| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt ateu si vreau sa-i conving pe credinciosi ca nu exista D. Sunt mai multe intrebari de pus.
1. De unde stiu crestinii ca sigur exista D., si nu exista Allah, Budha, sau alte divinitati? R: Toate "divinitatile" vazute de oameni sunt de fapt extraterestrii, dar oamenii acum 2-3 mii de ani erau prea prosti ca sa stie ca acea "divinitate" de fapt vine de pe o alta planeta. Multe popoare au fost "construite de extraterestrii. Egiptul de cine credeti ca a fost construit? Piramidele... este ridicola acea teorie despre construirea lor... Oamenii pur si simplu nu aveau tehnologia necesara pentru a construi acele colosale cladiri. Au fost ajutati cu tehnologie extraterestra.
2. Daca oamenii nu au fost creati de D., atunci de cine? R: DE EXTRATERESTRII. Extraterestrii au ajuns pe Pamant si au evoluat genetic maimutele, pentru ca ei aveau (si au) tehnologia necesara pentru a face maimutele din ce in ce mai inteligente. Oamenii vor deveni din ce in ce mai inteligenti din cauza experimentelor pe care inca le fac extraterestrii pe ei.
3. Ce este cu acea lumina in forma de cruce din spatiu? Poate este o gaura vierme pe care o folosesc extraterestrii pentru a ajunge aproape de Pamant.
4. Cum poti explica ca Pamantul nu a fost creat de D? Simplu: Relatarile Bibliei spun ca Pamantul a fost creat acum cateva mii de ani, ca este o planeta tanara, dar, nu avea cum sa aiba podisuri, munti si toate aceste forme de relief. Aceste forme de relief se formeaza in milioane si milioane de ani.
Mai sunt o groaza de intrebari dar nu am timp sa raspund la toate. Sper ca vi s-au luminat mintile!

42 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dupa felul cum ai pus problema trag concluzia urmatoare:
1-Ori te dai ateu sa-i compromiti pe acestia.
2-Ori esti plecat cu sorcova.
Du-te frate cu maimutele inteligente fabricate de extraterestri, tu esti pe craca ta?

| heyromania a răspuns:

Cel mai prost ateu pe care l-am vazut! laughing))
1. Bunica de alta religie al unei prietene ii spunea mereu bunicii mele: "Nu conteaza ce religie ai, conteaza sa ai credinta puternica in Acel Dumnezeu in care crezi si asa te vei mantui"
2. Si extraterestri de cine au fost creati?
3. Te-ai drogat cu biscuiti? Unde vezi cruci in spatiu. Acelea apar numai unui om pentru a arata ca exista o oarecare divinitate.
4. In biblie nu ne este relatat nici unde ca Pamantul a fost creat.
P.S. Taranul roman, in simplitatea sa nemarginita avea si el o vorba: Mare-i gradina ta Doamne si multi prosti se afla in ea. "Cine are urechi de auzit sa auda" (Luca 8, 9)

| Mădă0611 a răspuns:

15 ani?

| M25M a răspuns:

Mda... si eu sunt ateu, diferenta este ca eu nu incerc sa schimb pararea nimanui, aici pe acest site stau doar de dragul discutiei...in plus, nu te mai uita la Acient Aliens!

| Exilee a răspuns:

Chestia cu extraterestrii imi sugereaza incapacitatea de intelegere a stiintei si incultura ridicata la rang superior.

| ErrorFound a răspuns:

1.Ei nu stiu. Toti sunt fixati pe ideea ca numai Dumnezeul lor exista dar, de fapt, totul tine de geografie.
2.De ce crezi ca oamenii au fost creati?
Poate ca am evoluat odata cu restul speciilor de pe aceasta planeta din bacterii>pesti>mamifere>maimute>oamenii timpurii>homo sapiens(sapiens).
Consider totusi, ca o teorie, ca viata pe Pamant a aparut de pe Marte.
Bine, poate or fi fos si extraterestrii... Daca tot va place teoria conspiratiei...

3.Este o tampenie. Atunci cand imparatul roman care a promovat crestinismul(i-am uitat numele) a vazut crucea pe cer(s-a dovedit) explodase o super-nova la cateva mii de ani lumina de Terra si a expulzat radiatii in patru directii(perpendiculare 2 cate 2 si opuse la varf-deci, o cruce).
Imi pare rau, dar nu ai mai multa logica ca restul' crestinilor.

4.Pamantul a fost format din praful stelar care a ramas de la formarea soarelui. Apoi mica planeta s-a lovit de o alta planeta care acum nu mai exista si s-a format Luna. Pe atunci, nu tot praful stelar a intrat in combinatia planetelor si planetele noi formate au atras resturile, formandu-se cratere. Craterele au ridicat pe marginea lor pereti de materie care au format munti(orice crater are "o buza" care se ridica deasupra nivelului solului).

