| Berghe_Constantin_1999 a întrebat:

Îmi puteti spune va rog ce semnifica copilui din bratele lui Iisus Hristos din icoana Adormirea Macii Domnului?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din punct de vedere biblic nu inseamna nimic, pentru ca asa ceva nu apare în ea. Depinde ce avea în vedere pictorul.

| mentholinks a răspuns:

Idoli care ar trebui arsi in foc.

| xerxes1 a răspuns:

Fiecare pictor a inteles dupa cat l-a dus capul.Asa s-au umplut peretii bisericilor cu maimutoi colorati.

| VelaJohnny a răspuns:

Cultul lui Baal cică, mascat sub un aer al creștinătății.

http://www.christmasisalie.com/......0WORLD.gif

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Precum Preacurata Maică L-a purtat pe pruncul Hristos în brațe, L-a îngrijit şi L-a iubit, asemenea şi Hristos i-a purtat curatul suflet în cer.

| Sera99 a răspuns:

Semnifica sufletul ei, icoana a fost zugrăvită astfel in privința pruncului din brațele lui Hristos si pentru a prezenta puritatea Fecioarei.Asa cum in alta icoana Maica Domului îl tine pe Hristos copil in brațele ei, așa in icoana cu Adormirea Maicii Domnului, rolurile se inversează, iar Hristos este cel care îi tine sufletul in brațe sub forma unui prunc înfășat, astfel primește sufletul Mariei intrucat ea încredințează-i cel mai pur suflet in mâinile Fiului ei