| Liutea a întrebat:

Salut la toată lumea, sunt un nou registrat. In sfinta Scriptura peste tot este menționata ziua a șapte sa o ținem de odihna dar după cum am înțeles eu e sambata..., sper sa intra greșit eu.

36 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru toti cei care incearca "marea cu degetul" le spun ca important este ZIUA a Saptea. De exemplu daca dupa un accident pe mare te trezesti pe o insula pustie si ai PIERDUT sirul zilelor intrebarea care se pune este, care este prima zi a saptamanii, a doua zi, samd. Numeri incepand cu ziua in care te- ai trezit din coma zilele iar ZIUA a SAPTEA este SAMBATA. Daca azi la mine incepe ziua a saptea la englezi inca nu a inceput deci IMPORTANT este SIMBOLUL zilei in care Dumnezeu Sa ODIHNIT. Daca sti ziua NU o poti comuta cum vrei dar daca nu sti atunci ziua a SAPTEA este sambata. Asta asa pentru cei ce zic ca zilele si-au pierdut sirul. Saptamana este O CONVENTIE, NU ARE echivalent astronomic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De unde știi că ziua de luni este cea de luni?
La un moment dat, cineva a început să numeroteze zilele, să le împartă câte șapte ș isp le denumească, luni, marți.
Narațiunea că Dumnezeu a făcut lumea în 7 azile, este ulterioară creației.
Poate a făcut-o în 5 zile, poate în 8. Dar la un moment dat, comunitatea de oameni, evrei sau ce or fi fost ei, au decretat că o anumită zi, este cea de luni. De ce? Căci orice numărătoare trebuie să înceapă de undeva, nu? Ce avea acea primă zi, a primulul calendar, deosebit, ca să înceapă numărătoarea săptămânilor de acolo? Nimic.
Astfel, nici o zi nu este mai primă ca altele, nici una nu este mai sâmbătă sau mai duminecă ca altele. Acum societatea modernă a decis de mult timp că ziua a 7-a, din această grupare a zilelor în săptămâni, este ziua de odihnă. Astfel este mai normal ca serviciile religioase să se desfășoare în ziua liberă.
Dacă vrei să fii purist cu tot dinadinsul, poți căuta argumente că ziua a șaptea nu e a șaptea, că sâmbăta este mai sfântă ca dumineca. De ce, că așa scrie în Biblie, sau că cineva, un împărat a dat un decret și a decis invers. Dar de ce nu lunea, că așa ar fi mai cu moț?

| CostinAlamariu a răspuns:

Sambata sau Sabatul a fost ziua de odihna tinuta de evreii Vechiului Testament pana la incarnarea Logosului (Hristos). De la învierea lui Hristos intr-o zi de Duminica toti crestinii tin ziua de Duminica ca fiind ziua de odihna. Asa au tinut apostolii, ucenicii apostolilor si asa mai departe pana azi. Cei care spun ca trebuie sa tinem sambata ziua de odihna fie sunt evrei, fie evrei care se dau crestini si ignora complet in ce zi a inviat Mantuitorul. Sper ca te-am ajutat si iti doresc cat mai multe Duminici binecuvantate?

