| aabaaab3278 a întrebat:

Cand te duci sa te spovedesti si preotul iti spune ca pacatele ti-au fost iertate, de ce esti asa sigur ca asa s-a intamplat? Preotul cumva vorbeste cu Dumnezeu?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pacatele iti sunt iertate Doar daca te rogi lui Dumnezeu. Daca iti marturisesti pacatele unui popa ai facut DOAR O INFORMARE la SRI.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spovedania este una dintre Tainele Bisericii. Prin marturisirea cu parere de rau (pocainta) a pacatelor, inaintea preotului duhovnic, Iisus Hristos Insusi ne iarta pacatele si ne da harul Sfantului Sau Duh, spre tamaduire si spre mantuire. Spovedania nu se face numai pentru impartasirea cu Sfintele Taine, ci si pentru cunoasterea de sine, pentru primirea dezlegarii de sub osanda pacatelor savarsite, pentru slabirea patimilor care ne inrobesc si pentru intarirea nadejdii de mantuire.Mantuitorul s-a intrupat pentru a dezlega lumea (de pacat, de neputinte si de moarte), pentru a o indrepta si pentru a o invata sa dea slava Tatalui cel ceresc, care atat de mult a iubit-o. Aceasta istorie sfanta este rezumata de urmatoarea minune: „Si invata Iisus intr-una din sinagogi, sambata. Si iata o femeie care avea de optsprezece ani un duh de neputinta si care era garbova, de nu putea sa se ridice in sus nicidecum; iar Iisus, vazand-o, a chemat-o si i-a zis: Femeie, esti dezlegata de neputinta ta. Si Si-a pus mainile asupra ei, si ea, indata, s-a indreptat si slavea pe Dumnezeu" (Luca 13, 10-13).
Cand i-a trimis la propovaduire pe Apostoli, Mantuitorul Iisus Hristos le-a spus: „Adevarat graiesc voua: Oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer, si oricate veti dezlega pe pamant, vor fi dezlegate si in cer" (Matei 18, 18); „Luati Duh Sfant, carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate, si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 23).

| gingergirl1 a răspuns:

PREOTUL NU ARE NICIO PUTERE SA IERTE PACATE! Chiar daca se roaga pentru tine.
ISUS e Merele Preot, e singura cale spre Dumnezeu. DOAR El a murit pentru pacatele tale, si ale mele, si ale tuturor.
Apropo, si tu poti vorbi cu Dumnezeu, nu doar preotul.

| aabaaab3278 explică (pentru gingergirl1):

Cand te spovedesti, iti spune direct ca pacatele ti-au fost iertate, cand are timp sa se roage?
Cred ca singura cale spre Dumnezeu e. Dumnezeu

| mentholinks a răspuns (pentru gingergirl1):

Si eu cred ca ai dreptate.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Deci la hirotonirea preotilor se spune asa:

"Precum M-a trimis pe Mine Tatal va trimit si Eu pe voi... Luati Duh Sfant"

La sfarsitul spovedaniei, preotul spune :

"Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos, cu harul si cu indurarile iubirii Sale de oameni, sa te ierte pe tine fiule (N) si sa-ti lase tie toate pacatele. Si eu nevrednicul preot si duhovnic, cu puterea ce-mi este data, te iert si te dezleg de toate pacatele tale, in numele Tatalui si al Fiului si ai Sfantului Duh, Amin".

Deci prin Dumnezeu lucreaza. Daca erai interesat de ce nu ai mers si tu la spovedit sa vezi cum decurge aceasta?

| aabaaab3278 explică (pentru BogdantheDreamer):

Spre rusinea mea, nu am fost dar am vazut. Sper sa descopar calea spre Ortodoxie

| aabaaab3278 explică:

Si ce legatura are intrebarea mea cu raspunsul tau?

| Lucică1998 a răspuns:

Niciun om fie el si preot nu poate sa ierte păcatele, ci numai Dumnezeu le poate ierta, dar si spovedania are rolul ei, acela de a-ti înlesni renunțarea la acel păcat. Adică ideea e ca la un moment dat ar trebui sa iti fie rusine sa spui de fiecare data acelesi păcate si la un moment dat sa te lași de ele

| Inception a răspuns:

Da de unde știi tu ma ca sa șters cu mana aia l-ai urmărit pana la wc laughing

| NyctophobicGhost a răspuns:

Da vorbeste, atata timp cat ii platesti tu linia telefonica directa cu divinitatea.
Iti dai seama, sa suni in Franta si te jupoaie cu tot cu acordurile lor intre companii, da mai apoi in Rai.winking
Ca preot trebuie sa promovezi infaptuirea de pacate, altfel n-ar avea nimeni de castigat.

| xadsada a răspuns:

De fapt Dumnezeu vorbeste prin preot big grin

Întrebări recente