| Danii_Danii_1998_Phmh a întrebat:

De cativa ani ma lupt cu o patima... patima malahiei, or si cat as incerca nu pot sa ma scap de acest pacat, daca poate cineva sa imi spuna cum ma pot feri sa fac asta, va ascult, si... Cine vrea sa scrie,, da dc sa nu o mai faci? " sau,, Fao in continuare!" Sa nu se obosesca sa posteze, mersi anticipat, funda!

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu am un raspuns pentru tine pentru ca fiecare om este diferit, insa am constata de-a lungul timpului, ca atunci cand vrei sa renunti la ceva, cel mai important lucru este propria vointa. Nu tine de nimeni ca tu sa te lasi de acest pacat. Totusi ai putea sa te rogi la Dumnezeu pentru acest lucru, sa iti dea tarie si vointa indeajuns de multa astfel incat sa poti renunta. Si cand ai varsta si conditiile necesare, casatoreste-te. Intre timp ar fi bine sa te si spovedesti pentru acest pacat daca esti ortodox sau catolic si daca nu te-ai spovedit. Daca esti ortodox, te poti ruga si la Sf Maria Egipteanca, care a fost o desfranata si a ajuns o sfanta

50 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Cea mai buna motivatie sa te lasi de acest lucru poate fi informarea. Stii deja ca e un mare pacat, dar stii de ce? stii care sunt consecintele? Viata pe pamant e scurta, putem sa rabdam, suntem capabili sa ne lipsim de anumite lucruri, chiar daca ni se pare imposibil. Dar imagineaza-ti, vesnicia cat de mare e...cat de dur e sa suferi o vesnicie pentru ca nu ai fost in stare sa renunti la o pofta trupeasca. Roaga-te des, fa multe metanii, spovedeste-te, imprtaseste-te si vei scapa usor, usor. Ca sa iti pastrezi ambitia, incearca sa citesti zilnic lucruri care sa te incurajeze ( de exemplu despre iad, in felul asta, teama te va indrepta spre calea cea dreapta) Bafta!

| danut a răspuns:

Casatorastete, iar daca esti prea tanar cere ajutorul parintilor.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa traiesti ca un estropiat castreaza-te. Ai grija sa fie o Salvare pe-aproape, altfel prietenii tai vor fi invitati sa-ti manance coliva.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Da, ma, voi doi de mai sus si cu Farinelli sunteti singurii sfinti, restul se duc toti in iad.

| doctorandus a răspuns (pentru ladyMillion):

Vezi raspunsul pentru danut.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cauta pe google "despre mast...". cu asta se impaca toata lumea mai putin tu. pentru ca probabil niste retardati(care oricum se "malahiaza" fara probleme + numesc sfanta o astfel de carte> www.bibliapentrusceptici.ro ) ti-au spus tie ca e un pacat. sunt niste ipocriti. ca sa iti dau exemplu cum suna cu adevarat ce zici tu: "am o patima. faptul ca respir. cum as putea sa scap de acest pacat?". e stupida faza. incearca sa intelegi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este vorba doar despre vointa, ca si in cazul fumatului.
Vointa se poate educa. Ideea este cine comanda la tine, tu sau viciile.
Trebuie sa fii vigilent si sa nu dai spatiu viciilor.
Acesta atitudine se reflecta si in viata exterioara.Cand spui nu cuiva, apoi sa fie nu.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Adica un om casatorit e un schilod, te compatimesc, suferinta ta e mai profunda decat am crezut. Toata compasiunea mea pentru tine.crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă prietenul tău avea această problemă thinking
Poate că nu te ținem minte dar *Vezi întrebarile * trădează.

| AliGab a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ipocrit este cine are astfel de comentarii. Nu e nici cea mai mica asemanare intre a respira sau a bea apa si a te autosatisface. Cea din urma reflecta o mare doza de egoism in sine, pacat de care scrie in Scriptura si de care a spus si Hristos, iar El nu este ipocrit asa cum cred unii, ci este Fiul lui Dumnezeu

| Danii_Danii_1998_Phmh explică:

Jwoww amandoi avem aceeasi problema, p.s. suntem prieteni buni, ne spunem tot, si acum, eu sunt si cantaret la biserica si am multe canone si... etc.etc. sdhgjjjkjkk s-ar putea sa functioneze ce ai spus, de ex am citit aseara canonul catre domnul nostru Iss Hr si cam... mersi tutuor!

| ladyMillion a răspuns (pentru doctorandus):

Tipul a cerut un sfat... Daca i-am dat un sfat, nu inseamna ca sunt sfanta. Pastreaza-ti comentariile rautacioase, inteligentule

| Dorugar a răspuns:

De acest pacat poti scapa foarte usor daca incerci sa iubesti o fata, si iti consumi energia sexuala facand-o fericita. Si zau ca merita sa iubesti o fata!

| Doub a răspuns:

Fă-ţi o prietenă şi ocupă-ţi timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu chiar toate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Cu ce sa isi ocupe timpul?batting eyelashes

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Wow...nu credeam ca poti da asemenea sfaturi happy

| AliGab a răspuns:

Deci esti ortodox, sa inteleg ca te si spovedesti si ti s-au dat canoane de facut, dar totusi cazi...e greu sa rezisti ispitei, dar important este sa te ridici de fiecare data. Incearca sa te rogi la sfintii care au fost desfranati in viata lor de dinainte de devina crestini.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu... chestii.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Pff, nu ai pic de imaginatie si tu laughing

| Seba2013 a răspuns:

Coloseni 3:5 spune....omorati patima.

Cum o omoram?
Pazindune inima, aceste insticte, se activeaza doar la stimuli.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Problema se refera in special la cei necasatoriti: fara futai si fara m. este un mod de viata pentru estropiati. Insa m. este comportament normal si sanatos chiar si la cei casatoriti: 70% din femeile si barbatii casatoriti se m. cel putin ocazional, nu e nimic anormal sau imatur in asta, vezi pagina 383 de pe http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf

| doctorandus a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Corect, spune unul o mare nerozie iar ceilalti ii dau sfaturi cum sa o puna-n practica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru AliGab):

Fiul lui dumnezeu? ala care spunea oamenilor in mod repetat sa isi ucida copiii? hai nu mai zi...
www.bibliapentrusceptici.ro
Iisus spune în Noul Testament că legea din Vechiul Testament trebuie urmată:

Marcu 7: 9-10
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/)

Şi iar îi acuză că nu îşi ucid copiii când grăiesc de rău pe părinţi:

Matei 15:1-4
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."
3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/)

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca pricepi bine. daca nu. succes in continuare chinuindu-te degeaba. sa iti explic si de ce: daca vei reusi sa nu te stimulezi se poate sa ajungi frustrat sexual si sa iti creasca mult nivelul de stres.

| AliGab a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pai biblia pentru sceptici este interpretata pentru sceptici, eventual atei, care saracii nu vor sa creada in nimic doar ca sa-si justifice modul de viata in pacat incercand sa-l arate pe Dumnezeu rau sau inexistent.
Tocmai ca esti liber sa crezi ce vrei, dar ai grija ce crezi happy

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

De cate ori sa-ti explic ca credinta in lucruri imaginate se numeste credinta a proasta, indiferent de ceea ce crezi!

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba chiar toate!

| gratargratar a răspuns:

Cauta un duhovnic bun. O sa te ajute, sfatuindu-te.
Nadejde in Dumnezeu, rabdare, smerenie si vei birui.