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pana dupa marea Schisma si Ortodocsi tineau Sambata asa cum o tin si ACUM ortodocsii din Africa. Duminica era ziua de inchinare a PAGANILOR care se inchinau SOARELUI (vezi la englezi, Sunday, vezi la nemti Sonntag= duminica) iar pentru ai converti pe pagani la pseudo crestinism au preluat ziua lor de inchinare si au plasat-o ca zi de inchinare a lui Hristos, DAR HRISTOS a spus (SCRIE IN Biblie) ca noi sa NU sarbatorim decat MOARTEA LUI, nu invierea. Stia EL ce stia. NU exista TEXT Biblic care sa indice ca zi de INCINARE Duminica ci DOAR Sambata. Cand l-a facut pe Adam, Dumnezeu a lasat ca odihna SAMBATA, ori Adam era evreu ori Dumnezeu dupa filozofia voastra, care din EI, hotarativa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dar de la creație si pana la Moise când Dumnezeu a scris cu degetul Sau pe tablele de piatra cele zece porunci, care zi din săptămână o țineau oamenii? Nu sâmbătă? Isus nu a schimbat legea ci a implinit-o, si respectat-o. Doar jertfele de animale au fost înlocuite cu jertfa Sa o data pentru totdeauna. Ma mir ca nu va e rușine să-l sărbătoriți pe Constantin si Elena ca întemeietori ai religiei ortodoxe când el e considerat ca un al doilea Nero. Un pagan va conduce desi este mort. A pus nașterea Domnului Isus in ziua de 25 decembrie care era o sarbatoare păgână si o acceptați. A schimbat Legea celor zece porunci la porunca a 4-a care spune sa ne aducem aminte de ziua de odihna... Tu cum îți aduci aminte de ea când nici macar nu vrei sa o respecți? Si a inlocuit-o cu Duminica, ziua întâi a săptămânii inadins fiindcă era pe atunci ziua soarelui, o zi păgână. Si mai si învinovățești pe Isus si pe Apostoli ca ei ar fi făcut modificarea. Isus si in mormânt, specifica Biblia ca s-a odihnit după Lege. Iar daca Pavel a înviat un om in noaptea de Duminica asta înseamnă ca serviciul religios de Sâmbătă seara a ținut pana la miezul nopții, iar duminica începea la asfințitul soarelui dintre sâmbătă si duminica. Rau va mai rătăciți când luați de model tradiția si nu Biblia. Duminica e o tradiție, un obicei, lăsat de Constantin prin Decret pentru ca avea putere. Biblia spune sa nu adăugam nimic la ea si sa nu scoatem nimic din ea. Tu de ce încâlci aceasta porunca? Este scris de trei ori acest lucru in Biblie. Iar apostolii zilnic se intalneau si se împărtășeau. Asta înseamnă ca toate cele 7 zile ale saptamanii erau zile de odihna? Citește Biblia cu rugăciune si lăsa Tradiția. Nu vezi ca chiar denumirea acestei cărți te face sa nu o iei in seama? Sper sa meditezi la cele scrise de mine si sa alegi Biblia, adică sa asculți de Dumnezeu mai mult decât de oameni. Studiu binecuvântat!

| Liutea explică (pentru CostinAlamariu):

Mersi mult din suflet!

| Liutea explică (pentru TamplaruAnisoara):

Îmi Spune-ți va rog de ce pe 25 ar fi o sărbătoare a păganilor? Nu sunt la curent cu informația eu respect calendarul jiulian fiind Crăciunul in 7 Ianuarie, și Constantin și Elena sunt cinstitorilor ai cruceri Sfinte de ce ar fi pagan? Mersi mult pentru timpul acordat Cristos a Înviat la toți

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Poti sa-mi dat te rog o dovada ca ortodocsii tineau sambata? Asta daca ai una si nu vorbesti aiurea. Iar in ceea ce priveste "ortodocsii" din africa cred ca te referi la orientali, adica Monofiziti. Aia nu sunt ortodocsi ci monofiziti. Si unde scrie dragul meu in Biblie ca Hristos a spus sa nu-i sarbatorim învierea? Imi spui te rog versetul respectiv sa vedem si noi care e treaba?

| Liutea explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mersi mult pentru timpul acordat la întrebarea mea, dar as vrea sa știu de ce 25 e considerată o sărbătoare a paganelor și Constantin? Erau doar purtători a cruceri sfinte? Eu merg cu calendarul jiulian nu cunosc multe de calendarul opus

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

O sa-ti spun si tie acelasi lucru. Daca ai impresia ca trebuie in continuare sa sarbatorim sambata cu toate ca duminica Hristos a inviat din morti si ne-a oferit tuturor oamenilor posibilitatea de mantuire atunci du-te in clipa asta sa-ti tai jos preputul. Nu fi un ipocrit ordinar. Nu-mi spune mie sa sarbatoresc sambata ca un evreu cand tu nici macar nu practici ce scrie Biblia. Si de unde puii mei ai scos tampenia monumentala ca noi spunem de Constantin ca ar fi infiintat religia ortodoxa? Niciun ortodox nu crede asta. Religia ortodoxa a fost infiintata de Iisus Hristos odata cu jertfa si invierea sa in 33 AD. Pana la Constantin toti crestinii sarbatoreau duminica ca fiind ziua Domnului. De acolo si denumirea zilei in romana, spaniola si multe alte limbi. Craciunul e pe 25 decembrie fiindca e cu 9 luni dupa Buna Vestire protestant idiot ce esti. Sarbatoarea pagana Saturnalia a fost decretata abia dupa ce s-a stabilit Nasterea Domnului, dar ce sa ma astept de cunostinte istorice de la protestanti de TPU. Lasa ingamfarea si studiaza istoria Bisericii daca tii la sufletul tau.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Liutea):