Stai, tu puneai asta pentru crestini? rolling on the floor Nu te obosi, nu-i poti face sa inteleaga...

| 夢想家兩次 a răspuns (pentru ErrorFound):

Scuzati-ma ca raspund pentru alt utilizator dar altfel nu apare
si tu tare inteligent mai esti de nu crezi in Dumnezeu!

| ErrorFound a răspuns (pentru 夢想家兩次):

Cine a comentat?

| 夢想家兩次 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cum adica?

| ErrorFound a răspuns (pentru 夢想家兩次):

Ai spus ca raspunzi pentru alt utilizator. happy Pentru cine?

| 夢想家兩次 a răspuns (pentru ErrorFound):

Adica acolo scrie ca am raspund pentru tine

| ErrorFound a răspuns (pentru 夢想家兩次):

Aaaaaaaaaaaa, da eu ma supar. love struck Sunt mult mai necredincios ca ei. Din toti cati sunt, fix pe mine m-ai prins. laughing

| 夢想家兩次 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu asta.eu nu am vrut sa raspund pentru tine ci pentru cel care a pus intrebarea.numai ca daca nu fac asa nu imi apare raspunsul nici daca astept o saptamana

| ErrorFound a răspuns (pentru 夢想家兩次):

Deci hai s-o lamurim intr-un raspuns mare si lat, ca deja ii umplem lu' asta forumul. Ai spus:"tu tare inteligent mai esti de nu crezi in Dumnezeu!" ceea ce inseamna ca e nu e bine sa nu crezi in Dumnezeu. Da?
Prin faptul ca i-ai zis lui asta, m-ai insultat si pe mine. laughing

| 夢想家兩次 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu am zis ca e cel mai bine sa crezi in Dumnezeu nu ca nu e bine

| ElenaSA a răspuns:

Crestinii adevarati cred in Dumnezeu si nu au rabdare sa citeasca aceste intrebari.Credinta tine de educatie, de valori preluate din familie.E ceva mai profund decat orice intrebare i s-ar adresa.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Îţi respect dreptul la opinie dar am impresia că aceste întrebări le-ai forumulat după ce ai privit câteva documentare despre extratereştri care ţ-i s-au părut interesante.

| Maxim96 a răspuns:

Iar prostiile astea cu extraterestri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca gresesti si ajungi in iad unde iti infinge dracu sulita in cur? Treci la rugaciune iti spun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu cine esti? un messia al ateilor? belimi-ai venit, si iti doresc supces in demersurile tale si lupta impotriva...cui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"ɗєʌɗvơɪƈє : - extraterestrii au fost creati de rodul imaginatiei unor inferiori mintali" cine a mai ras la asta?
"Serios... nu m-aș mira dacă mi-ai spune că Pământul e plat." dar la asta stiind ca vine din gura unui crestin? laughing
"Chestia cu extraterestrii imi sugereaza incapacitatea de intelegere a stiintei si incultura ridicata la rang superior." Sunteti pusi pe comedie crestinilor laughing.

| VladGH a răspuns:

Lasa ma lumea sa creada in ce vrea, daca nu iti convine mai bine nu ai face atita zarva. Daca lumea nu ar crede in ceva macar, nu ar avea frica de nimic si ar ucide ce le-ar sta in cale.

| anonim_4396 explică (pentru VladGH):

Chiar crezi ca Dumnezeu ii opreste pe oameni sa ucida?
Parnaia de ce a fost inventata?

| Mikhtarian a răspuns:

Altu care nu poate cauta pe net, dupa care in carti gen Psalmi, Biblia, Evanghelii etc.
Astia ca tine ma plictisesc grav, si uite nu vreau sa-ti raspund.
La 15 ani, daca nu poti cauta, in loc sa pui intrebari de toata idiotenia, e clar de ce suntem un popor ratat.

| CosminC86 a răspuns:

Nu ai cum sa conving o sleahta de boi spalati pe creier si indoctrinati de mici copii.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

1. Credem că există deoarece există dovezi. Și piramizile au fost construite cu "ajutorul", ca să zic așa fizicii.
2. Da și Universul tot de ei? Fii serios. Oamenii sunt și vor rămâne singura civilizație de pe Pământ. Pe când noi l-am putut vedea pe Dumnezeu Fiul(Iisus Hristos), extratereștrii au fost creați de rodul imaginației unor inferiori mintal.
3. Ești redus mintal, știi? laughing
Serios, poate nu e nimic.
4. Pământul a fost creat cu relief. Dovedește că nu a fost creat și relieful.Și astfel pe parcursul anilor mai a evoluat puțin, fără mari schimbări.

