| HolyPotato a întrebat:

Revin cu o problemă apăsătoare pentru conștiința mea: În ultima vreme mă tot îndoiesc de existența lui Dumnezeu, încep să văd tot mai multă logică în vorbele ateilor și parcă mi-e teamă. Mă simt totodată vinovată pentru asta. Atunci când mă gândesc la vorbe, lucruri care să-L pună la îndoială, în următoarele momente mă simt prost și în mintea mea îmi cer iertare, dar parcă sunt două jumătăți ale creierului meu în contradictoriu.
Știu că nu e chiar o întrebare, însă vreau să-mi spuneți părerea voastră și un sfat e mai mult decât binevenit! Vă mulțumesc mult!

41 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu apreciaza sinceritatea.
Daca nu-i simti prezenta cu toata fiinta, poate ca este mai bine sa devii agnostica sau atee.
Asa ai timp sa-ti pui ordine in idei.

| M25M a răspuns (pentru Angel0):

La prima propozitie nu comentez.
Insa cu restul raspunsului sunt de acord.
(Pentru postare) Nu exista cred "dar am dubii" ori "nu cred dar am dubii".
"Gasesteti singur calea" a spus un nene celebru, atat timp cat credinta sau noncredinta ta nu te afecteaza intr-un mod negativ sau nu are consecinte asupra altora faci bine iar daca exista o entitate superioara complexa care a creat totul nu cred ca va avea ceva impotriva.

P.S. Sentimentul de vinovatie vine din implementarea autosugestiei.

| Inferno a răspuns:

Din cauza imbecililor incompetent care nu sunt capabili sa structureze o divinitate intr-un mod credibil si coerent.
Ce "credinta cand ei vorbesc de nori magici si elefanti zburator?
De ce sa nu lasam noi toate prostiile si sa ne imaginam o divinitate mai sobra, mai credibila?
Cum ar fi una care lucreaza cu realitatea axiomatizata si nu sta dupa fiecare creatura insignifianta.
Cat despre logica... pot sa-ti aduc sute, de argumente logice ce arata indubitabil faptul ca fenomene fizice ( CE AU LOC) nu pot avea loc. De ce? pentru ca logica este o inventie umana, iar realitatea nu-si joaca cartile dupa regulile logicii.
Sa spui ca o entitate suprasensibila nu poate exista, pentru ca incalca logica, e ca s cand ai spune ca nu poti sa castigi la sah cu turnul si dama, pentru ca incalca regulile Remiului.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Umbra'' (teama de necunoscut) este primul semn in care sti ca trebuie sa treci la etapa urmatoare.

| doctorandus a răspuns:

Adevăruri subiective

În sensul lui Kierkegaard, tezele pur teologice sunt adevăruri subiective și nu pot fi nici infirmate, nici confirmate de știință, adică de cunoașterea obiectivă. De aceea, pentru el a opta pentru sau contra unui anumit adevăr subiectiv este o alegere pur arbitrară. Trecerea de la cunoașterea obiectivă la credința religioasă este numit de Kierkegaard salt al credinței, deoarece este vorba de acceptarea subiectivă a unor teze care nu pot fi justificate rațional. Credința creștină este pentru el rezultatul făgașului pe care îl împing pe subiect astfel de alegeri care nu au și nu pot avea temei rațional (în sensul că rațiunea nu este nici pentru și nici contra lor). Din punct de vedere obiectiv, tezele pur teologice nu sunt nici adevărate, nici false. Unele teze care nu sunt pur teologice, ci sunt falsificabile, au fost confirmate științific (de ex. faptul că Isus a existat în mod real) sau infirmate științific (de ex. viziunea lui Eusebiu din Cezareea că biserica creștină primară a avut o unitate de monolit bazată pe adevărul care a purces de la apostoli).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Kierkegaard