Pe 25 decembrie romanii au inventat din pix o sarbatoare numita Saturnalia DUPA CE exista deja Nasterea Domnului pe 25 decembrie ca sa faca concurenta crestinilor. Noi sarbatorim Nasterea Domnului pe 25 decembrie fiindca stim sigur ca Buna Vestire a fost pe 25 martie, adica cu 9 luni inainte.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Liutea):

Cu tot dragul!

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ingamfati tare mai sunt ortodocsii astia, au citit si ei Biblia ilustrata pentru cei mici se duc la biserica de doua ori pe an,(anul asta au sarit una) si se cred mari stiutori.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Poti sa-mi dat te rog o dovada ca ortodocsii tineau sambata?"
Pai vrei sa fac eu studii de istorie pentru tine? Citeste Istoria sau intreaba-ti preotul. In Africa mai sunt destule Biserici Ortodoxe nu monofiziti sau mai stiu eu cine
Tu vrei ca in Biblie sa scrie NEGAREA, NEGARI? Nu scrie NICAIERI ca sa sarbatorim Duminica, arata tu unde scrie asa ceva.
1 Corinteni 11, 23. Cãci am primit de la Domnul ce v-am învãtat: si anume, cã Domnul Isus, în noaptea în care a fost vândut, a luat o pâine.
24. Si, dupã ce a multumit lui Dumnezeu, a frânt-o, si a zis: "Luati, mâncati; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea."
25. Tot astfel, dupã cinã, a luat paharul, si a zis: "Acest pahar este legãmântul cel nou în sângele Meu; sã faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, oridecâteori veti bea din el."
== 26. Pentru cã, oridecâteori mâncati din pâinea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti MOARTEA Domnului, pânã va veni El.==
Arata-mi tu UNDE scrie sa sarbatorim iNVIEREA (DUMINICA) SI EU MA FAC ORTODOX, dar EU ITI POT arata SCRIS si in ULTIMA CARTE a Bibliei ca cei ai lui Dumnezeu TREBUIE sa tina Sabatul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bunăvestire ați fixat-o numărând 9 luni in urma, de la data de 25 decembrie. Pana si ateii cunosc adevărul cu privire la Sabat, chiar daca nu-l respecta. Iar in calendarul ortodox la 21 mai sărbătoriți pe "sfinții Constantin si Elena" si se specifica " întemeietorii biserici ortodocse". Biblia nu menționează nici o data de naștere sau de bunăvestire. Nu le puneți din burta ca e păcat.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Digikey):

Biblia ortodoxa este TRADITIA "sfinților părinți". Sunt preoți care au terminat teologia si mi-au spus mie ca nu au citit toată Biblia. Doar Tradiția. Iar cei ce o citesc nu o confrunta cu Tradiția sa vadă ca diferă ca de la Cer la Pamant.Iar după vocabular -" ce puii mei"- rezultă ca acest ușer nici nu este creștin. Vrea doar sa se bage in seama.

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca vreti sa va cruciti cautati despre Sfantul Victor sa vedeti ca au inventat 3 pagini de minciuni.
Am cautat la catolici San Vittore si sunt fix 3 randuri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Digikey):

Nu are rost să-mi pierd timpul. Am refuzat preotul din satul meu când mi-a oferit Tradiția sa o citesc. Se observa din ritualuri ce cuprinde, nu are rost sa mai si citim.

| Digikey a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Https://doxologia.ro/viata-sfant/viata-sfantului-mucenic-victor

Vittore il Moro, o anche Mauro ("della Mauretania") (Mauretania, III secolo – Laus Pompeia, 303), è stato un soldato romano di stanza a Milano all'epoca di Massimiano, che subì il martirio per la fede cristiana come gli altri martiri Nabore e Felice. La Chiesa cattolica lo venera come santo.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Liutea):

