| Mihai212 a întrebat:

Salut.M-am hotarat de comun acord cu parintii ,ca sa ma duc dupa ce voi termina anul scolar la un seminar teologic-ortodox.

As vrea sa stiu,daca cineva a fost intr-un astfel de seminar,cum sunt conditiile intr-un astfel de seminar.

Mentionez ca media mea 5-8 este de 9,88 si as vrea sa ma duc la Seminarul din Craiova.

5 răspunsuri:
| Floris83 a răspuns:

Depinde la ce condiții te referi! Eu am trecut printr-un astfel de seminar, dar în Moldova. La Neamț, a fost seminar de renume, în toată țara, de la Paisie Velicicovski înco, sunt si alte condiții, de reculegere de invățat, in rest pe unde sunt asezate în orașe, sau șingă orașe, e jale, în afară că e un învățămînt teologic la bază, în rest, elevii trăiesc la fel de profan ca si la celelalte licee. Dacă ai însă gînd curat, de a cunoaște, și a te baza pe partea teologică, ai ocazie să inveți multe, mai ales la media ta, să asculți, și să nu primești influențele negative de mediul ambiant, că găsești destule...succes, dacă mai ai altceva neclar, cît știu îți spun...Doamne ajută!

| protos87 a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci asta. Gândeș-te ancorat în realitate. Dacă îți dorești o familie, eventual copii, îndreaptă-te spre o carieră de viitor. Să începi o carieră teologică presupune multe sacrificii, deziluzii, greutăți și ispite. Te vei trezi pe la 25-27 ani că nu ai din ce trăi și vei ajunge, eventual după ce termini și o facultate de teologie, șofer pe taxi, vânzător în magazin etc.

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Nu iti pierde viitorul cu asa ceva. Daca ai 9.88 poti intra la un liceu bun, poti sa ai un viitor mai bun decat sa stai in fata unei icoane.

| Laura46 a răspuns:

Ai o medie ff mare, acolo se intra si cu 6 la bac.in Craiova nu este seminar,este la marginea craiovei,la mofleni, nu pot sa iti zic decat ca numai preoti nu au iesit de acolo, si aia 3-4 care si-au dorit cu adevarat sa o ia pe calea asta au luat-o dupa ceilalti si au uitat de ce au intrat acolo.Sa ma ierte Dzeu dar in ziua de azi prea multi fac seminarul cu gandul ca vor fi plini de bani...Nu iti recomand sub nici o forma sa te duci la cel de langa Craiova, conditiile nu sunt prea bune

| Mihai212 explică:

Tatal meu este preot, el a urmat acest seminar, si mi-a spus clar:

Este decizia ta! Nu te oblig. Poti sa te duci la orice liceu vrei.

In acel moment, nu stiam ce sa fac. Apoi am fost la acel seminar.Acolo am intalnit niste oameni de nota 1000, de care eu nu ma asteptam sa gasesc intr-un oras ca, Craiova.

Inca cevatongueentru mine nu conteaza banii.Principiul meu in viata este ca atunci cand te rogi mult, si Ii multumesti Domnului pentru ce ti-a oferit, Domnul iti va da si el cat ti se cuvine. Dumnezeu mi-a dat o familie minunata, de care nu stiu ce m-as face fara ei.
Tatal meu, care a urmat acest seminar, mi-a oferit sansa de a alege.Eu nu inteleg ..de ce in ultimul timp suntem atat de pesimisti.De ce zicem ca:Hmm, Biserica Ce reusesti daca urmezi un seminar...De aceea se duce si credinta noastra.Nu trebuie sa gandim asa.In fine...Asa cred eu. O sa urmez acest seminar, si cred eu ca imi va prinde bine.Va multumesc pentru raspunsuri

Doamne Ajuta!