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Concluzia: mint si aia care zic ca ar exista dovezi obiective ca Isus e Dumnezeu, mint si aia care zic ca ar exista dovezi obiective ca Isus nu e Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca esti o persoana sincera. Ceea ce te poate ajuta sa nu mai ai indoieli e faptul de a analiza cu atentie Biblia si sa o studiezi pe subiecte.Ea e cartea care ne arata clar ce doreste Dumnezeu de la noi, dar si cum putem deveni prietenii sai.De un real folos iti poate fi situl www.jw.org.

| RAY a răspuns:

„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă. Dacă există un Dumnezeu binevoitor, el te va judeca după faptele tale și nu doar după faptul că ai crezut sau nu în el."

95 la suta din crestini din Romania habar nu au de propia lor religie

peste 90 la suta nu au citit vreodata biblia,uitate in jurul tau crezi ca e destul sa spui cred in dumnezeu si gata,credinta trebuie insotita de fapte nu de vorbe ca copii de pe TPU
daca exista un creator cea ce mi se pare cam imposibil ca din nimic sa apara un creator care din nimic creaza un univers sa spunem ca te vei intarni cu el,ala te va judeca ca ai crezut in el sau ca ai fost bun?
ateismul este lipsa credinteti,lipsa unei afirmati asupra existentei lui dumnezeu
sfatul meu nu ezita sasi pui mereu intrebari,sa te indoiesti de toate,vei vedea ca crestini cred in dumnezeu din propiu interes acuma pe buna da tu o palma cuiva si el isi va da un cozonac, uitate in jurul tau nu vezi ce rea e lumea acesti oamenii sunt crestini, ca ateu vei descoperi ratiunea prin prisma gandiri tale si a stiinteti
a crede in dumnezeu a ca si cum ai crede in zeus acelasi argumente
a crede in stiinta inseamna dovezi, nu ajungi in iad daca te indoiesti de ea din contra indoiala este inceputul ratiuni, este bine sa ai o minte deschisa spre orice lucru

| anonimg a răspuns:

Este timpul ca sa iti asezi picioarele pe o temelie sigura. Si care sa fie temelia ce-a mai sigura: necredinta ateilor sau credinta in Dumnezeu?
Nu poti renunta la credinta in Dumnezeu -si ai vazut pe propria ta piele ca lucrul acesta te afecteaza; dar vezi realitatea pe care ti-o prezinta ateismul. Este si aceasta o realitate(a ateilor) -chiar prin faptul ca exista(pentru ca te "lovesti" de ea).
As vrea totusi sa intreb -ce este mai mai mare: realitatea sau... adevarul?
Desigur ca adevarul este mai mare, deoarece in spatele unei "realitati" poate exista falsitate, minciuna si multe alte lucruri de felul acesta.

Mi-aduc aminte de 2 experienta biblice.
Prima este cand Moise si Aaron, prin puterea lui Dumnezeu, si-a transformat toiagul in sarpe in fata faraonului egiptului. Vrajitorii lui faraon au facut si ei lucrul acesta; si Biblia spune ca au reusit aceasta. Si aceasta este o realitate. Dar adevarul stii care a fost? "Toti (adica vrajitorii) si-au aruncat toiegele, si s-au prefacut in serpi. Dar toiagul lui Aaron a inghitit toiegele lor." (Exod.7:12)
A doua "realitate" biblica este cand Moise a trimis capii semintiilor poporului Israel(in numar de 12) ca sa iscodeasca si sa cerceteze tara Canaan, tara pe care Dumnezeu a promis-o poporului si l-a ajutat sa intre in ea. Zece dintre ei au incremenit cand au vazut realitatea: ca tara Canaan era locuita de uriasi si parea imposibil a fi cucerita vreodata de vreun popor. Realitatea era izbitoare in ochii tuturor a ceea ce vazusera. Totusi, doi dintre ei eu privit dincolo de realitatea pe care o vazusera ochii lor, si anume, la adevarul ca ceea ce a spus Dumnezeu, El poate sa si implineasca. Dumnezeu a fost facut fara putere in fata poporului de catre cei zece. Adevarul este ca din tot leatul acela de oameni niciunul nu a intrat in Canaan, in afara de cele 2 iscoade care au avut incredere in Dumnezeu, si de copii poporului. (vezi Numeri.14:30-31)

