| Maxim96 a întrebat:

Care pacat nu poate fi iertat? Hula impotriva Duhului Sfant cum spune Mantuitorul? Nu se iarta chiar daca omul s-ar pocai din toata inima? Rog fara mistouri! Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

"Nu exista iertare pentru o persoana care moare in necredinta."
"Nu exista pacat de neiertat, in afara de pacatul nepocait"

Sper sa iti fie de ajutor! happy

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Multi cred ca pacatul contra Duhului Sfant se refera la o insulta anume in directia Dumnezeirii. NU EXISTA pacat ce nu poate fi iertat. Totusi se face referire la PACATUL de neiertat sau cel contra Duhului Sfant.
Sa explicam ce insemna acest lucru deoarece multi se afla in necunostiinta dar sunt si mai multi care nu cunosc ROLUL Duhului Sfant. Duhul Sfant are capacitatea de a TRANSMITE si a CAPTA gandurile FIECARUI OM de pe pamant, este singura FIINTA cu asemenea capacitati. Duhul Sfant capteaza gandurile fiecarui om si le transmite lui DUMNEZEU (Tatal si Fiul) sau face comunicarea de la Dumnezeire catre om.
Omul pacatuieste, Duhul Sfant ia cunostiinta de acest lucru si indeamna omul la POCAINTA (cerere de iertare cu regret si lupta pentru A NU REPETA PACATUL respectiv) prin CONSTIINTA. Omul alege in functie de interese, mandrie, etc. sa nu repete pacatul sau sa-l repete, sa-si ceara iertare sau nu. In functie de hotararea sa (a omului) Duhul Sfant reactioneaza. DACA omul nu-si cere iertare, daca NU REGRETA cu adevarat efectuarea pacatului atunci v-a AUZI din ce in ce MAI SLAB imboldurile Duhului Sfant din cauza "zgomotului" produs de mandria sa. Prin repetarea VOITA a pacatului, Duhul Sfant repeta indemnurile de pocainta pana cand SE RETRAGE de la respectivul individ. Atunci cand omul NU-SI masi aude constiinta MUSTRANDU-L pentru un pacat, atunci Duhul Sfant s-a retras de la el. Rezultatul este ca LEGATURA dintre Dumnezeu si OM pentru IERTAREA pacatelor ESTE INTRERUPTA deoarece "linkul" a disparut (Duhul Sfant) prin RETRAGERE. Orice incercare este inutila deoarece "firul" a fost taiat. Atata timp cat constiinta inca te "mustra" pentru un pacat, inca MAI AI SANSE.

| robby212 a răspuns:

Toate pacatele se iarta.Trebuie sa te spovedesti, sa te IMPARTASESTI CU SFANTUL SANGE SI CINSTITUL TRUP AL DOMNULUI IISUS! Sa participi la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie etc.

| zurick a răspuns:

Tin minte o povestioara de cand eram mai mica despre un pacatos care era in iad si l-a rugat pe Dumnezeu ca nu va mai face nimic necugetat daca-l scoate din iad. Dumnezeu i-a trimis o sfoara pe care s-au urcat si alti pacatosi, dar el le-a spus sa se dea jos si i-a impins, iar acela era gestul necugetat pe care-i spusese Atotputernicului ca nu-l va face si a ramas in iad.Cred ca doar 'deschiderea adevarata de ochi' adevarata il face pe Dumnezeu sa te ierte exact cum s-a intamplat cu unul dintre cei doi talhari de pe cruce care si-a deschis ochii.

| martzian a răspuns:

Situaţia "blasfemiei sau păcatului împotriva Duhului Sfânt" este menţionată în Noul Testament în Marcu 3:22-30 şi în Matei 12:22-32. Termenul "blasfemie" poate fi definit în esenţă ca "ireverenţa defăimătoare". Am putea asocia acest termen cu păcate precum blestemarea lui Dumnezeu sau prezentarea lui Dumnezeu ori acţionarea voit degradantă împotriva lui Dumnezeu. La fel şi în cazul asocierii unor lucruri rele cu Dumnezeu, ori negarea unor lucruri bune pe care ar trebui să I le atribuim Lui. Cazul nostru de blasfemie, totuşi, este unul specific, şi este numit în Matei 12:31 ca "hula împotriva Duhului Sfânt". În Matei 12:31-32, fariseii, deşi le fuseseră prezentate mărturii indiscutabile ale faptului că Iisus făcuse minuni prin puterea Duhului Sfânt, totuşi ei au considerat că dimpotrivă Iisus ar fi fost stăpânit de un demon, Beelzebul (Matei 12:24). Şi notaţi că în Marcu 3:30 Iisus a fost foarte precis în a arăta prin ce anume au comis ei "hulă împotriva Duhului Sfânt."

