| CristiB93 a întrebat:

Sa zicem ca vi se ofera posibilitatea sa fiti Dumnezeu pentru o zi, care ar fi primul lucru pe care l-ati face?

51 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

L-as distruge pe diavol, doar as fi cel mai cel, si nu imi veni cu libertatea oamenilor de a alege, ca daca esti mic si nu le ai cu alesul iar eu iti pun o farfurie cu legume si una cu prajitura otravita, nu e vina ta ca alegi prajitura. Sa vezi apoi rai pe Pamant, la cum e lumea, e clar ca nenicul vostru e inexistent.

| Exilee a răspuns:

As renunta din plin la puteri deoarece ar fi peste capacitatea mea de a intelege esenta infinitului.

| BlackSulphur a răspuns:

As omori toti oamenii, apoi sufletele le-as duce in rai, pe toate.
Dupa as crea o alta civilizatie, care sa nu fie fortata sa creada in mine. O sa fac astfel incat sa apara prin evolutie...

| Scarbo a răspuns:

M-asi slobozi pe oameni.

| NameoftheCentury a răspuns:

L-as distruge pe diavol, si i-as face pe toti oamenii semi-zei.

| Faraidei a răspuns:

O insula in mijlocul Pacificului unde sa duc toti tiganii >.>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că aș dărma toate bisericile din țara asta.

| Inferno a răspuns:

As rastigni toti cainii maidanezi.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Faraidei):

Ar fi prea frumos.

| Faraidei a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Visez si eu big grin

| RAY a răspuns:

In primul as face ca sa nu mai existe suferinte pentru oamenii nevinovati mai ales copii de mici care se nasc bonavi sau cu leucemie
as distruge tot raul, si as duce oamenii in paradis in care fiecare sa aiba in mod egal la fel, sa nu exista nici un sentiment de rautate doar bunatate si atat

| Polonic1 a răspuns (pentru Faraidei):

Esti prea bland.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa zicem ca aberezi

Răspuns utilizator avertizat
| benny34 a răspuns:

As incerca sa reduc tampenia prezenta la multe persoane dar din pacate asta nu ar fi posibil nici macar la un asemenea nivel.

| Lizzu a răspuns (pentru Vladi4ok):

Nu mai crede asta despre tine. Altii cred asta, nu tu.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ma lasi cu astea, tu stii foarte bine ce trebuie sa faci, cunosti biblia si legile lui Dumnezeu, nu vei putea spune la judecata, nu am stiut ca nu e bine sa fac aia sau aia.

| CristiB93 explică (pentru Faraidei):

Ai ajutorul meu happy cand o sa vrei sa faci asta.

| CristiB93 explică:

Esti nemuritor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Da' tu de unde stii ce vrea dumnezeu? Poate el a vrut ca oamenii sa nu manance animale si si-a bagat dracu coada, deci, asadar si prin urmare, toti carnivorii o sa ajunga in iad. Ce, in cazul asta nu poti zice "nu am stiut ca nu e bine sa fac aia sau aia"? Binele si raul nu exista, astfel nimeni nu poate fi judecat. Uite un exemplu: un criminal in serie omoara diferiti oameni rai, rai pentru el si altii. Acel criminal e bun pentru acei altii, rau pentru oamenii rai, probabil bun pentru el, si daca ii e judecata constiinta, o sa intre in rai printre primii. Da, despre Dexter vorbesc. laughing

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Iti dai seama ca nu se poate asa ceva, oamenii nu sunt la fel, fiecare e diferit, adica tu ai pune in paradis de ex un violator si o femeie in mod egal? sau un criminal care si-a trait viata in crime si dezastru impreuna cu drepturi egale cu om bun care a trait frumos si corect. Apoi de ce sa-i duci pe toti in rai daca ei nu cred tine si cum au mai zis altii ca nu vor sa mearga in rai, ca se vor plictisii acolo. Asta ar insemna sa le negi libertatea, sa-i bagi in rai cu forta.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Din moment ce raul nu ar exista,criminalu,violatoru nu ar exista, ce libertate e in prezent? libertatea de a ucide, viola etc astea nu sunt libertati, desigur ca nu pe toti impreuna si separat, daca nu vor leas trimite pe unde vor ei

