| teodorzece a întrebat:

Salut, eu am fost și m-am spovedit după mult timp și nu am știut că înainte de spovedanie preotul citește molifta. Când preotul i-a chemat pe enoriași să stea în genunchi pentru a le citi molifta, eu nu m-am dus, pentru că nu am știut despre ce e vorba și am stat în picioare la vreo 3-4 metri distanță, în fața proetului. Întrebarea pe care o am este dacă a fost totul în regulă, chiar dacă nu am stat în genunchi la citirea moliftei dinainte de spovedanie?
Menționez faptul că preotul la care m-am spovedit nu mi-a atras atenția cu privire la faptul că ar fi o problemă acest lucru. M-am spovedit așa cum trebuie când mi-a venit rândul și preotul a rostit rugăciunea de dezlegare a păcatelor la sfârșitul spovedaniei.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Nu-i nici un bai, contează că te-ai spovedit, nu trebuie sa urmezi mot-a-mot toți pașii, mai important e sa te spovedești cu sinceritate și să nu mai repeți păcatele comise înainte de spovedanie.

| teodorzece explică (pentru AdioTPU):

Mulțumesc pentru răspuns!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca te-ai injosit destul ca ti-ai spus viata persoanala unui angajat la bisericii in timp ce stateai in genunchi. Nu mai era nevoie sa stai in genunchi si inainte.

| dolceromania a răspuns:

E greșit ca te-ai spivedit in primul rand!

| teodorzece explică (pentru dolceromania):

Nu trebuia să mă spovedesc deloc, sau la ce te referi?

| dolceromania a răspuns (pentru teodorzece):

Biblia spune sa ne mărturisim pacatele Domnului Isus care are puterea sa ierte pacate si sa vindece.

| Ganderoaica a răspuns:

Nu este păcat, important e că ți-a făcut părintele molitfa.