| teo77 a întrebat:

Eu sunt ateu si vreau sa-i conving pe credinciosi ca nu exista D. Sunt mai multe intrebari de pus.

1. De unde stiu crestinii ca sigur exista D., si nu exista Allah, Budha, sau alte divinitati? R: Toate "divinitatile" vazute de oameni sunt de fapt extraterestrii, dar oamenii acum 2-3 mii de ani erau prea prosti ca sa stie ca acea "divinitate" de fapt vine de pe o alta planeta. Multe popoare au fost "construite de extraterestrii. Egiptul de cine credeti ca a fost construit? Piramidele... este ridicola acea teorie despre construirea lor... Oamenii pur si simplu nu aveau tehnologia necesara pentru a construi acele colosale cladiri. Au fost ajutati cu tehnologie extraterestra.

2. Daca oamenii nu au fost creati de D., atunci de cine? R: DE EXTRATERESTRII. Extraterestrii au ajuns pe Pamant si au evoluat genetic maimutele, pentru ca ei aveau (si au) tehnologia necesara pentru a face maimutele din ce in ce mai inteligente. Oamenii vor deveni din ce in ce mai inteligenti din cauza experimentelor pe care inca le fac extraterestrii pe ei.

3. Ce este cu acea lumina in forma de cruce din spatiu? Poate este o gaura vierme pe care o folosesc extraterestrii pentru a ajunge aproape de Pamant.

4. Cum poti explica ca Pamantul nu a fost creat de D? Simplu: Relatarile Bibliei spun ca Pamantul a fost creat acum cateva mii de ani, ca este o planeta tanara, dar, nu avea cum sa aiba podisuri, munti si toate aceste forme de relief. Aceste forme de relief se formeaza in milioane si milioane de ani.

Mai sunt o groaza de intrebari dar nu am timp sa raspund la toate. Sper ca vi s-au luminat mintile!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că li s-au luminat minţile, nu li se vor lumina niciodată minţile atâta timp cât continuă să nege adevărul, nu le bagi minţile în cap nici cu macaraua. laughing

64 răspunsuri:
| teo77 explică (pentru anonim_4396):

Undeori ma intreb de ce oameni sunt atat de prosti?

| doctorandus a răspuns:

Ancient Aliens e program de pseudostiinta. Nu exista nici urma de dovada ca ar exista extraterestri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru teo77):

Creştinii probabil tot în dumnezeu vor găsi răspunsul. laughing
Poate proşti proşti în adâncul cuvântului nu sunt dar sunt idioţi şi irealistici pentru că cred toate porcăriile şi lenea asta de a căuta răspunsuri complete şi logice îi face să arunce vina pe aceşti aşazişi "zei".

| teo77 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma intreb cum o sa fie lumea peste 20 de ani ma intreb daca tot in dumnezeu o sa creada sau in adevaratul creator o fiinta superioara de viata

NOname
| NOname a răspuns:

Înainte să dai lecţii, asigură-te că ştii despre ce vorbeşti!
Teoriile tale sunt la fel de nefondate ca şi cele religioase. Dar chiar dacă n-ar fi, puţine lucruri sunt mai penibile decât un "ateu care vrea sa-i convinga pe credinciosi ca nu exista D.".
În fine, sper că trollezi.

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

1.Pai pun pariu ca ideile care le ai tu sunt vazute la tv si au ramas acolo in camarutele alea din creier, crezi ca totul e posibil in fata pc-ului inainte oameni credeau ca totul e posibil in fapte nu doar in gand de aceea au ridicat piramidele erau multi mai destepti si nu numeau credinta nebunie, sunt niste legi nevazute care guverneaza in lumea asta ca altfel am face ce ne taie capul si am spune ce vrem am avea pentru noi toata inteligenta caum care poftim.

2.E mai usor sa crezi in extraterestri si in filme fantastice decat in Dumnezeu, ele nu-ti cer sa,, nu furi'',''sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta'', sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti'' etc.

