| GPA a întrebat:

happy

O întrebare adresata in mod special, cultului religios și a oamenilor credincioși/necredincioși

Exista Dumnezeu/Iisus?

Vreau sa aflu adevărul, concret și fără ezitări. M-am săturat să aud de vorbele acestea "Daca exista asa ceva".

Tot ce vedem in jurul nostru este de fapt energia universului, aceasta materie neagră care sporește expansiunea universului?. Prin urmare totul a inceput de la "Big Bang", ei bine... Cine a fost responsabil de acest "Bang"? Ce-a fost înainte? "Ce făcea Dumnezeu înainte de această "minune" "?

De unde știu oamenii cum arată această entitate divină? L-au văzut în persoană sau cum? Pictez un chip, practic necunoscut. De unde știi in mod cert, că acel chip de om este al "Mântuitorului"?
Daca într-adevăr nu exista, dc se chinuie omul sa clădească biserici și picturi? Oricum n-ar avea niciun rost, dat fiind inexistentă acestuia, automat după moarte nu ajungi nicăieri, te transformi in pulbere și atât. Eventual te "reîncarnezi", dar asta m-i se pare absolut ridicol si lipsit de sens.

Lămuriti-ma, nu vreau sa trăiesc în minciuni toată viața.
Trăim pe cont propriu sau îndrumați de către un "Tată ceresc"?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Exista Dumnezeu/Iisus?
Nu.Nu există real. Ceea ce apare într-o carte nu e relevant deoarece nu există dovezi clare că acei aşa zişi apostoli au fost inspiraţi real de o forţă divină.
Ca să te convingi întreabă pa orice preot dinlumea asta de unde ştie că bibilia este cuvântul lui dumnezeu.o dovadă clară şi relevantă.Ai să vezi că n-o să-ţi poată răspunde, deoarece nu există dovezi.
Cine a fost responsabil de acest "Bang"?
Nimeni.Aici e vorba de fizică nu de cretinţă. Mişcarea materiei generează energie, nu-i aşa? Poate o căutare pe net te va ajuta să aflii cum materia a dat neştere universului(cunoscut de noi).
Ce-a fost înainte?
Nimeni nu cred că ştie
Ce făcea Dumnezeu înainte de această "minune?
Dumenzeu.Nu exista dovezi clare şi relevante cum că există. Deci normal că nu făcea nimic.Ce să facă ceva ce nu există?

De unde știu oamenii cum arată această entitate divină? L-au văzut în persoană sau cum? Pictez un chip, practic necunoscut. De unde știi in mod cert, că acel chip de om este al "Mântuitorului"?
Nu ştiu.Dar cum omul slab caută refugii spre ceva să-l ajute au inventat un idol pe care să deie vina sau de care să se roage să-i ajute, în loc să-şi mişte fundul leneş şi să-şi rezolve singur problemele(aşa cum e natural firesc!)

Daca într-adevăr nu exista, dc se chinuie omul sa clădească biserici și picturi? Oricum n-ar avea niciun rost, dat fiind inexistentă acestuia, automat după moarte nu ajungi nicăieri, te transformi in pulbere și atât. Eventual te "reîncarnezi", dar asta m-i se pare absolut ridicol si lipsit de sens.
De ce ridică beserici şi fac picturi.
Simplu.Banul, dominarea şi controlul total al unor oameni disperaţi după putere.Asta e biserica.Un mijloc de control al oamenilor cu scopul de a-i domina şi a-i transforma în sclavii lor(unei mâini de oameni ce deţin controlul total)

După ce mori de unde ştii tu că te transformi în pulbere şi nu mai exişti.Rendez-vois-ul cărui fapt se datorează oare? Nu cumva faptului că ai mai fost cândva în acel loc?
Reîncarnarea.E posibilă de unde şi dovada rendez-vois-ului.

