| Danii_Danii_1998_Phmh a întrebat:

De cativa ani ma lupt cu o patima... patima malahiei, or si cat as incerca nu pot sa ma scap de acest pacat, daca poate cineva sa imi spuna cum ma pot feri sa fac asta, va ascult, si... Cine vrea sa scrie,, da dc sa nu o mai faci? " sau,, Fao in continuare!" Sa nu se obosesca sa posteze, mersi anticipat, funda!

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Nu am un raspuns pentru tine pentru ca fiecare om este diferit, insa am constata de-a lungul timpului, ca atunci cand vrei sa renunti la ceva, cel mai important lucru este propria vointa. Nu tine de nimeni ca tu sa te lasi de acest pacat. Totusi ai putea sa te rogi la Dumnezeu pentru acest lucru, sa iti dea tarie si vointa indeajuns de multa astfel incat sa poti renunta. Si cand ai varsta si conditiile necesare, casatoreste-te. Intre timp ar fi bine sa te si spovedesti pentru acest pacat daca esti ortodox sau catolic si daca nu te-ai spovedit. Daca esti ortodox, te poti ruga si la Sf Maria Egipteanca, care a fost o desfranata si a ajuns o sfanta

| doctorandus a răspuns (pentru AliGab):

Gary Wilson, ala cu NoFap-ul, a murit mai tanar ca Ron Jeremy.

50 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Casatorastete, iar daca esti prea tanar cere ajutorul parintilor.

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Da, ma, voi doi de mai sus si cu Farinelli sunteti singurii sfinti, restul se duc toti in iad.

| danut a răspuns (pentru doctorandus):

Adica un om casatorit e un schilod, te compatimesc, suferinta ta e mai profunda decat am crezut. Toata compasiunea mea pentru tine.crying

| doctorandus a răspuns (pentru danut):

Problema se refera in special la cei necasatoriti: fara futai si fara m. este un mod de viata pentru estropiati. Insa m. este comportament normal si sanatos chiar si la cei casatoriti: 70% din femeile si barbatii casatoriti se m. cel putin ocazional, nu e nimic anormal sau imatur in asta, vezi pagina 383 de pe http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Si cine o facut studiul asta?
poate tot un psihopat, sau unu care avea "patima" asta.

si ia zi, "un comportament normal" in comparatie cu ce?
care ii criteriu dupa care tu stabileti ce ii normal si ce nu, in domeniul asta?

| ladyMillion a răspuns (pentru fllu07):

Daca citesti despre iad, nu uiti ceea ce ar putea sa te astepte dupa moarte, si in felul asta te straduiesti sa iti indrepti pacatele. Viata pe pamant este o libertate pentru ca esti liber sa alegi unde vrei sa mergi dupa moarte : in rai sau in iad. Dumnezeu ne iubeste pe toti si de aceea ne da ocazia sa ne indreptam, sa ne rugam si sa mergem la biserica pentru a ne ispasi pacatele, dar daca noi traim intr-o destrabalare totala ce sa cautam in rai? daca ucidem, daca ii chinuim pe altii, mintim, furam...ti se pare normal sa ajungem in rai, un loc sfant si plin de puritate? Si ce mai spui de moartea clinica a atator persoane care au vazut raiul si iadul si au scris carti despre ce li s-a intamplat? Iadul e la fel de adevarat precum raiul, iar cel viclean asta isi si doreste: sa ne faca sa credem ca iadul nu exista ca sa facem absolut ce dorim si sa credem ca nu e gresit ( poti citi un caz real aici http://foxy-faxy.blogspot.fr/ daca esti interesat).
Sa crezi ca iadul exista si sa incerci sa traiesti o viata cat mai pura chiar daca iadul nu exista nu e o pierdere, dar sa crezi ca iadul nu exista cand el de fapt chiar exista, pierzi totul pentru ca viata pe pamant e o nimica toata in comparatie cu vesnicia. Asa ca gandeste-te limpede la ceea ce vrei sa crezi

| fllu07 a răspuns (pentru ladyMillion):

Eu cred in viata vesnica.
sunt convins ca exista. (si nu te iau la misto, nici nu vorbesc ironic).
chiar cred ca exista viata vesnica, si imi doresc sa ajung sa o traiesc.
doar ca din Biblie am invatat ca viata vesnica va fi pe pamant, nu dupa moarte.
- daca iadul exista, Dumnezeu le spunea evei si lui Adam, ca daca vor manca din pomul interzis, urmau sa ajunga in iad, nu sa moara.
- in Ieremia 7:31 insusi Dumnezeu spune ca nu a prouncit ca oamenii sa-si arda fii in foc, nici macar NU SA GANDIT sa creeze un astfel de loc. (so razgandit? sau, o fi uitat ca deja il crease?)
- mai mult in Romani 6:7 se spune ca plata pacatului este moartea, nu chinul de foc. nu-i drept si echitabil pentru 60-70 de ani traiti in pacat sa fii chinuit o vesnicie.

