| BpBycaBestEVer a întrebat:

Salut.Acum ca tot sunt rusaliile am si eu o intrebare.Ce semnifica aceasta sarbatoare de este periculoasa.Am auzit ca te imbolnavesti ...etc.Ce s-a intamplat in trecut de este asa de periculoasa. Daca se poate fara copy-paste de pe alte siteuri inclusiv wikipedia.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

E destul de periculoasa, cel putin din doua motive:
1. Face parte dintr-un lung sir de traditii care incearca sa impuna indobitocirea religioasa.
2. Dupa ce ca in tara asta mai mult se sta decat se munceste, cu rezultatele de rigoare, inca o zi libera adaugata la lista si asa lunga mai lipsea. Dar romanul credincios din fire se bucura ca sta acasa azi si maine se vaita ca ii chioraie matele de foame.

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Pacatele sunt periculoase. Nu sarbatorile sau sfintii.

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie nimic despre rusalii.

| lpavel a răspuns:

Periculoasa? laughing)) Daca ar fi asa nu ar mai fi sarbatoare... Este coborârea Duhului Sfant!

| milan9 a răspuns:

Nu este nimic periculos, nimic asociat cu superstitii babesti - ca unele ce nu au legatura cu Biserica.
Este sarbatorita in acea zi "Coborarea Duhului Sfant".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Aceasta sarbatoare semnifica intemeierea Bisericii, implinirea fagaduintei Mantuitorului prin trimiterea la apostoli a Mangaietorului adica a Duhului Sfant

| sublime89 a răspuns:

Nu e periculoasa in felul in care te gandesti tu, dar la fel ca toate celelalte sarbatori, e periculoasa datorita indoctrinarii masive care are loc in acele zile. Din pacate, sarbatorile, mai ales in Romania, sunt doar o ocazie buna pentru ca prea multi oameni sa-si arate fanatismul religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se poate fara copi paste, dar se numeau inainte ielele frumoasele.care dansau la izvoare zapacind tinerii atrasi de farmecele lor.eu insu-mi daca te uiti la poza, sant o iala.nu prea ma apropii de izvor ca ma sting, da asa pe langa, mai stau ca tarei ghini di tat.