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Da' tu de unde stii ce vrea dumnezeu?
Dar biblia nu e cuvantul lui Dumnezeu?
Poate el a vrut ca oamenii sa nu manance animale si si-a bagat dracu coada, deci, asadar si prin urmare, toti carnivorii o sa ajunga in iad.
Daca el ar fi vrut asta atunci atunci in biblie scria ca nu vrea ca oamenii sa manance carne.
Uite un exemplu: un criminal in serie omoara diferiti oameni rai, rai pentru el si altii.
Da poate e bun pentru altii, dar nu inseamna ca e bun pentru Dumnezeu care zice sa nu ucizi. Dar se poate sa si ucizi si sa fi iertat. Stefan cel mare a omorat oameni in razboi,dar a facut-o ca sa isi apere tara,daca nu o facea,paganii i-ar fi luat tara si credinta si a facut-o doar in aparare, nu a omorat din ura sau pentru interese proprii, doar Dumnezeu judeca drept. Da dar poti sa zici ca e bine pentru noi ca el a omorat paganii,dar e rau pentru pagani ca i-a omorat,dar in cazul asta paganii sunt rai deoarece ei au venit la noi sa omoare din lacomie,din dorinta de bogatii si stapanire,din iubirea de arginti. Deci concluzia este ca Stefan omoara din nevoie, din dragoste pentru tara, pentru credinta, dar paganii omoara pentru avere si din lacomie, trage si tu concluzia cine merita sa fie in iad sau cine merita in rai?

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Dar absenta raului inseamna absenta libertatii, adica nu i dai voie la om sa aleaga ce sa faca. Ai fi un Dumnezeu care le-ar nega libertatea la oameni.

| CristiB93 explică (pentru Vladi4ok):

Nu am zis ca trebuie sa fi vrednic, dar daca ti s-ar ofeii ocazia, ce ai face?

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Deci tu spui ca cei care fura,omoara fac fb doar isi exprima liberteatea nu? nu e vb de liberteate,desigur ca leas da liberteatea de a face ce vor dar nu sa faca rau,leas scoate din cap raul, daca omuli nu i trebuie mancare, sex, avere sigur va vi mai bun, as desfinta banii

| Lizzu a răspuns:

As fi vrut sa pun eu intrebarea asta.
Dar nu mi-a venit in minte mai repede.

Sunt atatea lucruri de facut in lume incat o zi nu e nimic.
Daca diavolul ar exista cu adevarat, l-as dizolva. Sa zicem ca raul nu ar mai exista printre oameni.
As oferi celor care au nevoie - hrana, sanatate si fericire.

Ma gandesc acum ca ar fi pierdere de timp sa incerci sa repari o planeta distrusa si niste fiinte "moarte".
Mai bine as transporta oamenii pe o alta planeta intr-o alta galaxie in care sa aiba aceleasi conditii ca aici.

O planeta pe care sa o ia de la zero, sa nu existe bataie pe resurse, sa nu existe bani si nici invidie.
Sa traiasca toti ca o comunitate. O viata noua. Asta ar fi cel mai bine.

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Pai da pur si simplu ei aleg sa fure si sa omoare in loc sa nu faca asta incalcand astfel legea ta. Daca le-ai scoate din cap raul atunci iarasi i-ai priva de libertate, nu le-ai da posibilitatea sa te aleaga pe tine care esti binele absolut.Ai fi ales cu forta, deoarece altceva nu ar exista, nu ar insemna sa te iubeasca pe tine, te iubesc doar pentru-ca nu exista altceva ce sa iubeasca. Daca raul exista atunci tu i testezi, si vezi care te iubesc si asculta de tine si care nu te iubesc si nu te vor.

| CristiB93 explică (pentru Lizzu):

Ca si altii, si tu le-ai nega libertatea la oameni, deoarece dizolvand-ul pe diavol nu le mai dai posibilitatea la oameni sa te aleaga pe tine, sa te iubeasca pe tine din vointa proprie. Oamenii nu ar fi liberi, ai fi doar tu sa te iubeasca cu forta, nu ai stii cati te-ar iubii si cati te-ar parasii.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Voi romani ati considerat liberteatea ca fiind unelta cu care faci tot ce vrei nu ma mira unde ati ajuns, da asa e liberteate maxima