Citește articolul "Craciunul, sărbătoare păgână?" de Irina-Maria Manea pe site-ul : www.historia.ro. Explica mai bine decât as face-o eu.
Constantin a fost un împărat pagan. I se mai spune si al doilea Nero. Sfinti sunt doar cei numiți așa in Biblie, si trebuie crezuta pentru ca este Cuvântul lui Dumnezeu. In cazul lui Constantin este doar cuvântul lui. Iar sfinții din Biblie nu acceptau închinare si nici nu ar fi acceptat sa fie comemorați după moartea lor. Ori "sfinții" din ziua de azi accepta ca oamenii sa le "facă plecăciuni prin piețe" nu numai in biserici, ceea ce este păcat.

| Liutea explică (pentru TamplaruAnisoara):

O sa citesc neaparat, o sa pun chiar și întrebare preotului. E pentru prima data cand aud asta sincer. Mersi foarte mult

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Nu, nu vreau sa faci studii de istorie pentru mine ci pentru tine. Fiindca se vede clar ca nu ai studiat nimic din istoria crestinismului. In primele secole ale crestinismului gasim o gramada de scrieri care ne vorbesc de "ziua Domnului" sau Dies Domini care in romana s-a transformat in "Duminica". Numerosi crestini din Biserica primara au scris despre asta printre ei numarandu-se si Sf Iustin martirul. De multe ori s-a precizat negru pe alb ca Dies Domini sau ziua Domnului este dupa ziua sabatului. Iar in ceea ce priveste "sarbatorirea mortii" e clar pentru orice idiot ca moartea Mantuitorului a venit pentru Înviere. Care este scopul mortii Mantuitorului? Nu cumva invierea, calcarea mortii si ispasirea pacatelor? Sau voi sarbatoriti moartea lui Hristos si uitati complet MOTIVUL pentru care a murit? Nu exista moarte fara Inviere si nici inviere fara moarte. Nu poti sarbatori moartea lui Iisus fara Inviere. Numai dracii au sarbatorit moartea lui Hristos. Noi sarbatorim intregul proces, de la moarte pana la Inviere si eliberarea omului de sub pacat. Toate astea trebuie sarbatorite fiindca tot acest intreg proces a reprezentat ispasirea oamenilor de pacat. Daca sarbatoresti moartea si nimic altceva esti demonic si sustineti un cult al mortii. Citeste istoria crestinismului si nu te mai da mare expert in treburi de care nu ai habar!

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Care este scopul mortii Mantuitorului? Nu cumva invierea, calcarea mortii si ispasirea pacatelor? Sau voi sarbatoriti moartea lui Hristos si uitati complet MOTIVUL pentru care a murit?"
Voi ati UITAT pentru ce a venit Hristos (chiar si intelegerea acestui cuvant ati uitat-o). Hristos A VENITpentru ca sa ne IERTE noua pacatele, NU pentru INVIERE ci PENTRU Iertarea pacatelor caci asa cum SCRIE in Biblie PLATA PACATELOR ESTE MOARTEA. Pentru ACEASTA MOARTE a venit Hristos, ca sa I-A PACATELE lumii asupra SA caci altfel NU AVEM MANTUIRE. Ca sa vezi in ce confuzie sunteti, problema NU este a lui Isus ci A NOASTRA, asta nu ati inteles voi. DA, pentru pacatele NOASTRE TREBUIE sa MOARA CINEVA, NOI sau HRISTOS. Invierea nu era problema ci MOARTEA, de aceia HRISTOS a SPUS sa sarbatorim Moartea, pentru a ne aduce aminte ca putem ACCEPTA sacrificiul lui Hristos.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mulțumesc pentru evaluare. După tine este folositor răspunsul doar daca este conform Tradiției. Daca este conform Bibliei este " nefolositor si eronat". Chiar nu va e frica sa susțineți niste date ( de concepere si de naștere) fara sa aveți un indiciu scris de Dumnezeu in Biblie? Nici medicii din zilele noastre nu pot ghici data concepției si a nașterii unui bebeluș din zilele noastre macar ca știință a evoluat in domeniul acesta, si cu toate datele pe care le are de la mama.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da, sâmbătă este ziua a șaptea lăsată de Dumnezeu ca zi de odihna. Este cuprinsa si in cele 10 porunci la porunca a 4-a.

| Digikey a răspuns:

