| anonim_4396 a întrebat:

Sall mi-au murit parintiicrying
daca vom ajunge toti in rai ne vom mai intalni?
ca nu vreau sa imi fie dor de ei si pe lumea cealaltacrying((
ziceti-va parerea plzcrying ca ma doare tare

Răspuns Câştigător
| Djasters a răspuns:

Raspunsul eliberator nu-l vei gasi in nici o carte, in nici un documentar sau declaratie stintiifica. In exteriorul tau vei gasi doar liniste temporara, dar ceva tot te va macina in prfunzimea fiintei tale. Raspunsul eliberator se afla doar in interiorul tau.Doar prin experienta directa poti afla adevarul
Uite aici un link care te va ajuta foarte mult sa intelegi ce inseamna cunoasterea de sine:

O cunoastere ascunsa speciei umane de-a lungul intregii sale istorii:
http://reteaualiterara.ning.com/profiles/blogs/o-cunoastere-ascunsa-speciei

Daca esti pregatit pentru a te aventura in aceasta cunoastere de sine, atunci vei afla prin experienta directa. Daca nu esti pregatit pentru acest pas, atunci iti vei orienta atentia spre exterior pentru a gasi raspunsuri. (Totul depinde de gradul tau de evolutie sprituala) Ambele cunoasteri sunt bune, atat cea exterioara cat si cea interioara. Cea exterioara trebuie sa joace rolul unui imbold spre cunoasterea interioara.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu vorbesti serios? Sa stii ca nu este bine sa faci asemenea glume!
O sa te intalnesti cu ei pe lumea cealalta.http://www.youtube.com/watch?v=rluePJrjXFA

http://carlakia.wordpress.com/2011/12/03/raiulvazut-de-un-copil-de-3-ani/

http://stirileprotv.ro/......raiul.html

| EmaS a răspuns:

Nu te supara, dar tu nu cred ca ai putea sa inventezi asa ceva!

| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa crezi.

| EmaS a răspuns:

Dar Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa creada.Dar acest lucru nu schimba cu nimic realitatea!happy

| Allrc24 a răspuns:

Nuune la inima balivernele ateiste. RAIUL SI IADUL EXISTA. Fii fericit caci ei nu sunt morti(a fi mort inseamna a inceta sa mai existi dar ei exista si vor exista mereu caci sufletul este nemuritor.asa l-a facut Dumnezeu). inca un motiv sa te mantuiesti sa ajungi in rai acolo unde sunt parintii tai, prietenii, colegii, sfintii, ingerii si Insusi Dumnezeu. merita! lupta si nu te teme.caci Domnul este mereu cu noi.
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10

aici se vede dragostea lui Dumnezeu. si-a dat Fiul la moarte pentru ca noi sa fim fericiti si in perfecta pace cu Dumnezeu. asta e dovada de iubire. nu e un capat de tara. parintii tai asteapta de la tine mantuirea.

| doctorandus a răspuns (pentru Allrc24):

De unde stii ca parintii lui sunt in rai? Ai vorbit la telefon cu Dumnezeu si ti-a dezvaluit asta? Sau crezi in apocatastaza?

| alexxa a răspuns (pentru Allrc24):

De unde stii ca raiul si iadul exista? le-ai vazut? Iti petreci vacantele acolo? Sau ai citit o carte groasa pe care scrie Biblia si ai luat-o de buna.Sa fim seriosi. Daca in secolul 21, cu toata tehnologia si cunostintele pe care le avem la indemana, mai cautam explicatii in "Dumnezeu" inseamna ca toti anii astia de evolutie au fost degeaba.

| Inferno a răspuns:

Iti mor parintii si tu cauti consolarea pe TPU? Nu o sa gasesti adevarul aici, de asta te asigur eu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Da,te intalnesti cu ei.
Marturia unor oameni care si-au intalnit rudele decedate:
http://www.youtube.com/results?search_query=moarte+clinica&page=2
Pacea Domnului, El sa fie cu tine!

| doctorandus a răspuns:

Din perspectiva credintei crestine/iudaice/islamice, nu exista nicio garantie ca cineva va ajunge in rai. Acest lucru este doar la latitudinea lui Dumnezeu, care este singurul care judeca sufletul. Asa ca nu poti sti ca parintii tai ar fi ajuns in rai sau in iad, chiar in ipoteza ca exista rai si iad. Aceste lucruri le-ar cunoaste numai Dumnezeu, conform teologiei crestine/iudaice/islamice. Sigur, daca te numeri printre crestinii care cred in apocatastaza, absolut toti oamenii vor ajunge-n rai. Dar acesta nu este un punct de vedere foarte popular.

| Cristianne a răspuns:

Stai liniștit, lumea cealaltă constă în pământ și viermi.

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de pierdera ta, trebuie sa fie groaznic.Dar sa stii ca Dumnezeu promite ca cei dragi noua vor fi inviati in lumea noua promisa de el.Ioan5:28,29.Daca inca de acum te straduiesti sa analizezi Biblia vei putea sa depasesti mai usor acest moment si ai putea sa-i reintalnesti.Pe mine m-a ajutat faptul de a studia Biblia cu Martorii lui Iehova sa pot sa inteleg cand va interveni Dumnezeu.Inca o data imi pare foarte rau pentru situatia ta.

| Wøodenpints a răspuns:

Şi tocmai aici te-ai găsit să boceşti?
Nu, nu o să-i mai vezi niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au muriiiit? e trist.dar si inseamna ca au ajuns la capat de drum.e bine ca, dupa o viata de om.au predat stafeta si faclia, tie, care urneaza sa o faci sa dainuie, prin pomenirea lor si marirea neamului, ca flacara sa nu se stinga in veci.cat despre lumea cealalta,ajunge fiecarei zile zbuciumul ei. ziua de maine nu e a omului e a Domnului.iar el va hotara, daca, cum, ce si cand.tu fa ce-ti sta in putere sa asiguri o intrevedere frumoasa.iar daca minti, si minciuna e tot o vorba.cu picioare scurte.dar multe.

| unbaiatanonim a răspuns:

Nu vreau sa te deprim, dar o data mort, incetezi sa mai existi. Nu exista rai, iad, dumnezeu, satana, etc. Sunt doar niste inventi ale unui om inteligent care a incercat sa faca lumea mai buna, dar incepe sa se destrame vrajeala cu dumnezeu.

| bogdan1004 a răspuns:

Imi pare sincer rau, condoliante

Daca veti ajunge toti in Rai da va ve-ti intalni

Dar crede-ma ca eu nu cred in asa ceva, cum viata se sfarseste brusc si apoi...

cum a zis unbaiatanonim are dreptate

| TheSky a răspuns:

Nustiu....Nimeni nu a fost acolo si s-a intors sa ne zica cum e...La fel e si iadul nimeni nu stie cum e avem doar cateva descrieri..Nu pot zice da pentru ca nu stiu.

| Cosmin_Baciu_1993 a răspuns:

Pentru cine nu crede in rai, iad, viata de apoi... http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M