| Andreeaandu_3330 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce semnificatie are visul urmator: intran intr-o biserica mare, foarte frumoase, inaintea mea mergea un preot; apoi aveam niste lumanari in mana aprinse si ma inchinam intr-un fel la icoane, apoi am intrat in doua camere unde intr-una erau cativa batrani bolnavi apoi o camera cu copii.Eu atingeam cu un copil in fasa care zambea.Ce semnifica? Este ceva de rau? avand in vedere ca saptamana viitoare am examenele si ma cam sperie.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Visele vin din trei parti.Sunt vise care vin de la Dumnezeu.Sunt vise care vin de la cel rau, si care vin din multimea gandurilor.
Eu cred ca este bine faptul ca ai intrat in biserica, copilasul care zambea.Cred ca trebuie sa fi sensibil la cei bolnavi pe care ii ai in preajma ta.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu semnifica absolut nimic, toata lumea viseaza, unele visuri le tinem in minte pe cand altele le uitam.
Este important doar ca sa inveti ziua pentru examen si noaptea sa dormi linistita ca a doua zi sa te poti trezi odihnita.
Bafta la examen!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu mai trasmite mesaje prin vise.Conform Bibliei nu trebuie sa te sperie nimic, apoi ce visam are legatura cu subconstientul nostru, mai exact la ce ne gandim. Oricum succes la examene.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei in prezent Dumnezeu nu se mai foloseste azi de vise, pentru ca ce are sa ne spuna e in Biblie.ieremia29:8,9; Evrei1:1,2; 1Corinteni13:8.

| danay72 a răspuns:

In ieremia vorbea despre faptul ca nu trebuia sa acorde atentie viselor, ca nu Dumnezeu le vorbea,acolo referindu-se la popoarele vecine care aveau acest obicei, si dorea sa-i asigure ca nu erau aceia profeti din partea sa. Apoi in evrei spune ca le-a vorbit in multe randuri prin profeti, se refera inclusiv la vise pentru ca probabil iti amintesti ca de exemplu lui Daniel i-a vorbit prin vise, iar in continuare se spune ca azi ne vorbeste print-un fiu, adica Isus Cristos ale carui invataturi se afla in Biblie. Apoi versetul din 1Corinteni arata clar ca darurile de profetire aveau sa fie inlaturate, iar profetii erau cei ce aveau vise, iar versetul9 arata ca aceast lucru avea sa se intample in momentul in care avea sa apara ceea ce e complet, adica Biblia.Alte versete Zaharia10:2,Deuteronom18:10-12

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu s-a folosit de vise in trecut, cand Biblia nu era inca scrisa toata, adica nu erau cele 66 de carti, dar dupa ce Ioan a scris ultima carte Apocalipsa in 98e.n, Biblia a fost scrisa complet si azi pentru ca avem Biblia nu mai se foloseste de vise.Toti cei care azi au vise care spun ca-s de la Dumnezeu, sunt false.

| danay72 a răspuns:

Tocmai ti-am dat-o. 1Corinteni13:8,9 spune cand va veni ce e complet, ceea ce e partial va fi inlaturat.Atunci cand a scris Pavel aceste cuvinte, nu era inca completa Biblia.De aceea a spus ca doar o perioada aveau sa mai dureze aceste daruri.

| danay72 a răspuns:

Nu prea inteleg la ce te referi, pentru ca in capitolul 13 din 1 Corinteni e vorba de iubire si de darurile cu care au fost inzestrati crestini in secolul 1 pentru a putea predica si preda, mai ales ca Biblia nu era completa.Dar legat de cei care merg la cer conform cu Apocalipsa14:1-5 acest minunat privilegiu il au relativ putini oameni, mai exact144000, pentru ca ei trebuie sa intruneasca anumite cerinte.

| danay72 a răspuns:

Apocalipsa7:4-8 vorbeste despre triburile lui Israel. Daca esti atent observi ca apare si tribul lui Iosif, dar acesta nu a existat niciodata.In plus, triburile lui Efraim si Dan nu sunt incluse in aceasta enumerare, iar levitii sau tribul lui Levi, care fusesera pusi deoparte pentru templu, nu erau socotiti printre cele 12 triburi. Vezi Numeri 14:4-16 din cine erau formate triburile lui Israel si vei vedea ca sunt diferite. Apoi in Galateni3:26-29 arata ca cei care merg la cer nu e nici iudeu, nici grec, si la fel scoate in evidenta si Romani2:28,29.Apoi versetul 3 din Apocalipsa capitolul 14 vorbeste clar ca ei sunt cumparati de pe pamant nu numai din Israel.Si acest lucru e in armonie cu Faptele 15:14 unde arata ca Dumnezeu si-a intors privirile spre natiuni pentru as alege poporul, pentru ca cei care l-au omorat pe Isus, Fiul lui Dumnezeu, au fost chiar evreii, iar ca si popor Dumnezeu i-a respins, doar ca persoane individuale au mai fost acceptati de el.Restul oamenilor care il slujesc intr-adevar pe Dumnezeu au privilegiu de a trai vesnic pe un paradis pe pamant sub guvernarea lui Isus si a celor 144000. Apocalipsa5:9,10; Apocalipsa7:9-14,Apocalipsa20:6.Iar de paradisul pamantesc :Isaia65:20-25,Isaia35:5,6; Psalmi37:9-11,29; Matei5:5,Ioan5:28,29.

| RAY a răspuns:

Citeste cartea lui freud interpretarea viselor http://www.scribd.com/doc/2589105/Freud-Interpretarea-viselor

| AlexeHellsing a răspuns:

Pot să-și recomand doar să te rogi lui Dumnezeu să-ți destăinuie visul. Să nu cumva să te apuci să cauți ipoteze și teorii. Noi oamenii avem minte îngustă ( nu zic în special de tine, ci și de mine, de oricine ) și ne putem încurca mai rău decât din întâia clipă.
Numai Dumnezeu îți poate arăta ce ai văzut.