| Purec a întrebat:

Daca te duci sa te spovedesti, si recunosti ca ai comis o crima, preotul are obligatia de a mentine secret ceea ce spui tu?

18 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

In mod normal da, are obligatia de a tine secret, dar cu preotii din ziua de azi... mai bine te spovedesti la politie ca tot aia e.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Nu, preotul are obligatia de a tine in taina tot ceea ce ii spui tu la spovedanie. Va incerca eventual sa te convinga sa iti recunosti tu vina, insa, el nu are voie sa iti dezvaluie public pacatele.

| fratiikaramazov a răspuns:

Da, tot ce se discuta si se spune la spovedit ramane intrea tine si preot

| doctorandus a răspuns:

Pe vremea lui Ceasca, multi preoti erau urechile organelor de politie politica. Nu cred ca secretul spovedaniei e reglementat prin lege, asa ca daca popa rupe secretul spovedaniei zice 40 de Tatal Nostru, posteste o saptamana si i se iarta.

| sabin89 a răspuns:

Are obligatia... fata de cine?

| Luannah a răspuns:

Ce idiot ai fi sa faci asta.Eu am omorat o pisica si nu i-am zis preotului laughing Hahaha, dapai un om; D Un criminal e "rau" nu stiu daca se duce la biserica; D

| reihiuke a răspuns:

Eu unul as mentine secret. Cel mai prost lucru care se poate intampla dupa ce ai comis ceva gresit, e sa ajungi la inchisoare. Asta din punct de vedere al schimbarii detinutului. E bine ca il poti tine undeva si ca te asiguri ca nu va mai face rau. Asta-i singurul beneficiu. Dar oamenii aia se desprind de societate, isi schimba total modul de viata. Mai ales daca stau zeci de ani. Dupa ce ies de acolo, nu mai pot sa se adapteze si fac alte prostii doar ca sa ajunga iar de unde s-au obisnuit. Ar fi mai ok sa se faca o consiliere psihologica si sa fie ajutat sa se indrepte si sa fie urmarit intr-un fel, pentru a nu mai putea face iar alte crime, cu un cip ceva, habar nu am. Dar nu rezolvi nimic daca-l bagi intre 4 pereti. Cel putin asa gandesc eu. Mai rau il strica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cazul unei crime, are obligaţia să informeze autorităţile. Oricine ar afla aşa ceva ar intra la "tăinuire". În plus, Poliţia lucrează aproape de preoţi, că na, ei ştiu multe din parohia pe care o conduc, mai ales dacă e vorba de un oraş mai mic.

| yellowalien a răspuns:

Teoretic si din punct de vedere strict religios, preotul la care te spovedesti nu are dreptul sa spuna nimanui niciun secret/pacat incredintat de tine la spovedanie. Practic, din punct de vedere moral si social, treci peste etica religioasa si, daca individul reprezinta un pericol pentru societate, cum a zis si Racman_Augustin, anunti politia.
Cu toate astea, un criminal nu alege sa-si marturiseasca o crima comisa decat CUMVA in momentul in care e bolnav si pe moarte si nu vrea sa moara cu constinta incarcata. Astfel de cazuri s-au intamplat de multe ori, de aia spun politistii ca nu exista "crima perfecta".

| OnlineZ a răspuns:

Din cate stiu eu se poate!

| Geo17 a răspuns:

Eu am auzit de la profu' de religie ca daca POPA zice pacatele cuiva pedeapsa este de a I SE TAIA LIMBA!
Deci du-te fara frica!

| alexTT a răspuns:

Doar sa fii tampit sa te duci sa te spovedesti dupa ce ai comis o crima. Nu ai nici o siguranta ca preotul nu te da in gat. Deci mai bine tii secret ca nu patesti nimic rau.

| Mn0 a răspuns:

Trebuie sa fi cu capu sa i spui preotului asa cevalaughing mai bine te duci direct la politie ca tot aia e
Normal nu ar trebui sa spuna, dar cum sunt preotii de azi in secunda 2 afla toata comuna

| Handrei a răspuns:

Trebuie sa fi prost si tampit sa te duci sa omori pe cineva si dup; aia sa mergi sa te dai de gol indiferent la cine.

| PandaEm a răspuns:

Buna intrebare...si eu m-am gandit de multe ori dar nu cu intentia ta
si da, daca e crestin adevarat trebuie sa fie confidential straight face

| Broadway a răspuns:

Teoretic... da

| Racman_Augustin_1988 a răspuns:

Daca el considera situatia grava(in cazul de fata omucidere), poate anunta autoritatile. Mi-a spus treaba asta un preot acum cativa ani