| CostinAlamariu a întrebat:

Salut. Am descoperit un citat extrem de frumos și interesant. Sunt curios, ce părere aveți de el? Cum îl comentați și ce vă spune? happy

"Pentru ca cineva să poată deveni creștin, trebuie să aibă un suflet poetic. El trebuie să devină un poet. Hristos nu dorește sufletele insensibile în compania Sa. Un creștin, doar când iubește este poet și trăiește în mijlocul poeziei. Inimile poetice îmbrățișează iubirea și o simt profund."
-Sf. Porfirie Kavsokalivitul

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Aha! De aceea ii scriu eu sotiei mele versuri cand nu sunt acasa si i le trimit prin mesaje! happy happy happy

| cristi202 a răspuns:

Dragostea e poezie. Frumos spus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Pentru ca cineva să poată deveni creștin, trebuie să aibă un suflet poetic. ". Mi se pare normal trebuie sa ai imaginatie bogata sa crezi lucrurile in care cred religiile.

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Nu are nicio legătură cu imaginația. Habar nu ai ce înseammă a avea suflet poetic. Înseamnă a avea o anumită sensibilitate la lucruri mai adânci decat vad tampitii sau cocalarii de duzină care nu stiu altceva decat manele și incultură.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Adica sa fii slab cu duhul...
PS vezi ca manelistii sunt mega credinciosi

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Nu are nicio legatura. Nici nu stiu de unde ai scos expresia "slab cu duhul". Asa de confuz ești că ai combinat 2 expresii lmao.
Ai combinat "slab de înger" cu "sarac cu duhul".

In orice caz niciuna dintre cele 2 expresii nu au legatura cu a avea o sensibilitate poetică la viață în general. O astfel de senibilitate au și unii atei, foarte putini dar o au. Si dintre creștini sunt putini cei care o au deoarece sunt putin creștini adevarati. Se vede ca nu intelegi, esti la ani lumina si probabil nu vei intelege ce inseamna aceasta sensibilitate. Pentru oamenii ca tine e mai ușor sa le vorbesti de extraterestirii decat de sensibilitate. N-o sa înțelegeți, n-o să înțelegeți niciodată happy

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

A si inca ceva. Niciun manelist nu e credincios. Fiindca toti umbla dupa bani si dupa crve. Daca ar fi credinciosi s-ar vedea, dar nu sunt decat niste superstitiosi care au impresia ca Dumnezeu le aduce noroc. Manelele sunt satanice. Nu poti sa fii manelist sau sa iti placa manelele si sa fii si crestin. Ori Dumnezeu ori satana. Nu se poate amandoua

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da parca rockul era satanic. Acum sunt manele? Pfff. Se complica treaba.

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Rock-ul n-a fost niciodata satanic. Oamenii care zic asta nu știu ce e rock-ul. Cum să zici că Elvis Priesly e satanic? E o prostie. Rock-ul e frumos. Manelele si trapul sunt genurile satanice

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da de ce sunt satanice? Ca nu iti plac tie?

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

E suficient sa le asculti mesajul ca sa-ti dai seama ca-s satanice. Întotdeauna e vorba despre dușmani, aroganță, desfranare, droguri, bani, răzbunare și multe alte lucruri paralele cu creștinismul. Așadar manelele și trapul sunt satanice. Singurele genuri de "muzică" satanice

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu ascult manele sa stiu versurile, dar am cautat si eu la intamplare... uite niste versuri SATANICE de a dreptul dintr-o manea. SATANICE ZIC.

"Versuri Florin Salam feat Denisa - Cata fericire

1. Oricate necazuri ar trage la mine
Peste toate trec daca te am pe tine
Tu, tu esti viata mea
daaaaaaa

Langa tine uit necazurile toate
Tu imi dai putere sa merg mai departe
Tu, cu iubirea ta

Ref: Cata fericire mi-aduci tu iubire
N-am nevoie de nimic cand am dragostea ta
Nu vreau de la tine decat o privire
Cata iubirea ai adus in inima mea

| CostinAlamariu explică (pentru suntserios):

Tu n-ai aflat înca de conceput de excepție? Când am zis că absolut 100% din ele au acele tematici? Ideea e că în general au acele tematici, iar când nu au sunt pur și simplu inculte și de prost gust + uita-te cum se comporta oamenii care asculta manele. Majoritatea sunt niste inculți. Nu reprezinta deloc o influenta buna, ba din potriva. Sunt în natura lor satanice

| sierra1 a răspuns:

"ca cineva să poată deveni creștin, trebuie să aibă un suflet poetic...Hristos nu dorește sufletele insensibile în compania Sa"

tradu: nu se dorește să gândești in preajma bisericii

| CostinAlamariu explică (pentru sierra1):

Ce legatura are sensibilitatea cu lipsa de gandire? Întotdeauna cei mai sensibili oameni sunt și mari gânditori, iar cei mai insensibili sunt întotdeauna arhetipul cocalarului tâmpit si închis la minte.

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Suflet poetic zici? adică NU gânditor. De ce să pui intrebări in domeniu (religiei), e chiar INTERZIS!

| T0T a răspuns:

Că acum toți creștinii sunt de o sensibilitate aparte. Bună glumă.
Cea mai înaltă formă de exprimare a sensibilității umane, ia uite:
https://www.youtube.com/watch?v=RuPdSinzEn0

| CostinAlamariu explică (pentru T0T):

N-a zis nimeni că toti crestinii sunt de o sensibilitate aparte. Asa cum nu toti ateii sunt niste încuiați insensibili cum sunt cei care mi-au răspuns aici la întrebare. Dar e o diferență enormă între creștin adevărat și "creștin" nominal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-adevăr, superb. Mi-a zburat gândul la Ezechiel 36:26: "Vă voi da inimă nouă şi duh nou vă voi da; voi lua din trupul vostru inima cea de piatră şi vă voi da inimă de carne.".
Dumnezeu lucrează la împietrirea inimiilor noastre și le face sensibile... poate citatul face referire și la aceasta.