Trăim pe cont propriu sau îndrumați de către un "Tată ceresc"?
Trăim pe cont propriu.Tot ce gândim, facem şi ne imaginăm, se transpune în viaţa reală. Tastat şi dovedit!; Şi asta se datorează tot energiei şi schimbului de energi.Precum în cer aşa-i şi pe pământ, din puctul ăsta de vedere.Cum şi extraterestru există energie, la fel şi intraterestru există, dar sub alte forme.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DA exista si Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul sau Isus Hristos si Duhul Sfant. Cand Dumnezeu l-a facut pe om nu la facut evreu asa ca tot ce spun unii sunt bazaconii. Pe Dumnezeu il intalnesti in Cuvantul Sau Biblia. Pentru dovezi fizice iti trebuiesc studii complexe si multa credinta dar daca vei insista Dumnezeu ti se va descoperii si fizic. Multi au avut parte si de aceste lucruri.

| ania a răspuns:

Dacă universul a început prin big bang, eu cred că Creatorul necreat e cel ce a cauzat big -bang-ul. Dacă universul ar aavea ca și cauză o entitate cu un început și o cauză, și așa mai departe atunci înainte de orice cauzare n-ar fi început deloc să apară entități cauzate, nimicul nu cauzează ceva.Tocmai faptul că universul are un început o dovadă că sursa existenței lui trebuie să fie o entitate necauzată.
Eu am fost agnostică câțiva ani și L-am provocat pe Creator dacă există să mă convingă, să mi se arate și Cel ce mi-a răspuns m-a convins că e Dumnezeul Bibliei(Am scris la una din ultimele mele întrebări cum a fost experiența)
Gândește-te că unCreator inteligent care a creat tot universul inclusiv ființe raționale și relaționale cum sunt oamenii precis are metode de a răspunde fără ca cineva să-L poată oprin celor ce_L caută.
Da, acum cred în Dumnezeu -Tatăl și în Iisus Hristos, Mântuitorul meu.

| RAY a răspuns:

Exista Dumnezeu/Iisus?
daca vorbim de dumnezeu -iahve din vechiul testament -un zeu tribial razboinic, nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,zeus,brahma,vishnu etc
pur simplu sunt creati umane,daca citim biblia si recomand mai ales vechiul testament observam ca dumnezeu are o latura umana si ca este ca orice om cu bune si rele,nu putem spune ca iahve a scris vreodata vt si ca el sa tranmis oral pana cand a fost scris desi sau pierdut multe,vt fiind o copie dupa multe alte miturii

acum cu iisus un personaj total diferit fata de iahve -dumnezeul din vt,cine spune ca sunt minte grav, e acest personaj iisus personal consider ca poate a existat real dar a fost un filozof care a ofert speranta,sa nu uitam ca autori nt nu au fost martori oculari,iisus nu a scris vreodata ceva,asa ca e pur simplu iar oral, numai vorbesc ca iisus de multe ori vb cu cineva particular cum putea stii scriitori nt ce a vb iisus cu petru de exemplu in fine, acest personaj a fost diviniat mai tarziu de catre pavel si religie,primi crestini erau gnostici asta spune multe,vezi evanghelia lui iuda, de ce biserica doar ce vrea ia considera ca e ok in fine, fara partea lui divina nu neg ca ar fi existat iisus vreodata in istoria lumii

Tot ce vedem in jurul nostru este de fapt energia universului, aceasta materie neagră care sporește expansiunea universului?
le incurci, in fapt big bang a fost o expansiune de energie
. Cine a fost responsabil de acest "Bang"? Ce-a fost înainte? "Ce făcea Dumnezeu înainte de această "minune" "?
momentan nu se stie ce a fost inainte de big bang sau ce la cauzat dar daca ne mintim ca a fost un creator nu rezolvam nimic, pai pe acel creator cine l-a creat?
De unde știu oamenii cum arată această entitate divină? L-au văzut în persoană sau cum? Pictez un chip, practic necunoscut. De unde știi in mod cert, că acel chip de om este al "Mântuitorului"?
nimeni nu la pictat pe iisus vreodata, daca nici macar cei care au scris nt nu lau vazut vreodata pe iisus
Daca într-adevăr nu exista, dc se chinuie omul sa clădească biserici și picturi? Oricum n-ar avea niciun rost, dat fiind inexistentă acestuia, automat după moarte nu ajungi nicăieri, te transformi in pulbere și atât. Eventual te "reîncarnezi", dar asta m-i se pare absolut ridicol si lipsit de sens.
omul a pictat de mii de ani multe asta nu e o dovada ca exista un dumnezeu, iisus etc
fiecare religie a pictat asa ca care religie e cea adevarata?
Trăim pe cont propriu sau îndrumați de către un "Tată ceresc"?
traiesti pe cont propiu nu indrumat de ceva ce nu exista

| T0T a răspuns:

Omul nu are de unde știi dacă există sau nu însă la unii oameni domină speranța pe care o au legată de viața lor, de importanța lor aici pe Pământ, în timp ce la alții domină scepticismul, nu poți pretinde de la un om să creadă în unicorni dacă nu ai dovezi că aceștia există.
Cât despre reîncarnare, da, e lipsită de sens.
Punând astfel de întrebare te îndrepți cam către prima categorie, dar oricum ar fi suntem departe de a cunoaște adevărul și indiferent de ceea ce credem, adevărul e unul singur, independent de noi și de culturile noastre.

| SG1995 a răspuns:

Pai empiric nu stim nu poti spune cu siguranta nici ca exista, nici ca nu exista Dumnezeu, eu cred ca da, la fel cum atei cred ca nu, dar nici o categorie nu are dovezi in acest sens, deci fie ateu, fie teist tot subiectiv esti, cat despre Iisus incep sa am o ikagine tot mai bine ansamblata.

| Mclaren12 a răspuns:

"Exista Dumnezeu/Iisus?"
Zeul evreilor in care credeti ca oile fara nicio urma de dovada nu exista si pana si evreii admit asta.
Isus Crustos nu are nicio legatura cu basmele bibliei. Nu s-a nascut dintr-o virgiina si nu avea puteri supranaturale asa cum zice biblia ca sa traga la oi, ci a fost maxim un om obisnuit. Nu a intemeiat el creatinismul, de fapt crestinisnul a fost dezvoltat de la o secta evreiasca la ceea ce vezi astazi si oamenii au foat torturati ca sa aderevla programul asta. Multi creatini bat campii cat se poate ca sa-si justifice credinta oarba cand ei nici nu sunt constienti de atrocitatile si baile de sange pe care s-a fondat religia si biserica crestina.

"Cine a fost responsabil de acest "Bang"?"
Evreii sunt responsabili de big bang, mai exact Chuck Lorry si Bill Prady. Este foarte simplu, crestinismul vine cu zeul suprem inventat de evrei care a creat universul si oamenii, ateismul vine cu big bangul si teoria evolutiei. Atat ateismul cat si crestinismul sunt doctrine evreiesti si sunt lipsite de spiritualitate.

"Cine a fost responsabil de acest "Bang"?"
Nu stie nimeni pentru ca Yehova nu s-a aratat niciodata nimanui. In biblie s-a aratat la vreo 4, 5 oameni si dupa a zis ca nu i se mai arata nimanui dar bivlia este o carte plina de basme, contradictii si concepte pagane furate.

"Daca într-adevăr nu exista, dc se chinuie omul sa clădească biserici și picturi?"
Sunt pe de-o parte indoctrinatii care au iluzia ca Yehova o sa le salveze sufletul si sunt pe de alta parte cei care mentin oamenii indoctrinati ca sa profite de pe urma credintei lor, vezi catedrala indoctrinarii neamului.

"Trăim pe cont propriu sau îndrumați de către un "Tată ceresc"?"
In Creator avem si inca din antichitate pe cand infloreau culturile pagane ne-a invatat sa ne luam viata in maini si sa ne folosim de cunostinta oculta pe care ne-a dat-o pentru a ne perfectiona si pentru a ne dezvolta spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovezile despre existenta lui Dumnezeu trebuie sa ti le strangi singur. Daca adopti o pozitie pasiva, asteptand sa ti le dea altii sau provocandu-i pe altii sa-ti demonstreze existenta lui Dumnezeu, n-ai sa crezi niciodata.
Omul care nu vrea sa creada in Dumnezeu, sau care e lipit de pacate, nu are nevoie de Cineva care sa-l mustre pentru pacatele lui, deci nu poate fi convins de niciun argument sau dovada.

Eu am fost ateu, si as fi ramas ateu, daca nu as fi hotarat la un moment dat sa nu mai accept prejudecatile altora, ci sa-mi raspund prin cercetare proprie.
Ateul este la distanta de-o rugaciune de credinta in Dumnezeu. Dar rugaciunea trebuie sa fie smerita, in sensul ca trebuie sa realizeze ca nu e "miezul din Fanta", si ca nu poate cunoaste toate cazurile in care Dumnezeu poate exista; Cel necuprins nu poate fi cuprins de un argument omenesc, prea omenesc, deoarece omul este o fiinta limitata, cu gandire limitata, si care nu poate cunoaste perfect si total niciodata. Dumnezeu este Cel ce daruieste credinta omului care se apropie de El intru adevar!