Logica nu are de-a face cu credinta. Adevarul ca Dumnezeu exista, este mai mare decat realitatea pe care ti-o prezinta necredinciosii. Acesti oameni nu se indoiesc de existenta lui Dumnezeu, ci prin impartasirea cu spiriul celui rau, cauta sa atraga cat mai multi de partea lor -a necredintei.
Oare Satana nu crede in existenta lui Dumnezeu? Desigur ca el crede; dar cauta sa atraga pe cat mai multi de partea lui. A resit sa atraga o treime din ingerii sfinti, si reuseste si astazi sa atraga foarte multi oameni.

Iata inca un exemplu de realitate si logica.
Satana ma acuza ca sunt pacatos, si prin urmare este drept ca eu sa mor, sa nu traiesc vesnic, si sa nu am parte de a intra in Imparatia lui Dumnezeu. Este cat se poate de logic faptul acesta, si cat se poate de real. Dar mai trebuie oare sa spun care este adevarul? Mai trebuie sa spun ca in locul meu a murit Domnul Isus? Mai trebuie sa spun ca El a purtat povara pacatelor mele? Iata dar ce mare ADEVAR!
Realitatea, draga suflet, oricat de logica si de "reala" ar fi, nu este adevar. Si Dumnezeu este in adevar.
Cauta dar lucrurile care alimenteaza credinta, si indeparteaza din viata ta tot ce alimenteaza necredinta.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Basmul e basm, odata si odata o sa se afle ca e basm, poti crede ca dumnezeu e in tot (panteism), sau ca exista, dar nimeni n-o sa-l gaseasca (agnosticism), zeii creati de oameni sunt doar atat, creatii.

| milan9 a răspuns:

Unul argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.

Studiile sale clare, 100% relevante (dar deloc simple) au ajuns la concluzia existenţei Sacrului, a necesitaţii existenţei unei Divinităţi pentru ca întraga complexitate a misterelor vieţii să poată avea o explicaţie şi un sens!

Deducţia sa nu se bazează doar pe idei, pe ipoteze şi teorii, ci pe OBSERVAŢII şi CALCULE EXACTE:...

| milan9 a răspuns:

- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| milan9 a răspuns:

Printr-o astfel de experienţă poate că fiecare trece în viaţă cel puţin o dată, în contextul diferitelor praguri de varsta şi de definire a lumii exterioare.

Ţinând cond de vulnerabilitatea ta emoţională (dată de situaţia prezentă), foarte important este să nu iei decizii radicale. Este nevoie de răbdare (chiar dacă îndoielile oferă tulburare), de încredere în logica faptului că "nimicul absolut" şi "haosul absolut" nu pot crea o lume copleşitor de complexă şi frumoasă, terifiant de bine armonizată şi organizată informaţional (genetic, ambiental, satistic, etc…).

| milan9 a răspuns:

Pentru situaţia unei asemenea stări, necesară este şi orientarea spre ajutorul lui Dumnezeu, spre harul său, spre Biserica Sa. Pentru ca acesta este spaţiul în care răspunsurile găsite de noi sunt în concordanţă şi cu voinţa divină. Altfel, noi vom găsi un răspuns, astăzi sau anul viitor, dar acesta va fi într-o direcţie greşită!