3.Ce este acea cruce din spatiu, hmm nu am auzit de ia poate pentru ca ma intereseaza seriviciul de la care am demisionat ieri mai mult decat propria lume in care traiesc(nu te judec si eu sunt pc addicted fan lovendal sau cel putin am fost credinta in D-zeu mi-a dat putere de munca si un gram de vointa sa merg mai departe dar probabil esti copil de vreo 14-15 ani nu ai cum sa intelegi)

4.nu iti poate explica nimeni ca Pamantul a fost creat dar nici ca are milioanee de ani vechime si cum sa-u format, e o treaba prea complexa insa oamenii de stiinta nu pot gasi probleme la adevaratele probleme ale lumii si spun ca Pamantul are milioane si miliarde de ani happy si cand vine prapadu unde ridica poporul privireaa? La ceeer! Si toata lumea da vina pe Dumnezeu pentru ceea ce nu pot controla dar isi uita faptele pe care le pot controla si nu gasesc motive sa zica de ce se intampla asta, stiinta de la tv nu este viata adevarata aia sunt pusi acolo de satana sa umple vasurile aceastea cu scarba.Doamne iartane pe noi pacatosii si nebunii.

| CinevaNou a răspuns (pentru NOname):

Http://cdn.meme.am/instances/500x/10366124.jpg
http://cdn.meme.am/instances/500x/11837275.jpg
Cred ca o sa vedem in curand o noua religie pe TPU.

| Zenicide a răspuns:

1. Nu ai nevoie de technologie extraterestra ca sa trasporti pietre.

2. Sa presupunem prin absurd ca e asa, iti dai seama ca acesta nu este un raspuns adevarat ci ridica si mai multe intrebari, ca si "Dumnezeu".

3. Arata-mi. Nu am auzit sau vazut asa ceva niciodata.

| Zenicide a răspuns:

Inca ceva legat de piramide, Jean Pierre Houdin explica totul frumos, si are sens tot ce spune.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru CinevaNou):

: ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Felul cum abordezi problema poate fi corect din punctul tau de vedere, numai ca este cel al unui orb din punct de vedere spiritual.
Discutiile cu cei ca voi sunt din start inutile.
Nu reusiti sa intelegeti nici macar lucruri elementare.
Este explicat si in Biblie cate ceva, dar in limbaj mai voalat si este nevoie de multa intuitie ca sa pricepi ceva.
Daca ateii ar fi avut intuitie atunci nu ar mai fi fost atei.

| Dandanache a răspuns (pentru teo77):

Te inteleg, man. Sa nu stie macar pluralul nearticulat al cuvantului "extraterestru"?

| Alcyon a răspuns:

Inainte sa incerci sa convingi pe cineva de ceva, asigura-te ca stii despre ce vorbesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma puiule? am 50 de ani si ce spui tu am auzit eu cand aveam 15 la un serial de la teleenciclopedie sambata seara.de atunci pana acum nu s-a schimbat nimic.ia vezi ca lumea a evoluat mult de 35 de ani incoace, si in privinta stiintei si a religiilor si a crestinismului, iar tu esti, cam invechit.Si banuiesc ca esti tanar, deci ar trebui sa fii plin de noutati.Despre stiinta,cuceriri, extraterestri, medicina, despre particula lui Dumnezeu {bosonul Higgs}ala de la acceleratorul cel performant.ia mai lumineaza-te si tu ca esti cam prafuit cu egiptul si cu piramidele, fiindca multe furtuni de praf trecut-au si s-au asezat pe biblioteca timpului.curaj.priveste spre viitor, si fii temerar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaam uitat sa ma prezint; EU sant CRESTIN, si nu vreau sa te conving de nimic.Va trebui sa te convingi singur.eu asa am facut.

| AndreiM77 a răspuns:

Pamantul exista de milioane si milioane de ani, in acest curs de timp a avut timp sa se formeze toate formele de relief, dar de cand viata exista pe pamant sunt peste 6000 ani.

Am o intrebare cum de ai ajuns sa crezi in evolutie si nu intr-o fiinta superioara omului care a creat totul?
Este imposibil ca viata sa apara din materie nevie!
Schleiden si Schwann au elaborat teoria celulara care spune ca Nu exista viata in afara celulei si toate celulele se nasc din alte celule.

| Holiday a răspuns (pentru AndreiM77):

"...dar de cand viata exista pe pamant sunt peste 6000 ani."

