| Editzelu a întrebat:

Am o intrebare simpla.De ce toata lumea (marea majoritate) se chinuie in viata asta,isi fac griji,se tem,n-au incredere, sunt tristi si nu reussesc mai nimic cand tot ce trebuie sa faca e sa traiesca, sa lase totul de la sine, sa aiba credinta si sa faca ceea ce simt si garantat totul le va iesi bine, pentru ca totul e bine si Dumnezeu ne-a dat o viata ca sa ne bucuram de ea si s-o traim nu sa ne-o irosim.Eu unul nu inteleg lucrul acesta, am avut si cateva depresii din cauza asta si mi-am dat seama ca n-am fost suparat niciodata,mereu am fost bun cu cei din jur si am tinut la ei,mereu am reusit ce mi-am propus,mereu am fost sigur pe mine,mereu am fost optimist adica nu stiu mi s-au intamplat multe chestii naspa si multa lume mi-a spus ca sunt diferit si ma intreaba mereu care-i secretul meu de nu ma afecteaza nimic si sunt tot timpul calm si vesel si bun cu cei din jur si pur si simplu mi-am dat seama ca asa sunt si asa am fost mereu singurul motiv pentru care am avut depresii si m-am simtit cu adevarat suparat si in ultimul hal a fost faptul ca n-am putut sa inteleg oamenii din jurul meu si am incercat sa-i cred cand ziceau lucruri de genul "viata e grea", "e mult rau" "nu esti bun de nimic","esti prost", insa mereu am stiut ca nu-i asa, am 18 ani si vad oameni batrani si tineri si de toate felurile care au impresia ca viata lor e un nimic si traiesc cu teama si sila si o tin asa cam tot timpul si sunt mereu nervosi, frustrati, stresati cand nu trebuie sa faca absolut nimic decat sa stea linistiti si sa traiasca.Pur si simplu nu-i inteleg de ce sunt asa si altii nu thinking Sincer eu unul n-as putea sa traiesc asa.Am avut probleme destul de grave lumea ma compatimea imi spuneau ca e naspa de mine, ai mei aveau probleme, plangeau, erau tristi prietenii de seama mea la fel erau suparati din lucruri de nimic iar eu eram pur si simplu vesel si stiam ca nu e absolut nimic si incercam sa-i ajut si de multe ori ma respingeau si-mi spuneau ca sunt ciudat, multi erau invidiosi si ma atacau sau profitau de mine, multi spuneau ca e rau ca anumite lucruri sunt imposibile iar eu le spuneam mereu ca se poate si stiam ca e posibil orice daca iti doresti si cu timpul am ajuns sa-i cred si sa ma i-au dupa ei si am avut multe de pierdut, inclusiv propria viata.Mereu mi-a placut sa-mi traiesc viata,sa iubesc,muzica,sa cant,sa dansez,sportul multa lume mi-a spus ca sunt incredibil, ca stiu sa dansez, sa cant si sa fac multe lucruri incredibile. Oare unii oameni chiar sunt "diferiti" din nastere sau care-i ideea? Eu stiam ca toti suntem buni si egali, de ce unii gresesc mai mereu iar altii stiu ce-i de facut? Oare unii oameni chair sunt "diferiti" din nastere?

1 răspuns:
| petrescuionut a răspuns:

Diferiti din nastere si din natie, totul este dupa timp si noroc aici multumestet cu ce ai si altadata nu mai lasa asa intrebari nu ii intereseaza pe altii ca ai tu ceva cu aceste probleme