Dacă nu am ţinut cu tot dinadinsul, dacă nu am dorit mai mult decât orice ca esenţială să ne fie concordanţa cu Adevărul unic, nu-l vom găsi pe acela. Sunt mii şi zeci de mii de cărări, de poteci, de alternative, dar Scriptura vorbeşte doar de un singur Adevăr.
Fiecare dintre noi nu poate găsi decât ceea ce doreşte, caută şi cunoaşte, dar cu adevărat (fără intoxicări, fără induceri în eroare gen mass-media)… happy

| sublime89 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu-ti fie frica de adevar. Eu stiu exact ce simti pentru ca am avut acelasi sentiment de frica fata de d-zeu mai demult cand inca cantaream cele doua variante. Ma indoiam de existenta lui si simteam ca imi poate citi gandurile si ca ma va pedepsi pentru asta. Dar nu trebuie sa ne fie frica sa gandim, pentru ca religia chiar asta vrea de la noi. Vrea sa ne ingradeasca gandirea. Eu nu mai cred demult in d-zeu pentru ca am descoperit stiinta cu toate dovezile ei si toate lucrurile minunate pe care ni le poate arata despre realitate. Lucruri mult mai minunate decat ne poate orice religie. Religiile sunt depasite, nu mai tin pasul cu lumea in schimbare, cu lumea care isi deschide ochii spre adevar tot mai mult. Religiile tin de trecut, cand oamenii nu aveau habar de lumea inconjuratoare. Astfel de oameni au inventat toti zeii. Asa ca sfatul meu e sa ai curaj. N-o sa regreti happy

| Liviu a răspuns:

Candva am fost ca tine,imi puneam aceias intrebari, am ales calea de a gandi rational, nu a ma baza pe legende, mituri si multe altele.
Atata timp cat tu vezi dovezile ca nu exista in fata ochilor tai, de ce continuui sa te minti? si sa te inchini la stele?

| Exilee a răspuns:

Este chiar normal sa ai indoieli cu privire la existenta Creatorului.
Dar fi atenta, ca nu te obliga nimeni si nici nu ar trebui sa fi discriminata din partea ateilor ( ca ai ales decizia in a crede), dar nici din partea crestinilor ( pentru ca ai facut ca alegere ateismul).

Daca stam sa ne gandim, chiar si apostolii au avut indoieli cu privire ca Domnul Iisus Hristos ar fi fost Messia si ca le-ar putea oferi IMparatia Cerurilor. Dar acestia si-au intarit si mai mult credinta cand l-au vazut pe Iisus schimbandu-si Fata si au auzit din cer: "Acesta este Fiul Meu preaiubit in care Mi-am pus toata dragostea mea: de El sa ascultati!"

IN ceea ce priveste creatia omului, stii bine desigur ca a fost creat dupa "chipulsi asemanarea Domnului", termenul "dupachipul" indica RATIUNEA si LIBERTATEA.

Dar nu numai Biblia s-o citesti. Poti de-asemenea sa te documentezi si din domeniul stiintific, ca de exemplu anumite ramuri ale tehnologiei, tipurile de venin extrase din serpi si folosite in tratamentele diferitor boli(am dat 1 exemplu), progresele medicinei, ale matematicii si fizicii cuantice etc...

Decizia iti apartine, dar apoi sa respecti si credintele altora si mai adaug dupa spusele unui utilizator al acestui site: " si chiar de n-ar exista viata vesnica, viata crestineasca este cel mai frumos dar pe care-l poate avea orice om".

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Mai adaug: daca alegi crestinismul, nu ezita sa te documentezi si din stiinta, si din religie. Oricum, Cel care asigura existenta stiintei este Insusi Creatorul nostru big grin

| ErrorFound a răspuns:

Fa ce crezi ca e mai bine. De fapt, sentimentul acela ca cineva e langa tine si te protejeaza e placut cand nu ai minte. Acum, daca ai si minte ar fi normal sa ai o confruntare in minte fiindca logica iti spune ca unicornii nu exista. Dumnezeu e bun doar cat sa-ti dea un sentiment placut dar iti distruge perceptia asupra realitatii.
Daca ai probleme sentimentale si decaderi emotionale ti-as spune sa crezi in Dumnezeu fiindca atunci cand cazi intr-o depresie poti spune "Dumnezeu ma protejeaza"-chiar daca nu-i adevarat.

