitita, sunt vinovate, asta-i cert.
Persoana ispitita a încercat de mai multe ori să iasă din situația asta, dar nu a avut tăria necesară de caracter, se complăcea în păcat deși știa că nu e bine ce face.
În final, aceasta persoana rupe legătura cu ispititorul și începe să aibă mustrări de conștiință și regrete.
Cere iertare Domnului, se spovedește și încearcă să nu mai păcătuiască.

Întrebarea e: chiar daca păcatul ei este iertat, va suporta in viitor consecințele păcatului?
I se va întoarce ce a făcut prin karmă?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nu.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca dacă înțelege greșeala și regreta cu adevărat nu mai sunt consecințe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de ce a-și judeca viața acel om? Cine sunt eu săi trag la răspunde faptele sale? Cine sunt eu săi judeca greșelile viața acelui om? Cine sunt eu să-mi dau cu părerea trecutului săi acelui om?

în ziua în care eu judec trecutului unui om în ziua în care eu trag la răspundere trecutul unui om în ziua când eu îi răsfoiesc viața și faptele sale a unui om și greșelile sale faptele sale. Am rugămintea din tot sufletul meu și inima mea și duhul meu de la Dumnezeu și prea iubitul său fiu pe care în el își găsește Plăcerea lsus din Nazarte. Să-mi ia ochii și să nu mai văd lumina zile cu ei Niciodată să-mi auzi cuvintele și glasul sufletului meu Dumnezeule să-mi ia mâinile să-mi să nu pot sa beau un pahar de apă cu ei și să-mi pierd mâinile sa rămân la mila străinilor pentru un pahar cu apă să-mi auzi glasul sufletului meu Doamne Dumnezeule sa nu ai milă de mine dacă eu cu gura mea glasul meu și cuvântul meu răstesc către oamenii răutate și dușmănie invidie lăcomie prostie sa nai Dumnezeule milă de mine sa ma treci prin iad pe pământul ăsta și pe lumea cealaltă Dumnezeule și iertarea ta sa nu o cunosc în veci gura și glasul să-mi iei și sa nu-mi pot rosti ajutor nici măcar cu aerul din plămâni dacă eu vreodată ma voi răsti la un om săi judec viața și trecutul său săi răsfoiesc trecutul și alegerile și faptele sale și greșelile sale. Tu mi-ai oferit Doamne Dumnezeule tu Doamne Domnul Dumnezeul meu lumina mea Adevărul meu tu ești totul meu tu Dumnezeule mi-ai oferit o inimă care iubește incodiționat tu mi-ai oferit un Suflet Dumnezeule meu care dăruiește incodiționat eu îți sunt Dumnezeul meu cu totul dator veșnic și iartă-mă ma dacă conisderi că merit vreodată iertare Dumnezeule. Amin Amin Amin Amin Amin. Sunt păcătos am fapte am greșeli Dumnezeul meu dar tu ma tu mă cunoști Doamne Dumnezeul meu căci mântuirea și iertarea ta Doamne Dumnezeule meu pentru mine este lumina mea ce ma ține treaz printre cei fără frica de tine eu sunt mielul tău Doamne și scrficiul tău Doamne iartă ma Dumnezeule dacă consideri ca merit vreodată iertat pentru faptele și greșelile mele semenilor mei și oamenilor.
31.3.2024. Amin Amin Amin Amin.

| KovacsB a răspuns:

Imagineaza-ti ca ai un copil care a gresit, dar a inteles greseala si ii pare rau, il mai pedepsesti?
Normal ca nu.
Dar tare am impresia ca ispitita nu a inteles nimic si ca o sa repete aceeasi pasi cat de curand, pana cand o sa treaca proba.
Asta cu iertarea este apa de ploaie.
Este doar o lectie care se va repeta la infinit, pe care trebuie sa o invete.
Invatata lectia, ispitita trece la urmatoarea proba, mai grea.
Urmatoare proba: va intalni un rabin bogat si un musulman dotat, vor locui cu totii impreuna si din cand in cand se va intalni in secret si cu preotul dinainte deoarece ispitita este foarte religioasa.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu exista karma. Asta e o concepție pagana hindusa. In ceea ce priveste consecinta pacatului depinde de pacat. Daca din cine stie ce ambitie demonica vrei sa-ti tai degetele si ulterior te spovedesti vei fi iertat, dar degetele n-o sa-ti mai creasca înapoi. Păcatul are consecinte si dupa ce esti iertat, in special consecinte fizice. Cat priveste sufletul cred că e mai usor sa fie vindecat atata vreme cat pacatosul traieste intr-o stare continuă de pocăință.

| T0Teu a răspuns:

Daca Dumnezeu a iertat persoana de pacatele ei si acea persoana nu mai face acele pacate (dar si ii iarta pe cei ce ii gresesc (scrie in Biblie ca daca nu ii iertam pe cei ce ne au gresit nici Dumnezeu nu ne iarta)), El nu iti mai aduce acele consecințe ale pacatului de care zici, iar karma nu există.

| CotutiuMartian a răspuns:

Isus are puterea sa ierte orice păcat, important este sa învățăm sa nu mai facem

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Condiția este că persoana ispitită sa nu mai comită niciun păcat de care a fost amăgită de ispititor că sa îi ierte păcatele.