Sambata este ziua de odihna.
A fost transformata duminica de imparatul Constantin in anul 321 in cinstea zeului Soare, Sol Invictus fiind religia oficiala a imperiului din anul 247.
Iisus a tinut sambata ca toti evreii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Digikey):

Da sigur, Constantin a transformat-o. Nu e ca si cum Hristos a înviat Duminica sau ceva. Nu e ca si cum toti crestinii de la Iisus si pana la Constantin tineau Duminica ca fiind ziua Domnului de odihna. Daca tot crezi ca Sambata e ziua de odihna de ce nu te duci sa-ti tai jos preputul? Pana la urma si Iisus a fost circumscris.

| Digikey a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Iisus s-a nascut si a murit evreu. Pasajele din Evanghelii despre inviere au fost adaugate ulterior ca multe altele.
Iisus in cazul in care a existat a fost doar initiatorul unei rascoale care s-a terminat rau.
Criminalul si psihopatul de YHWH nu avea cum sa fie tatal lui Iisus pentru ca isi luase talpasita de mult.Este stiut ca a rezolvat-o pe Sara si pe Rebeca sa aiba urmasi, dar la Maria nu a fost "duhul" lui.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Daca tot crezi ca Sambata e ziua de odihna de ce nu te duci sa-ti tai jos preputul? Pana la urma si Iisus a fost circumscrs."
Simplu, pentru ca NU ESTE evreu, doar evreii trebuiat sa-si taie preputul si asta PANA la Hristos. Dupa Hristos, NIMENI nu mai trebuie sa-si taie preputul. Citeste Biblia.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Digikey):

Pasajele din Evanghelie despre înviere au fost adaugate ulterior? Omule pe ce fel de boabe esti in momentul asta. Are rost sa ma chinui sa-ti cer o dovada pentru asta? Sau mai bine suntem realisti si te intreb direct cine e dealer-ul tau

| Digikey a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca citesti doar din Biblie n-o sa afli niciodata.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Danut eu cred ca nu intelegi conceptul de "intrebare retorica". Stiu si eu foarte bine ca de la Hristos incoace nu trebuie sa ne circumscriem sau sa pazim ziua de sambata. Exact asta am incercat sa-i explic si eu.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Evident mai gresesc si eu, de aceia sunt om. sad

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Digikey):

Ai evitat strategic intrebarea. Nu-i nimic o mai pun o data. Care este dovada? Unde iti este sursa? Cum se numeste cartea din care ai scos prostia asta monumentala sau cum e link-ul articolului dubios de unde ai luat chestia asta? Dovedeste ca nu esti un frustrat care-si scoate informatii din fund si pune aici in ochii tuturor sursa din care ai luat aceasta informatie.

| Digikey a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Problemele astea se tot discuta de sute de ani.S-au scris tone de carti.Era suficient daca faceai o simpla cautare pe internet.Sunt sigur ca pana si Wikipedia in limba romana mentioneaza ceva.
Chiar nu esti constient ca de fapt iti etalezi incultura?

| Raullalu a răspuns:

În vechiul testament e adevărat ca ziua de odihna era Sâmbăta.
Dar sa știi ca în toată istoria oamenii au pierdut de multe ori cursul timpului.
În afara de asta în Noul Testament se vorbește altfel despre Sabat.
Apostolul Pavel scrie o epistola către Coloseni care erau Greci.
Aceștia au primit următorul indemn,, Nimeni dar sa nu va judece cu privire la o sărbătoare la o luna noua sau la o zi de sabat.
Acesta e doar unul din Indemne.
Acum sa explic Grecii foloseau calendarul Roman adica zilele la ei erau Decade iar o săptămână era formata din 10 Decade.
Ultima zi fiind numita Decada 10 nu aveau un nume diferit decât cifra care diferenția Decada.
Tocmai lor care nu foloseau ziua,, sâmbătă " le-a fost scris sa nu se lase judecați pentru modul în care țin sărbătorile.
După răstignirea Domnului Isus Hristos creștinii țineau ziua de Duminica adică ziua Învierii Domnului.
Am văzut aici și oamenii care l-au băgat pe Constantin cel Mare aici dar nu e asa.
Constantin doar a aprobat libertatea religiilor pentru ca consuma prea multe resurse în prigonirea creștinilor sau altor religii și voia sa nu aibă alte revolte care și ele reprezentau investiții.