cat despre viata vesnica, si faptul ca va fi pe pamant, mediteaza la aceste intrebari, si explica-mi:
-de ce ne rugam sa vie imparatia lui Dumnezeu pe pamant?
- de ce a spus Isus ca cei blanzi vor mosteni pamantul?
- de ce se spune in Isaia 11 ca oamenii vor trai in pace cu animalele?
lupul cu vitelul si ursul cu mielul...
se poate asta in rai? sau a fost vreodata pe pamant asa ceva?

cat despre viziunile unor oameni "care au vazut iadul" mai putem discuta.

pana una alta gandeste-te ca lazar, prietenul lui Isus a fost mort 4 zile, a intrat in putrefactie deja. si totusi can a fost inviat nu a zis ce a vazut in iad, sau nici nu i-a reprosat lui Isus ca la adus din rai, inapoi pe pamant, intre pacatosi.
eu iti inteleg punctul de veere, dar consider ca un crestin trebuie sa accepte si sa cunoasca punctul de vedere al bibliei.

in privinta asta te-ar ajuta sa citesti dovezile biblice ce ti-am last, si sa incerci sa gandesti logic.

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

M. nu este un viciu. 97% din barbati si 80% din femei s-au m. Sansa ca ambii tai parinti sa se fi m. este destul de mare. Sursa datelor este Manualul Merck, http://www.merckmanuals.com/......-sexuality

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma incalzeste cu nimic studiul asta.

de exemplu daca 70-80% din populatia unui judet, sau a unei tari este alcoolica, consideri alcoolismul un obicei sanatos doar pentru ca 70-80% din populatia respectiva este alcoolica?

eu, "ca alcoolist" incurabil fac un studiu care se bucura de popularitate in care spun ca alcoolismul este ceva normal.
intr-o lume fara norme morale, este acceptat chiar promovat.
insa nu uita ca a fost facut de un alcoolist.

tot la fel este si cu studiul amintit de tine. poate la facut unu care avea si el problema asta si voia sa-si justifice comportamentul.

| Seba2013 a răspuns (pentru fllu07):

Acel doctorandus cred ca este un sol trimis, altfel nu se explica fanatismul lui.
In terminologia lui, nu exista dependenta sexuala, atat de extremist este.

El se crede in " tara minunilor" accepta studii fara nici un criteriu.
Nu isi proplematizeaza ca poate sa fie un studiu pseudostiintific.

I-am aratat documentare unde se descopera minciunile lor, dar el nu vede.
Nu vede acesta cultura manipulata care ne vand tigari, alcool, erotism, cazino, fasto food, chiar si droguri.

Guvernul castiga iar interesul lor este sa creeze studii pseudostiintifice.
Uite aici cum manevreaza mediul de comunicatie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Communications_Commission
https://en.wikipedia.org/wiki/Media_regulation

Acestea sunt doar cateva, dar am documentare.
Uite aici cum acest marketing, se folosea de studii stiintifice, pentru a ne induce sa fumam.
http://www.naturalnews.com/......ustry.html

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Datele sunt verificate si ras-verificate prin multiple studii stiintifice, iar procentajele reiesite sunt similare. Cat despre acuzatia ca "voia sa-si justifice comportamentul" este un sofism (eroare de logica numita "ad hominem") si poate fi simptom de paranoia (deoarece propune drept explicatie a datelor statistice o teorie paranoida a conspiratiei).

Nu te gandesti si tu un pic care ar fi consecintele daca 97% din barbati si 80% din femei ar fi alcoolici? Consecintele ar fi extrem de grave. Daca m. ar produce boli, ar fi mai multi internati in spitale decat oameni care ar trai in afara spitalelor.

Sau esti ipocrit ca liderul de tineret evanghelic din SUA care tuna si fulgera contra homosexualitatii si el facea sex cu un barbat prostituat.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu-s ipocrit.
si eu nu te-am jignit. sunt om, si am si eu sentimente si dorinte.
unele bun altele nu. dar ma lupt impotriva lor.

ma straduiesc sa imi innoiesc mintea (Romani 12:1, 2)
si sa urmez sfatul Biblic extrem de potrivit din 2Timotei 2:22, acela de a fugi de doreintele tineretii.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa traiesti ca un estropiat castreaza-te. Ai grija sa fie o Salvare pe-aproape, altfel prietenii tai vor fi invitati sa-ti manance coliva.

| ladyMillion a răspuns:

Cea mai buna motivatie sa te lasi de acest lucru poate fi informarea. Stii deja ca e un mare pacat, dar stii de ce? stii care sunt consecintele? Viata pe pamant e scurta, putem sa rabdam, suntem capabili sa ne lipsim de anumite lucruri, chiar daca ni se pare imposibil. Dar imagineaza-ti, vesnicia cat de mare e...cat de dur e sa suferi o vesnicie pentru ca nu ai fost in stare sa renunti la o pofta trupeasca. Roaga-te des, fa multe metanii, spovedeste-te, imprtaseste-te si vei scapa usor, usor. Ca sa iti pastrezi ambitia, incearca sa citesti zilnic lucruri care sa te incurajeze ( de exemplu despre iad, in felul asta, teama te va indrepta spre calea cea dreapta) Bafta!

| doctorandus a răspuns (pentru ladyMillion):

Vezi raspunsul pentru danut.

| ladyMillion a răspuns (pentru doctorandus):

Tipul a cerut un sfat... Daca i-am dat un sfat, nu inseamna ca sunt sfanta. Pastreaza-ti comentariile rautacioase, inteligentule

| fllu07 a răspuns (pentru ladyMillion):

laughing
asta-i buna.
daca citesti despre iad, te incurajezi?
si, pe baza a ceea ce spui cam nedrept Dumnezeu, nu?
adica traiesti cativa ani in pacat si apoi sa fi chinuit o vesnicie?
Dumnezeu nu vrea sa ascultam de el din teama, ci din iubire.
si oricum iad nu exista. un parinte iubitor, cum este Dumnezeu, (il numim Tatal Nostru) nu si-ar chinui copii in foc.
Ieremia 7:31

| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute aceste idei.
Ce poţi face în mod practic?
Gândeşte-te la felul în care te destinzi. Vizionezi filme sau programe TV ori accesezi site-uri care stârnesc dorinţele nepotrivite? Psalmistul s-a rugat în mod înţelept lui Dumnezeu: „Abate-mi ochii de la vederea lucrurilor deşarte" (Psalmul 119:37).
Concentrează-te asupra altor lucruri. Un creştin pe nume William dă următorul sfat: „Înainte de a merge la culcare, citeşte ceva ce are legătură cu lucrurile spirituale. Este foarte important să-ţi închei ziua având în minte o idee spirituală" (Filipeni 4:8).
Vorbeşte cu cineva despre problema ta. Chiar dacă ţi-e ruşine, vorbeşte cu o persoană de încredere. Acest lucru te poate ajuta să învingi acest obicei.

| Doub a răspuns:

Fă-ţi o prietenă şi ocupă-ţi timpul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Cu ce sa isi ocupe timpul?batting eyelashes

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu... chestii.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Pff, nu ai pic de imaginatie si tu laughing

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este vorba doar despre vointa, ca si in cazul fumatului.
Vointa se poate educa. Ideea este cine comanda la tine, tu sau viciile.
Trebuie sa fii vigilent si sa nu dai spatiu viciilor.
Acesta atitudine se reflecta si in viata exterioara.Cand spui nu cuiva, apoi sa fie nu.

| Dorugar a răspuns:

De acest pacat poti scapa foarte usor daca incerci sa iubesti o fata, si iti consumi energia sexuala facand-o fericita. Si zau ca merita sa iubesti o fata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu chiar toate laughing

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Wow...nu credeam ca poti da asemenea sfaturi happy

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

De cate ori sa-ti explic ca credinta in lucruri imaginate se numeste credinta a proasta, indiferent de ceea ce crezi!

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba chiar toate!

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Nu trebuie sa-mi explici nimic, nu ai ce explica, nu aduci argumente solide pentru a fi crezut...sau poate nu vezi :-)

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

De ce naiba nu ma lasi in pace?
Versetele Bibliei nu sunt argumente sa te convinga?
Pai ce fel de credincios esti daca nici Cuvantul lui Dumnezeu nu te convinge?

| AliGab a răspuns (pentru Dorugar):

Dar ce? nu te las eu in pace? Este un site si fiecare are comentarii...suntem liberi sa ne exprimam in limita bunului simt, fara jigniri. cat despre citate din biblie, nu te-am vazut argumentand cu acestea, ci din contra, am vazut doar o incercare de a te argumenta pueril pentru ceea ce spui...si multa (foarte multa) contradictie.

| AliGab a răspuns:

Deci esti ortodox, sa inteleg ca te si spovedesti si ti s-au dat canoane de facut, dar totusi cazi...e greu sa rezisti ispitei, dar important este sa te ridici de fiecare data. Incearca sa te rogi la sfintii care au fost desfranati in viata lor de dinainte de devina crestini.

| Seba2013 a răspuns:

Coloseni 3:5 spune....omorati patima.