Daca esti ateu si iti doresti sa crezi in Dumnezeu, roaga-te smerit lui Dumnezeu sa te ajute sa crezi il El, sau roaga-te unui sfant sau cuvios care sa mijloceasca pentru tine in rugaciune catre Dumnezeu, ca sa crezi. Eu m-am rugat parintelui Arsenie Boca, pentru a ma ajuta sa cred, deoarece eu am crescut ca ateu si mi-era imposibil sa cred prin forte proprii.

Deci, rugaciune, partasie cu Biserica, studiul individual si fapte bune, deoarece Dumnezeu este in poruncile Sale. Daca faci binele, nu te va lasa, ti se va face cunoscut, ca sa crezi.
Sfantul Mucenic Eustatie, pomenit pe 20 septembrie, cand era pagan, Il cinstea fara sa stie pe Iisus Hristos, prin faptele sale bune, iar Acesta i S-a facut cunoscut, i-a dat credinta si putere de a suporta mucenicia si a dobandi cununa mantuirii.

| Kogaion a răspuns:

Iti spun doar atat: Nu exista creatie, fara creator, e impotriva firii! Cea mai mare putere a diavolului este sa crezi ca el nu exista.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Noi știm că Mântuitorul este Iisus Hristos pentru că prorocii au spus-o, inspirați de Duhul Sfânt, cu sute de ani înainte de Nașterea Domnului (de asta sărbătorim noi Crăciunul)

| xerxes1 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

De fapt Craciunul vine din Mithraism, religie de la care crestinii au imprumutat naterea pe 25 decembrie,botezul prin scufundare in apa,nasterea din virgina, painea si vinul sau euharistia, iertarea pacatelor, judecata de apoi, imparatia de 1000de ani, pomenile, etc.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru xerxes1):

Dovedește!

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Are dreptate, evreii au furat Craciunul din sarbatoarea pagana numita Yule.
Doar scrie pe google "Christmas was stolen from pagans" si ai sa gasesti zeci de articole pe tema asta.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Mclaren12):

Noi sărbătorim Nașterea Domnului pe 25 decembrie. Nu este sărbătoare păgână. Nu contează ziua, ci ce sărbătorim.

| xerxes1 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Iisus nu s-a nascut pe 25 decembrie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru xerxes1):

Nici n-am zis asta.

| xerxes1 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Deci esti de acord ca nu s-a nascut pe 25 decembrie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru xerxes1):

Nașterea Domnului este importantă, nu ziua. Noi nu celebrăm ziua, ci Nașterea.

| xerxes1 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Si romanii sarbatoreau tot pe 25 decembrie nasterea soarelui neinvins.Crestinii doar au preluat sarbatoarea.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru xerxes1):

Tu știi să citești? ai citit ce am scris? are vreo legătură cu ceva de mai sus ce ai zis tu?

| xerxes1 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Bineinteles ca are legatura, dar din pacate nu am timp si chef sa explic celor care nu inteleg.
Asa este ca la scoala la bancuri radeai intotdeauna ultimul?

| Mclaren12 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Craciunul furat de evrei a adoptat si multe traditii pagane peintre care imbodobirea bradului. Ce credeai? Se sarbatoreste calendaristic aproxumativ cand se sarbatorea si sezonul Yule doar ca paganii celebrau echinoctiul de iarns si voi celebrati stafiile evreilor, in rest nu cred ca exista mari diferente de traditii.

| heracles a răspuns:

Buna, universul in care traim functioneaza dupa legile fizici,chimiei,matematicii, de fapt limbajul universului foloseste limbajul matematicii. de fapt al geometriei care este o ramura a matematicii, fizica si ea este o ramura a matematicii
asa dupa cum stii fizica studiaza materia, formele de miscare si de transformare a materiei,
Probabil ai auzit de ''conservarea energiei''nu intru in amanunte, dar concluzia este ca materia nu poate fi creata, nici distrusa, ci doar transformata, de fapt materia este este o energie condensata, de fapt tot ce exista in jurul nostru este energie, si noi traim datorita unei energii.Acum daca stiinta spune ca materia nu poate fi distrusa ci doar transformata, inseamna ca noi in realitate nu murim corpul material se transforma ajungand hrana pentru plante, iar corpul energetic''sufletul'' pleaca, calatoreste in alt univers.(probabil)daca nu exista un corp energetic atunci vom ajunge hrana pentru plante, ne reciclam.

Răspuns utilizator avertizat