Acest gen de blasfemie este săvârşită de persoane care Îl acuză pe Iisus Hristos că ar fi sau ar fi fost posedat de demoni în loc de a fi acţionat în plinătatea Duhului Sfânt. Există de asemenea şi alte modalităţi prin care se poate ajunge la blasfemie împotriva Duhului Sfânt, însă acest tip de blasfemie este cel care nu va fi iertat. Ca rezultat, hula împotriva Duhului Sfânt nu poate fi repetată astăzi, pentru că Iisus Hristos nu mai este fizic pe pământ, ci stă la dreapta lui Dumnezeu. Nimeni nu poate depune mărturie că Iisus Hristos ar fi făcut o anume minune prin prezenţa Sa fizică folosindu-se de puterea lui Satan şi nu de cea a Duhului Sfânt. Cu toate că astăzi nu se poate huli împotriva Duhului Sfânt, trebuie totuşi să ţinem minte faptul ca starea continuă de necredincios conduce o persoană către păcatul care nu poate fi iertat. Nu există iertare pentru o persoana care moare în necredinţă. Respingerea continuă a îndemnurilor Duhului Sfânt de a ne pune credinţa în Iisus Hristos constituie o blasfemie care nu poate fi iertată. Aminteşte-ţi ce este scris în Ioan 3:16: "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică". Singura situaţie în care cineva nu ar putea fi iertat este aceea că acea persoană să nu facă parte dintre cei "oricine care cred în El."

Sursa: http://www.gotquestions.org/Romana/blasfemie-Duhul-Sfant.html

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Într-adevăr, aşa cum a spus Isus hula sau blasfemia împotriva spiritului sfânt este un păcat de neiertat.
Ce anume face ca un păcat să fie de neiertat? Nu atât natura păcatului, cât motivaţia celui care l-a comis, starea inimii lui şi măsura în care a dorit să facă fapta respectivă. Această idee reiese din contextul în care Isus a menţionat acest avertisment. Chiar dacă aveau dovada clară că Isus făcea miracole cu ajutorul puterii lui Dumnezeu sau a spiritului său, fariseii au ales în mod intenţionat să respingă realitatea şi l-au acuzat că făcea acele minuni în colaborarea cu Satan.

"Nu se iarta chiar daca omul s-ar pocai din toata inima? "
Cineva păcătuieşte împotriva duhului sfânt dacă continuă să se împotrivească lui cu bună ştiinţă. E clar deci că, dacă cineva ajunge să se căiască şi să-i pară rău nu mai are acea motivaţie sau stare a inimii greşite. Un exepmlu în acest sens poate fi apostolul Petru. Deşi la renegat pe Isus în mod conştient, el a regretat acest lucru la puţin timp, demonstrând astfel că acea întâmplare a fost o slăbiciune de moment, nu o stare rea a inimii. (Matei 26:69-75) Iar Isus, după înviere la asigurat că a fost iertat oferindu-i sarcina de a avea grijă de continuatorii săi. (Ioan 21:15-18)

| Seepty a răspuns:

Si acesta este un pacat mare dar cel mai mare este sa nu crezi in Dumnezeu.

| Aiwendil a răspuns:

Ca sa intelegi iti explic asa:pacatele si greselile tale sunt o picatura de apa, iar dragostea lui Dumnezeu e un ocean. big grin

| Făgăraş a răspuns:

Mila si indurarea lui Dumnezeu iarta orice pacat prin Taina Spovedaniei! Problema este ca omului, prin aceste pacate, i se impietreste inima, nedorind sa primeasca iertarea lui Dumnezeu! Daca omul se pocaieste cu adevarat ( pocainta adevarata fiind lasarea de pacat ), Dumnezeu il iarta!