| IngerasulMicut a întrebat:

Este telekinezia pacat? Funda
P.S Sunt crestin-ortodoxa

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Nu asculta pe Panamax, că este ateu. Vrăjitorii nu vor intra în împărăția lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea doar el sa fie slăvit, nu omul-vrăjitor. Acești atei de pe site nu știu mai nimic din Biblie și eu vorbesc. Din cauza prostiei sunt atei. Deci, asculta un creștin, nu un păgân.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar? Si cand faci treaba mare e pacat sau cand faci sex.rolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Când faci sex, este bine să te rogi înainte.
Despre treaba mare nu scrie nimic în cărțile sfinte, încă, dar mai este vreme.

24 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din păcate asemenea întrebări puse aici declanșează imediat o dispută între credincioși și atei. Credincioșii vin cu citate din Biblie, ceilalți îi porcăiesc, și urmează o sesiune de mizerii și injurii reciproce. Din păcate. Așa că ce se întâmplă aici este chiar un păcat, de ambele părți.
Dacă ești, așa cum ai precizat, creștin ortodoxă, în mod sigur nu o să ții cont de părerea mea.
Telekinezia este în primul rând un fenomen, înainte de a fi orice altceva.
Apoi urmează interpretarea.
Dacă este un păcat, să nu îl practici, că dacă, ești vrăjitor.
Dar de ce urăște Biblia pe vrăjitori?
Că le ai pâinea de la gură la preoți. Doar ei, care sunt urmașii lui Isus au voie să facă minuni, și asta doar în numelw lui Isus. Dacă vine cineva din afară și face, atunci ei își pierd autoritatea, nimeni nu mai vine la biserică, nu mai au bani de salarii, ca în România de azi, trebuie să sprijine biserica statul cu bani, să le plătească salarii, altfel ar muri de foame.
De aceea vrăjitorul va fi urât, să nu te duci la el, dă banul tău la biserică, nu îl da la vrăjitor.
De aceea telekinezia este un păcat.

| anonimg a răspuns:

Telekinezia este de la cel rău. Știm asta pentru că nu este invocat Numele Domnului Hristos. Dacă minunea nu este făcută în Numele lui Isus Hristos (așa cum au făcut apostolii), atunci este de la cel rău.

| Celcestietot a răspuns:

Nietzule, dacă nu ai văzut ceva, nu înseamnă că nu există, mă refer in general, dar mai mult la tine. Nu le ai nici cu ingineria robotica, nici cu biologia și anatomia, deci nu mai vorbi. Dacă le știai pe acestea, îți dădeai seama de toate că există, inclusiv Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns:

Să crezi tu Panamax, te legi de numele meu de user când nu ai de ce. Din cate vezi, contul meu nu este de anul acesta, deci nu mai judeca. Te legi și de credința mea când tu ești paralel cu așa ceva. Vorbești doar cu ură. Cu vorba buna nu se poate la tine. Dacă voi ateii va credeți mai buni ca noi, atunci de ce jigniți atât?

| Celcestietot a răspuns:

Sadrian46, ești bătrân și degeaba. Ai trăit degeaba până acum, că nu ai realizat nimic, decât să cultivi prostia. Nu ar trebui sa fiu supărat pe tine, că unii oameni bătrâni chiar au probleme cu capul. Baftă l-a luat pastile bunicule.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Lucrurile imaginare n-au cum sa fie pacat.

Ps: pentru cel ce nu stie nica. Nu orice persoana ce are o alta imagine de asamblu e ateu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Le am foarte bine cu ingineria robotica, cu matematica, cu informatica, cu istoria, cu limba romana (spre deosebire de tine), cu engleza si germana, cu geografia, cu filosofia si psihologia (intr-un cuvant, cu artele liberale)
Biologia doar cunostinte elementare, dar nu-mi pasa prea mult de asta.
Tu oricum n-ai cunostinte in nimic, cu exceptia unui lucru ce nu te ajuta pe niciun plan.

| RobertMoon a răspuns:

De ce nu acceptati pareri si de la atei? Va doare cand va spune cineva verde in fata ca sunteti niste spalati pe creier? Ateii sunt cei care au cunostinte mult mai mari decat crestinii care au acceptat asa usor sa fie sclaviti de religie si in plus nu o sa vezi niciodata un ateu sa incerce sa convinga pe cineva ca nu exista dumnezeu cum face un credincios opusul.

