| marinelpop a întrebat:

Care a fost primul lucru făcut de Dumnezeu?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La inceput, Dumnezeu a facut cerurile şi pamantul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

S-a scarpinat pe cap! Stiu eu, din sursa sigura laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămîntul.Genesa 1:1

| RAY a răspuns:

Ingeri,citeste vt cu atentie

| zurick a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea in sase zile si in a saptea s-a odihnit.In prima zi a creat ''Cerul si Pamantul''

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lumea nevazuta

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Lumina.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Coloseni 1:15, 16.

| Zenit313 a răspuns:

Umorul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu e chiar lucru ci cuvantul; sa fie lumina.deci primul, nascut, din tatal este CUVANTUL.

Răspuns utilizator avertizat
| HDeNiSaR a răspuns:

De ce se spune despre Isus că este „întâiul născut din toată creaţia". Ioan 1:14?

DECI PRIMA CREAŢIE A LUI DUMNEZEU A FOST FIUL SĂU( ISUS CRISTOS), IAR CELELALTE LUCRURI AU FOST CREATE "PRIN EL" ŞI "PENTRU EL"

| andreiush25 a răspuns:

Nimicul

| IulianDornianu61 a răspuns:

A "dresat maimuta".

| HoneyPot a răspuns:

S-a autocreat happy

| marinelpop explică:

TOATE lucrurile bune le avem de la Dumnezeu. El a făcut soarele pentru a ne da lumină ziua, iar luna şi stelele pentru a avea puţină lumină noaptea. Dumnezeu a făcut pământul pentru ca noi să trăim pe el.

Dar soarele, luna, stelele şi pământul nu au fost primele lucruri create de Dumnezeu. Ştii ce a creat el înainte de toate? Dumnezeu a creat mai întâi persoane asemănătoare lui. Noi nu le putem vedea pe aceste persoane, la fel cum nu-l putem vedea pe Dumnezeu. În Biblie aceste persoane sunt numite îngeri. Dumnezeu i-a creat pe îngeri pentru a trăi împreună cu el în cer.

Primul înger pe care l-a creat Dumnezeu a fost cu totul deosebit. El a fost primul Fiu al lui Dumnezeu şi a lucrat împreună cu Tatăl său. El l-a ajutat pe Dumnezeu să creeze toate celelalte lucruri. L-a ajutat să facă soarele, luna şi stelele, precum şi pământul nostru.

Cum arăta pământul pe atunci? La început, nimeni nu putea trăi pe pământ. Pe toată suprafaţa lui nu exista nimic altceva decât un ocean mare de apă. Dar Dumnezeu dorea ca pe pământ să trăiască oameni. Prin urmare, el a început să facă pregătiri pentru noi. Ce a făcut el?

Ei bine, înainte de toate, pământul avea nevoie de lumină. De aceea, Dumnezeu a făcut ca lumina provenită de la soare să lumineze pământul. El a făcut în aşa fel încât să-şi facă apariţia ziua şi noaptea. După aceea, Dumnezeu a făcut ca din oceanul de apă să apară uscatul.

La început, pe uscat nu se afla nimic. Acesta arăta ca în imaginea pe care o vezi alături. Nu existau nici flori, nici pomi, nici animale. În oceane, nu exista nici măcar un peşte. Dumnezeu mai avea mult de lucru pentru a face ca pământul să fie într-adevăr un loc încântător în care să trăiască animale şi oameni.

Ieremia 10:12; Coloseni 1:15-17; Geneza 1:1-10.

| DigiMind a răspuns:

A tras aer in piept, ca d-aia avem atmosfera cu 21% oxigen.

| DiandraDya a răspuns:

Fiinte spirituale, adica ingeri.Primul fiind Isus.

| teodoraCBT a răspuns:

S-ar putea sa nu am dreptate dar daca nu ma insel, Pamantul a fost primul lucru creat de Dumnezeu