Daca esti o persoana puternica nu vad rostul ideii ca cineva sta langa tine si te protejeaza daca tu nu ai nevoie. Ba chiar te pedepseste cand faci rau?-Aici este partea rea fiindca acest gand iti distruge potentialul. Cand nimic nu te poate opri, nu inteleg de ce ar trebui sa mentii o teama pentru un lucru incert. E ca si cum ai spune: "mi-e frica de BauBau fiindca asa trebuie". Daca ma papa?

Ideea este ca tu trebuie sa crezi ceea ce e mai bine pentru tine. Daca acea "realitate" nu exista, asta nu inseamna ca tu nu ai voie sa crezi in ea(daca iti da o stare de bine acel gand--se numeste efectul placebo).

In calitate de ateu ti-as spune sa devii ateu fiindca nu vad rostul unei improbabilitati care te face sa te simti bine. Traieste-ti viata cum vrei si simte-te bine facand ceea ce iti place, nu pacalindu-te singur(a).

| Aborted a răspuns (pentru ErrorFound):

Foarte bine spus!

| Maxim96 a răspuns:

Roagate Lui Dumnezeu ca sa nu slabesti in credinta.Nu se poate sa te indoiesti de existenta Lui, e pacat.Nu te uita ce spun altii, vezi singura ce-ti spune constientul.
Doamne ajuta!

| dracu14 a răspuns:

Realizezi ca in momentul in care tu te rogi lui d-zeu il blasfemiezi pe horus?
raspunsul e foarte simplu,emisfera stanga a creierului(cea care se ocupa cu logica) spune ca nu exista dumnezeu,emisfera dreapta(cea cu imaginatia) iti spune ca exista,logica iti spune ca dumnezeu nu exista,imaginatia iti spune ca da,acum depinde doar de tine ce crezi
acum ca sa-ti zic parerea mea subiectiva,religia e ca o lesa,te legi singur si traiesti cu frica de a ajunge in iad,regrete in fata unei icoane si rugaciuni catre pereti,dupa mine asta semnifica apogeul umilintei unui om,sa te inchini in fata cuiva inexistent,probabil tu esti confuz din cauza educatiei,tu ai fost educat sa crezi,nu crezi asa de capul tau,fac pariu ca ti s-au bagat in cap lucruri de genul:ateii nu au valori morale(gresit,ateii pot avea aceleasi valori morale ca si crestinii,depinzand doar de familia in care a crescut, educatie etc), daca nu crezi ajungi in iad samd
eu iti recomand sa te documentezi(si nu neaparat pe plan stiintific), ai sa vezi ca ateii explica bazandu-se pe logica iar crestinii explica pe baza a acelor arhicunoscute lozinci, cum ar fi pariul lui pascal sau versete din biblie

| NGheorghe a răspuns:

