| anonim_4396 a întrebat:

Salut! As dori sa va pun o intrebare pe care(cred) ca o pun multi oameni, rock/metal despre asta vreau sa va zic,ei bine am inceput sa ascult roc si metal(si e fain) dar asta inseamna ca is cu dracu, adica eu nu is cu el dar muzica asta vrea cumva sa il arate pe dracu? Daca nu intelegi intrebare te pot ajuta!happyhappyhappy

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu cred că-și mai pune cineva întrebarea asta în 2021 laughing

| halogen001 a răspuns:

Zeul atotputernic, generator de purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse si tantari si "dracu" sunt personaje de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, deci daca esti sau nu cu "dracul" e acelasi lucru cu a fi sau nu cu Zana Măseluță.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e pacat sa asculti rock și metal.
Personal nu prea ascult metal fiindca ma agită. Ascult doar cand merg la sala sau sa alerg fiindca simt ca imi da energie.
Dar in general ascult rock și nu e absolut nicio problema cu asta. Nu e un pacat. Muzica rock are de obicei mesaje pozitive si muzical vorbind e mult mai calitativa decat alte prostii gen trap, rap, pop, etc.

Mai mare pacat mi se pare sa asculti prostiile de la radio.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Depinde de gen: unele trupe de black metal si chiar death metal sunt sataniste autodeclarate. Iti spun asta ca fost fan al acestor genuri, mai ales al blackmetal-ului. Trupe precum Dark Funeral, Mayhem, Emperor, Enthroned, Belphegor si altele sunt cu dracu' pe felie.
Nu este bine sa le asculti! Canta un fel de razboi pe portativ si permanent contra crestinismului si sunt inspirati de diavolii carora li se si inchina.

| Bluestar15 a răspuns:

Cata vreme nu au versuri direct anti-crestine le poti asculta, dar o sa vezi ca dupa o vreme o sa ti se ia fiindca in genere duce spre depresie (rock-ul produce agitatie si stimuleaza excesiv anumiti neuroni, prin asta producand o depletie de neurotransmiatori, asa incat produce epuizare pe termen mediu si lung, iar asta poate duce printre altele la stres, depresie sau anxietate). Am o groaza de cunostinte care s-au lasat de rock dupa ce i-a bagat in stari nasoale.