| qieiqpalz a întrebat:

Salut, am vazut acest clip https://youtu.be/OzIrBQZcCcw
Si m-a speriat foarte tare..cum pot sa evit sa ajung rau ..adica sa ma poate controla diavolul si cum imi dau seama daca o face deja, help va rog.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acestea sunt punctele mele de vedere, opiniile mele, bazate pe ceea ce știu și cunosc eu, pe experiența mea de viață, am 72 de ani.
Ceea ce îți voi comunica aici nu sunt adevăruri absolute, mulți mă vor critica aici pentru ele, eu te consider prietenul meu TPU, te invit imediat să fim prieteni, dta decizi.
Ai văzut acest Video clip care ți-a trasmis o informație.
https://youtu.be/OzIrBQZcCcw
Eu când văd, aud, vizionez, citesc ceva, caut să văd care este sursa înformației, cine a emis-o.
Ca să vezi ce gravă poate fi greșeala de a nu te informa, o să relatez un episod adevărat care s-a întâmplat în USA, cam prin anii 1930. Atunci mdalitatea rapidă de informare de masă era radioul. În fiecare casă, în bucătărie, în camera comună, era un radio deschis tot timpul la care se asculta muzică, știri locale și naționale, dar și teatru radiofonic. La o emisiune de teatru radiofonic se trasmitea o piesă de teatru în care alienii atacau pământul atacau oameni, omorau, distrugeau. Un actor bun descria groaza de care era el însuși cuprins vizionând scene reale, era actor bun. Mulți din cei ce aveau radioul deschis, au crezut, fără să se informeze în prealabil, de fapt, repede, ar fi fost și greu, căci radioul era unica lor sursă de înformații, au crezut că este o scenă reală, de undeva din USA. Unii din ei au fost atât de îngroziți, că s-au sinucis.
Așa că, înainte să ne îngrozim să vedem cine publică acest videoclip, care se găsește și pe You Tube.
Catedrala - Locaşul Credinţei: Şos. Fundeni, nr.11, sector 2, Bucureşti (vis-a-vis de XXL)
http://www.centruldeajutor.ro
Tel: 021. 255. 73. 00; 0721. 805. 569
Cine sunt aceștia? O nouă sectă cretină ( pardon, creștină) organizată ca o bișniță. Vii la noi, dar numai la noi, căci celelalte
biserici nu sunt în stare să facă minuni ( șarlatanii ca la spectacolele cu iluzioniști), vindecă pe toți și de toate, Isus ar putea fi gelos, dar el este acum în concediu de odihnă.
Și, dacă tot ai văzut unii care se vindecă acolo pe scenă, în fața ta, apa aerul și fraierul nu se termină deocamdată, și grădina lui Doamne Doamne e mare ( rai sau Eden) iar să încapă toți, se tot mută gardul, mergi acolo, că tu ești disperat, și crezi.
Dar cum spectacolul are și el actori, trebuie plătit, hai să facem o colectă ai și tu 100 de lei paralei sau de dolari, cu molari de mamut, Când trece pe la tine cu tasul sau coșulețul de dar, simți așa o nevoie irezistibilă să scapi de ban, că dai tot ce ai la tine, îți păstrezi eventual ceva mărunțiș pentru biletul de metrou.
Și dacă cu Dumnezeu, care este principiul binelui, el cu îngerii, sfinții, și Fiul lui și Duhul Sfânt ( nu comentez mai mult aicea să nu sară pe mine toți cei de bună credință, printre care, sincer, eu nu prea mă aflu, atunci te conving ei cu opusul lui Dumnezeu, cu principiul Răului, Diavolul, Satana, Belzebut, Azalzel, care are și el gașca lui, toți cei pe care s-a supărat Tăticu, și i-a dat afară din
Grădină, să lucreze la Ford, sau unde vor ei,
și sunt mulți.
În pădure la Coranda,
Stă coroi cu toată banda.
Si mai are Prea Întunericimea Sa, ște fete pe acolo, căci fetele rele merg în rai, cele rele merg unde vor.
Așa că tot stăteam și mă întrebam, și nu m-am dumirit nici acum.
Ce treabă ar avea Dumnzeu și echipa lui, dacă nu ar fi și Diavolul și ai lui, să se lupte până la Sfârșitul Veacurilor! Și ca să se asigure că vor avea spectatori la meciuri, fac blaturi.
Așa. că aceștia, care au postat videoclipul, au scos pe diavoli la Inaintare. Că așa te învinge Clubul de Fotbal Dumnezeu-Diavolul, ca să plătești biletul la vindecare la Șoseaua Fundeni nr 12, te sperie cu Diavolul, care are două arme, te atacă cu groaza așa cum te-a atacat pe dta, ești deja sub controlul lui, nu mai ai scăpare, du-te la ei, că se pricep să scoată groazăa, după ce ți-au băgat-o, contra cost evident, că Împărăția Cerurilor se ia cu năvală ca la rugby sau fotbal american divizia A, iar năvala costă.
Al doilea mod în care te atacă Diavolul este greața, ca dovadă mie mi s-a făcut greață, după ce am vizionat acel videoclip.

| Mircea08 a răspuns (pentru sadrian46):

Interesant! Ai spus adevarul si asta a facut ca postarea ta sa aiba si o latura cu adevarat educationala. Ai descris perfect ce fac diversele religii sau secte dar, cred eu, as putea aduce o completare :
Dumnezeu a facut pe om normal, ca sa traiasca normal, si i-a mai si spus ce inseamna sa traiesti normal (anormal e sa ucizi, sa furi, sa minti, etc). Tot ce este in afara normalului este anormal. Aceasta invatatura este Evanghelia. De ce crezi ca lumea se fereste sa traiasca normal?

| sadrian46 a răspuns (pentru Mircea08):

Te trec pe lista mea neagră, și o răspund. Te rog, răbdare, căci aceasta este o virtute crștinească.

| aXy99 a răspuns:

Omule, nu te saturi sa pui intrebari? 9/10 notificari sunt de la intrebarile puse de tine laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Lasand partea cu videoclipul si cu religia in general, rautatea este in fiecare dintre noi. O poti nega ajungand la un nivel superior de cultura prin educatie, cunostinte, maniere, etc.
Bunatatea este echivalenta cu ratiunea.

| Panamax a răspuns:

In cazul tau este prea tarziu.
Dar ca idee diavolul ar trebui sa fie ultima ta problema
.