Pai atunci hai sa rezolvam conflictul. Prima lectie : incepe cu inceputul.
Dumnezeu i-a zis: "Creşteţi şi vă înmulţiţi; şi stăpâniţi peste peştii, peste păsări, si peste toate animalele "
GRESALA (sau pacatul) pe care il fac oamenii este ca ei nu se multumesc sa fie STAPANI doar peste pamant si animale ci vor sa isi depaseasca limita si VOR SA STAPANEASCA PESTE ALTI OAMENI... si uite asa se creaza razboaie ca sa fie stapani peste altii, tot timpul au fost razboaie dar nu oriunde. Cata vreme exista muncitori care sa plateasca taxe unor trantori care nu fac nimic in afara de a da legi in favoarea lor, aici razboaiele nu isi mai au asa de mare motivatie. Oriunde in istorie au existat oameni-trantori care stapaneau peste saraci, sclavi iobagi sau slugi. Asta este visul unora: sa stea cu fundul la soare si ceilalti sa cerseasca. Vis care se poate indeplini cand una ca tine se lasa mintita si inselata, cand una ca tine crede ca va castiga milioane de € doar investind doi roni (doi roni pe care ii va pierde sigur). In mare parte aceste stapaniri sau abuzuri au conotatii sexuale, adica daca desi baiatul se anjeaza, se spreiaza si se mai da cu gel iar tu desi il placi tot nu iti dai jos chilotii atunci... cu forta, ca cineva trebuie sa iti arate ca sexul da placere. Pe scurt: majoritatea ateilor sunt si depravati, dar asta nu ar fi asa de deranjant daca ai o familie si parinti responsabili si iti faci prieteni responsabili, dar mai deranjant este cand isi arata inteligenta, ei stiind clar ce discutii trebuie sa evite, ei stiu clar ce situatii si fapte trebuie sa evite ca tu sa fi fascinata si sa te increzi in ajutorul lor ca sa le pici in plasa.
Intrebare: De ce ateistii sunt asa de convingatori si te ajuta sa intelegi toate lucrurile?
Raspuns: Pentru ca nu sunt capabili sa ii conviga pe cei din propria familie.
Pe mine nici in cot nu ma doare daca ma crezi sau nu... asta se vede cu ochii: abuzuri peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, din punct de vedere psihologic ai dat de-o cotitura in viata, pe de-o parte inima te indeamna sa iti menti credinta de o viata, iar pe de alta parte incepi sa da-i ochii cu realitatea.
Eu unul nu te pot ajuta cu nimic dar iti pot recomanda niste cartii:
http://www.scribd.com/doc/82670033/Himera-credintei-in-dumnezeu
accepti realitatea asa cum e sau
http://www.scribd.com/doc/106704509/Limbajul-Lui-Dumnezeu
imbini realitatea cu fictiunea tu alegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca conteaza? pacatul si raul vin cu gandul.cand cochetezi cu gandul deja pana la fapta nu e decat un pas.deci ori parasesti gandul ori stai de vorba cu el pana te ovisnuiesti cu ideea ca ateii sant mai destepti decat ai avea tu vreodata credinta si in felul asta ai castigat.lumea.dar ai pierdut cerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„El nu-nțelege că părerile lui sunt stările prin care trece" - Kazi Ploae
Dă-ți voie să te îndoiești, să greșești, să revii. E ok. Răspunsul e la tine.

| SonicAndrei a răspuns:

Dumnezeu există!
Iată câteva motive :
1) Iisus a fost în Israel, dacă nu crezi din Biblie caută în istorie, și vei vedea că un om a făcut minuni atunci și că se potrivește cu Biblia.
2) Dacă nu crezi în Dumnezeu ca un zeu, atunci gândește-te altfel la el : ca o forță atotputernică, ca un gând, care există dar nu-l vezi. Nu știu cum să-ți explic...
3) Crearea Universului : savanții au descoperit că universul a fost creeat prin explozia Big Bang (un atom s-a mărit și explodat). La fel e și în Biblie, doar că e explicat și pentru oameni de acum mii de ani : La început era doar Dumnezeu, iar el din nimic a făcut Universul. Crearea stelelor, planetelor, apei s-a creat în aceiași ordine cum spun savanții.

Sper că ți-am fost de ajutor, și crede în Dumnezeu, căci dacă nu crezi dar el există, când mori pierzi totul, iar dacă crezi dar el nu există nu pierzi nimic, cel puțin fericire pe Pământ...

| Scarbo a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu am vazut nici o fotografie, sau un videoclip cu iisus facand minuni, teoria big-bangului este doar o teorie, inca nu a fost demonstrata, omul este inca prea prost sa stie cum a aparut universul, desigur omul nu va afla niciodata, prost e dzeu ca i-a dat omului puterea sa viseze sperante false.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Punctul 3 mi-a julit retina, asa ca:
1. Ca persoana, o fi existat, ca pui de zeu, ciuciu.
2. Ala e deja alt dumnezeu, nu zeul evreilor, iar ea de zeul evreilor se teme.
3. Aceeasi ordine zici? Mai incearca.