Serios... nu m-aș mira dacă mi-ai spune că Pământul e plat. Scuze că ți-am răspuns așa obiectiv la toate, dar nici eu nu am timp să le dovedesc la puștani că există Dumnezeu.

| TrendyHedgehog a răspuns:

De ce trebuie sa ne convingi tu ca Dumnezeu exista sau nu? Daca tu esti ateu vezi-ti de treaba ta si lasa-i pe ceilalti.Tu ai vazut extraterestrii? A vorbit cu ei? Daca nici ei nu exista?

| RainboyDash a răspuns:

Si pe extraterestrii cine i-a ajutat sa evolueze?! ( P.S. Budha a fost filozof, nu zeu. )

| ßσьσсєℓα a răspuns:

Sper ca tie ti s-au luminat mintile big grin, dar cum ne dovedesti ca nu exista Dumnezeu? Hai sa te vad...
Dar, fiecare crede ce vrea, dar iti spun sa crezi in Dumnezeu.
1) De unde stii sigur ca NU exista Dumnezeu?
2) Lui Dumnezeu NU ii trebuie tehnologie, el i-a creat pe Adam si Eva si ei au evoluat etc...
3) Si credeam ca eu am imaginatie, dar tu le intreci pe toate.
4) Dumnezeu le-a creat, omul le-a ajutat sa evolueze si natura face minuni, de la ploi, zapezi si alte fenomene ale naturii se formeaza mai rapid decat crezi happy.

| g4mma a răspuns:

Slabe sanse.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu o sa poti sa convingi pe nimeni in special pe crestini.Iti garantez ca nu o sa reusesti ori cat ai incerca.Lasa lumea sa creada in ce vrea nu are rost sa te bagi

| мямιѕтєяισѕ a răspuns:

Nu o sa zic multe fraze sa te fac sa crezi.Si cum spunea un mare Sfant :,, Mai bine sa crezi si la final sa fi rasplatit pentru credinta ta, Decat sa nu crezi si suferi de 2 ori mai mult.

| LเttlєNєкo a răspuns:

Si pe tine te-a facut un extraterestru si te-a aruncat pe pamant ca erai prea prost pentru el! big grin
Nu zic ca nu exista extraterestrii dar prea exagerati -_-

| Lukasz a răspuns:

Ce proasta era lumea, da ma, dar pe extraterestrii cine ia creat?

| Defalucy a răspuns:

Tampit om, crestini incearca sa schimbe ateii? Nu.
Atunci vezi-ti de treaba ta! straight face

| Andrəi a răspuns:

Fratele meu si eu sunt in ceata cu D-zeu dar iti spun sigur ca nimeni de pe pamant nu stie ce se afla dupa Soare, spatiu etc.
Extraterestri astia ai tai sa zicem ca au facut pe domnul pamant.Cine a facut extraterestri?

Sunt fel si fel de teori despre D-zeu dar niciuna nu e 100% adv

| Cristi_Nechitoi_1984 a răspuns:

Eu sunt de partea ta! Cei credinciosi de unde stiu ca exista Dumnezeu? L-au vazut in fata? El a dat betieia la botezuri, omorarea la un dop de apa sfintita, impingerea la pupatul icoanelor? Cu ce ajuta sa mergi la biserica daca tu acolo te omori sa pupi o icoana? Primaria localitatii mele i-a construit protului o vila si i-a cumparat un Audi A8? Pentru ce? Altii nu au ce manca! Daca banul este ochiul diavolului atunci de ce se cere la biserica?

| NastaseAlina a răspuns:

1. Dumnezeu s-a aratat in multe chipuri peste tot in lume. Allah, Budha si alte divinitati sunt una. Ele il intruchipeaza pe Dumnezeu in toate culturile pentru ca Dumnezeu este Unul. Sunt multe forumuri UFO ( chesti cu extraterestri, OZN-uri etc )in care ai putea sa-ti impui punctele de vedere despre divinitati si cineva chiar sa iti sustina aceste idei.
2. Dupa parerea mea varianta bibliei este cea mai plauzibila chiar daca ridica semne de intrebare, las-o asa.
3.Ma abtin de la comentariu deoarece nu vreau sa intru in detalii si sa ma ia valul ( intratat pana la cearta ).
4. Poate ai auzit si de Particula lui Dumnezeu. Daca esti cu adevarat curios, ar trebui sa citesti cate ceva din toate bibliile cunoscute si o sa vezi ca stiinta si faptele descrise in cartile sfinte sunt apropiate.
Consulta un teolog si mai fa te rog cercetari legate de ceea ce crezi ca-i real sau nu pentru a intelege cu adevarat ce s-a intamplat si poate fi probat si ce nu.

| ViorelTeVede a răspuns:

Frate mai usor cu "AncientAliens"straight face.

| Veliar a răspuns:

Bine fiule happy tine-o tot aasa.