| Panamax a răspuns:

Nu scrie niciunde in Biblie ca ar fi pacat.Ideea este ca orice actiune sa aiba un final fericit, sa nu te lauzi cu ea.
De exemplu daca faci un hot sa se impiedice cand vrea sa jefuiasca pe cineva este considerata ca o fapta buna castigi un punct.
Daca il faci pe Celcestietot sa-si sparga capul ca sa-i iasa fumul si rumegusul din el castigi 100 de puncte.

| doctorandus a răspuns (pentru Panamax):

Nu, nu ar fi pacat, ar fi miracol.

| sadrian46 a răspuns (pentru Panamax):

Cap tare și sec ca a lui, care știe tot, nu spargi tu așa ușor.

| Panamax a răspuns:

Celcestietot este un pocait, nu este ortodox.
Unul care zice ca stie tot ar trebui sa te puna pe ganduri.Umilinta este prima virtute pe care trebuie s-o aiba un crestin adevarat.

| Octavian199 a răspuns:

Eu am vazut un extraterestru, ma credeti? Va arat si poze cu el

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu cunosc pe cineva care cunoaște pe cineva care a văzut 2 OZN-uri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ești născut în 99 omule, nici nu mă aștept ca să gândești mai mult. De la sadrian nu mai am nicio pretenție. Mintea sa a murit de bătrânețe, iar corpul miraculos mai trăiește.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt in 1988, teapa rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Telechinezia se realizeaza cu puterea credintei. Folosire acestei insusiri, poate fi intr-un sens rau sau in unul bun. Iisus a spus ca daca a-ti avea credinta cat un bob de (nu mai retin ce) ati putea muta si muntii din loc. A muta un pahar pe o masa este mult mai simplu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Grăunte de mustar era. De preferat să se folosească dacă este cazul, și în numele Domnului, nu așa deșartă pentru a atrage slavă asupra ta.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Uite cum este versetul :
"Matei 17:20 „Din pricina puţinei voastre credinţe", le-a zis Isus. „Adevărat vă spun că, dacă aţi avea credinţă cât un grăunte de muştar, aţi zice muntelui acestuia: „Mută-te de aici acolo", şi s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputinţă."
Versetul care spune ca tot ce facem sa facem in numele Domnului este urmatorul :
"Orice aţi face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceţi în numele Domnului Iisus şi prin El să mulţumiţi lui Dumnezeu-Tatăl."
(Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel – 3/17)
Problema este alta - ce se intelege prin expresia "in numele Domnului"?
Daca eu spun de ex. ca vreau sa fac dreptate in numele justitiei, banuiesc ca vreau sa spun ca fac dreptate potrivit legilor justitiei.
Daca ce am spus este bine inseamna ca a face ceva in numele Domnului (a lui Iisus) inseamna ca acel ceva trebuie sa fie in perimetrul invataturii lui Iisus, si nu inseamna ca pot spterpeli niste cirese din gradina altuia pentru copilasii mei, sa folosesc acel "in numele Domnului" si totul este ok. Nu! Eu pot face lucruri gresite fara sa imi dau seama ca sunt gresite asa ca nu le pot face in numele Domnului ci, cred eu, ca mai trebuie sa-mi si asum ceea ce fac, nu sa tot pasez raspunderea. Prin urmare nu trebuie sa pronunt "in numele Domnului", ci sa fac totul potrivit invataturii lui Iisus, ceea ce inseamna ca fac in numele adevarului, adevarul fiind cuvantul lui Dumnezeu trimis prin Iisus Hristos, adica invatatura lui Iisus (Evanghelia ).
Nu stiu daca am fost explicit, sau daca rationamentul meu este bun, dar daca nu este bun astept sa-mi spuna cineva cum este bine

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Am înțeles ce ai spus. Poți face o minune de exemplu în numele Domnului, adică minunea venind de la El practic etc.

| Helper07 a răspuns:

Este, fiindca omul face acele lucruri prin puterea Satanei. Toti oamenii sunt la fel, nu se naste vreunul cu super puteri asa din senin ci o alta persoana/Persoana care detine aceste puteri face asta prin el facand sa para ca el a facut-o. Parerea mea e ca Dumnezeu nu-si foloseste puterile astfel.

| AG777 a răspuns:

Tot ce se termina cu chinezie sau khinezie e de proasta calitate, nu recomand