Peste 6000 sunt si 100 de milioane, e ca si cand ai zice "viata pe pamant e de peste 2 zile" laughing

| anonimg a răspuns:

Eu as formula altfel de intrebari: "Daca Dumnezeu nu exista, atunci de ce sunt oamenii porniti impotriva Lui?"
Si: "Daca extraterestrii exista, atunci de ce nimeni nu are nimic cu ei?"
Ne rascoleste existenta lui Dumnezeu, dar nu si existenta extraterestrilor(daca acestia exista).
Faptul ca ne simtim mustrati atunci cand facem un lucru rau se datoreaza lui Dumnezeu(pentru ca parerea de rau si marturisirea este ceea ce conteaza), si nu se datoreaza existentei extraterestrilor.
Ca ai vazut lucruri rele la aceia care se declara crestini, asta este cu totul altceva -si este mult de discutat aici; dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.
Dumnezeu nu cauta sa pedepseasca pe omul care a incalcat Legea Lui, ci ii ofera timp si har(mila) sa isi recunoasca greseala. Si cel gresit nu trebuie sa isi marturiseasca greseala de teama pedepsei; ci Dumnezeu asteapta ca omul sa vada ca El este bun, milos si iertator -mai bun decat poate fi un parinte pamantesc cu copii lui. Gandul ca Dumnezeu este aspru a fost sadit in noi de catre parintii nostri -care nu L-au cunoscut niciodata pe Dumnezeu. La fel ca si noi astazi, si ei au luptat impotriva lui Dumnezeu. Dar noi nu trebuie sa fim ca ei -adica sa intram in mormant cu dusmanie fata de El.
Deci daca este de dorit sa traim impacati cu toti oamenii, cu cat mai de dorit este sa traim impacati cu Dumnezeu!

| danut a răspuns:

"Mai sunt o groaza de intrebari dar nu am timp sa raspund la toate. Sper ca vi s-au luminat mintile!
Cand pui o intrebare, pune UNA si nu-ti scrie neintelegerile de o viata.
Raspuns la intrebarea a patra:
UNDE ai citit tu ca SCRIE in Biblie ca DUMNEZEU a facut pamantul acum cateva mii de ani.
Daca reusesti sa INDICI in mod clar unde scrie asa ceva in Biblie e OK, dar DACA nu scrie retrageti intrebarile de pusti de 7 ani iar cei care s-au "grabit" sa para intelighenti" cu raspunsurile lor puerile sa citeasca BINE intrebarea pusa inainte sa raspunda ca sa nu se ia de mana cu autorul intrebarii.

| Dandanache a răspuns (pentru anonimg):

Si: "Daca extraterestrii exista, atunci de ce nimeni nu are nimic cu ei?"

Daca nimeni nu are nimic cu ei, chiar si tu gasesti perfect acceptabila teoria ca extraterestrii au creat rasa umana, nu?

Si nu inteleg, daca nu exista sfinti mijlocitori intre om si Dumnezeu, ce aveti voi neoprotestantii cu cultul sfintilor? Inseamna ca exista, nu?

| Dandanache a răspuns (pentru AndreiM77):

Winocchio, incurci abiogeneza cu evolutia.

| NGheorghe a răspuns:

Ce importanta are daca exista D-zeu sau nu, de vreme ce exact D-zeu explica ca nimeni nu poate dovedii existenta Sa. Iar apoi D-zeu a lasat o regula pe care oamenii trebuie sa o respecte si sa traiasca in pace.
(Gen1:28 )"Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Ca sa fie mai clar am sa iti arat ce lipseste din aceasta "regula": păi, lipseste exact partea cu chestiile pe care omul NU trebuie sa le faca; asadar omului NU i s-a spus sa stapaneasca si peste semenii lui... doar peste animale (si tot ce misca). Mie imi este foarte clar ca tu esti LIBER doar atunci cand nu exista alt om, sef peste tine, care sa-ti comande.
Oriunde te-ai uita in istorie vei vedea ca oamenii au INCALCAT ACEASTA REGULA practicand sportul inrobiri, dintotdeauna au existat pe de o parte: sclavi, robi, slugi, iobagi lipiti, si soldati-pioni-dezinformati aruncati de sacrificiu in razboaiele lui nimanui contra lui nimeni, si care nu se mai termina niciodata. Iar pe se alta parte: sefii de trib, stapani de sclavi, comandanti de armate, si cine mai stie cate denumiri au avut cei care abuzau de semenii lor, si cei care se foloseau de unii (semeni) ca sa abuzeze de alti semeni.