Cum o omoram?
Pazindune inima, aceste insticte, se activeaza doar la stimuli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă prietenul tău avea această problemă thinking
Poate că nu te ținem minte dar *Vezi întrebarile * trădează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ex-TPU exista oameni carora chiar le pare rau si e foarte amuzant si admirativ sa ii citesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu.iti trebuie vointa, si cand iti vine apuca-te de flotari, genuflexiuni, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta apare in urma stresului exagerat.La unii oameni se manifesta prin taieturi pe maini la unii diferite ticuri iar la altii malahie.In primul rand trebuie sa vezi ce te supara, ce ai pe suflet, daca ai trait intr-un mediu abuziv, daca ai fost tratat urat cand erai copil.Trebuie sa iti parcurgi intreaga viata din nou.E posibil ca sa faci asta atunci cand te simti neglijat, abandonat sau slab.Trebuie sa accepti ce ti s-a intamplat in trecut oricat de grav sau putin grav este.Sexul/malahia permite hormonilor fericirii sa se elibereze.Acesti hormoni sunt o necesitate pentru organism.E adevarat, e pacat sa faci asta si lui Dumnezeu nu ii place, dar exista o alternativa ca sa te lasi.Hormonii astia mai pot fi produsi si prin sport intens, consumul de dulciuri si statul la soare.Incearca sa inlocuiesti ceea ce faci cu lucrurile asytea.De asemenea, nu uita sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute.Domnul sa te aiba in paza!

| gratargratar a răspuns:

Cauta un duhovnic bun. O sa te ajute, sfatuindu-te.
Nadejde in Dumnezeu, rabdare, smerenie si vei birui.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cauta pe google "despre mast...". cu asta se impaca toata lumea mai putin tu. pentru ca probabil niste retardati(care oricum se "malahiaza" fara probleme + numesc sfanta o astfel de carte> www.bibliapentrusceptici.ro ) ti-au spus tie ca e un pacat. sunt niste ipocriti. ca sa iti dau exemplu cum suna cu adevarat ce zici tu: "am o patima. faptul ca respir. cum as putea sa scap de acest pacat?". e stupida faza. incearca sa intelegi.

| AliGab a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ipocrit este cine are astfel de comentarii. Nu e nici cea mai mica asemanare intre a respira sau a bea apa si a te autosatisface. Cea din urma reflecta o mare doza de egoism in sine, pacat de care scrie in Scriptura si de care a spus si Hristos, iar El nu este ipocrit asa cum cred unii, ci este Fiul lui Dumnezeu

| doctorandus a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Corect, spune unul o mare nerozie iar ceilalti ii dau sfaturi cum sa o puna-n practica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru AliGab):

Fiul lui dumnezeu? ala care spunea oamenilor in mod repetat sa isi ucida copiii? hai nu mai zi...
www.bibliapentrusceptici.ro
Iisus spune în Noul Testament că legea din Vechiul Testament trebuie urmată:

Marcu 7: 9-10
9. El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/)

Şi iar îi acuză că nu îşi ucid copiii când grăiesc de rău pe părinţi:

Matei 15:1-4
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."
3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
(http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/)

| AliGab a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pai biblia pentru sceptici este interpretata pentru sceptici, eventual atei, care saracii nu vor sa creada in nimic doar ca sa-si justifice modul de viata in pacat incercand sa-l arate pe Dumnezeu rau sau inexistent.
Tocmai ca esti liber sa crezi ce vrei, dar ai grija ce crezi happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru AliGab):

Nu se dau interpretari a versetelor ci direct citatele din biblie + se adauga link la sfarsit sa poata fi vazut contextul.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca pricepi bine. daca nu. succes in continuare chinuindu-te degeaba. sa iti explic si de ce: daca vei reusi sa nu te stimulezi se poate sa ajungi frustrat sexual si sa iti creasca mult nivelul de stres.

| Danii_Danii_1998_Phmh explică:

Jwoww amandoi avem aceeasi problema, p.s. suntem prieteni buni, ne spunem tot, si acum, eu sunt si cantaret la biserica si am multe canone si... etc.etc. sdhgjjjkjkk s-ar putea sa functioneze ce ai spus, de ex am citit aseara canonul catre domnul nostru Iss Hr si cam... mersi tutuor!

| Danii_Danii_1998_Phmh explică:

Wtf, danut, sa cer ajutor parintilor, daca le spun bataie dinaia nici in filme nu exista!

| doctorandus a răspuns (pentru Danii_Danii_1998_Phmh):

Inteleg ca mai ai un an pana la majorat, dar parintii n-au niciun drept sa te opreasca de la m. E p. ta si faci ce vrei cu ea cand nu te vede nimeni. Eu ti-am zis: daca vrei sa scapi de m. si sa duci o viata de estropiat, singura solutie e castrarea. Si la manastire daca te duci si te calugaresti tot nu scapi de m., ca popii nu pot face pase magice dupa care nu mai simti dorinta sexuala.