Daca iti plac razboaiele n-ai decat sa mergi si sa participi... ca ele nu s-au terminat inca, doar trebuie sa ii pupi undeva pe ateisti si pe cei care au amestecat texte false prin biblie si te-ai ales cu munitie de razboi gratuita.

| CarlSagan a răspuns:

Dupa ce am citit primele randuri si am vazut ca numesti pe Buddha divinitate laughing mi-am dat seama ca esti prost informat! Mai pune mana si citeste, Buddha nu e un zeu.Sau mai bine zis, Siddharta Gauthama(despre care gasesti dovezi istorice calumea, nu ca alea despre Iisus) care a ajuns un Buddha! Fa-ti bine lectiile, ca s-ar putea sa te faci de rahat. Extraterestrii au ajuns aici si au ce?rolling on the floor) Ba, ai fumat ceva? Nu vreau sa par nu stiu cum, dar prietene, esti semidoct! Multe din ce zici nu prea au sens!

| AlexanderAdrian a răspuns:

@Jorpalul

la modul violent in care te exprimi va trebui sa dovedesti ca ai 50 de ani. Apoi din insultele si injuraturile sau limbajul agresiv pe care il ai relativ la atei nu prea se vede ca nu vrei sa convingi pe nimeni de nimic. Iar de bosonul Higgs au sansa multi sa fi auzit de la posturile de cultura si stiinta, nu esti nici cu un ochi mai verde nici cu o ureche mai albastra, stai linistit bunicule.

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Eu sunt ateu si cred ca si ateii si crestinii ar trebui sa-si vada de credintele lor si sa nu incerce sa convinga pe nimeni de nimic.

2. sunt tare curios sa stiu ce lumina in forma de cruce? unde ai citit tu asta?

3. aici se pun intrebari, dumneata incerci sa convingi cu argumente exprimate slabut, persoane pe care te asigur ca n-o sa le convingi nici cu argumente stiintifice bine documentate. De ce? Pentru ca nici oamenii de stiinta nu sunt 100% siguri daca o forta creatoare in univers exista in mod inteligent sau a fost vorba doar de o forta creatoare neinteligenta, prin simpla reactie cosmica, big bang sau de alta natura.

4. cu extraterestrii mai las-o, te uiti prea mult la History si ai pierdut esentialul - alea nu sunt dovezi sunt supozitii, presupuneri, povesti cu zane.

| anonimg a răspuns (pentru Dandanache):

"Si nu inteleg, daca nu exista sfinti mijlocitori intre om si Dumnezeu, ce aveti voi neoprotestantii cu cultul sfintilor? Inseamna ca exista, nu? "
Eu n-am nimic cu acest cult; poate ca are Biblia...
In ce priveste raul, acesta exista; dar asta nu inseamna ca trebuie sa accept existenta acestuia in viata mea.
Acum, mintea noastra poate sa judece sanatos numai daca ne dorim sa judecam sanatos lucrurile. Un om poate sa aiba o judecata sanatoasa sau nu; depinde de ce spirit se lasa condus.

| Inferno a răspuns:

Piramidele au fost contruite de oameni.

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Mda...
Tipul din intrebare: "Extraterestrii au ajuns pe Pamant si au evoluat genetic maimutele..."
Tu :"cum de ai ajuns sa crezi in evolutie si nu intr-o fiinta superioara omului"
Ai probleme oftalmologice sau de natura intelectuala?

Reiese foarte clar din intrebare ca tipul nu crede faptul ca evolutia a fost suficienta pentru aparitia omului,ca a fost nevoie de tehnologie, de interventia inteligenta a unor entitati.
Ca sa il intrebi de ce crezi in evolutie cand el spune ca sunt "extraterestrii" inseamna ca fie nu vezi bine, fie ai inteligenta unui gandac si nu poti intelege nici atat.

Tot tipul respectiv afirma tare si raspicat ca el CREDE in existenta unor fiinte superioare omului, "extraterestrii", care ne-au facut.
Sa il intrebi de ce nu crede in existenta unei fiinte superioare cand el spune "cred in existenta unei fiinte superioare" implica iar ca ai probleme de vedere sau de gandire.

Răspuns utilizator avertizat