Pariul lui Pascal e pentru profitori, iti jignesti zeul apeland la el.

| BlackSulphur a răspuns:

Just do what comes natural.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Asta din cauza ca orice parere ateica este spusa, mai nou, sub forma de afirmatie.
Totusi nu sustin nici credinta oarba, fanatica.
Iti sugerez sa iei Biblia, o citesti, apoi te interesezi despre cum functioneaza creierul uman si in final analizezi Biblia si toate invataturile in mod subiectiv. Orice fraza din Biblie privita obiectiv pare absurda, ca de exemplu "daca primesti o palma, intoarce si celalalt obraz"; niciodata nu te va pune cineva sa intorci obrazul, ci doar sa tratezi cu indiferenta deoarece nu merita.
Nu ma mai intind, ca deja comentand la sectiunea asta risc o discutie interminabila. Bafta!

| мαяdυк a răspuns:

Esti pe calea cea bunawinking

| NameoftheCentury a răspuns:

"dar parcă sunt două jumătăți ale creierului meu în contradictoriu"
Emisfera stanga si cea dreapta. http://www.grammarmindmaps.com/......_brain.jpg

| HolyPotato explică (pentru NameoftheCentury):

Știam asta, dar acum sunt mai confuză ca niciodată pentru că nu știu de fapt ce cred cu adevărat.

| petriinna a răspuns:

Buna, si eu patesc la fel, ai sa observi ca daca te interesezi mai mult ca el nu exista ai sa gasesti pe net astfel de pareri iar daca te interesezi mai mult de existenta lui tot ce scrie pe net te face sa crezi!

| Yuruva a răspuns:

Vezi, asta e problema cu indoctrinarea copiilor. Parintii ii forteaza sa creada in basmele lor stupide. Bineinteles ca un copil va crede orice ii zice parintele..."fiindca are intotdeauna dreptate"(sarcasm). Totusi, copilul o sa creasca si o sa se maturizeze si o sa-si puna intrebari si o sa caute raspunsuri. Unii oameni se vor multumi cu bazaconiile parintilor si vor trai restul vietii lor ca niste cuci ignorani, dar alti oameni isi dau seama ca au fost mintiti si devin atei. the end

Si eu am parinti crestini care m-au invatat rugaciuni si prostioare, dar totusi niciodata nu i-am crezut sincer...dar m-am numit(ca sa nu-i supar) crestin ortodox pana la 14 ani si ziceam tatal nostru inainte de culcare in fiecare seara (de forma). Mi se parea ciudat ca toate documentarele despre religie se terminau inconclusiv sau se demonstra ca biblia e plina de minciuni, si in plus ma deranja faptul ca oamenii religiosi erau atat de violenti, de exemplu: o data am vazut un documentar despre evolutie( despre oamenii preistorici si cum traiau) si mi s-a parut extraordinar de interesant! Cand m-am dus la scoala i-am povestit colegei mele un pic despre documentar si ea mi-a zis imediat sa-mi dau o palma peste gura ca d-zeu ne-a creat.(*IRONY ALERT* aceeasi fata a devenit rockerita dupa ceva timp si "cica" era si satanista*IRONY ALERT*). Nu stiu daca ti se pare violenta sau nu aceasta intamplare, dar cat de nesimtit poti sa fii sa-i zici altcuiva sa-si dea o palma! si sora-mea face asta mereu(e cea mai fricoasa si sexista persoana din casa, dar totusi de poarta si se imbraca ca o cu*va de teama sa nu fie respinsa de prieteni sad )

Nu te simti prost fiindca nu ai gresit cu nimic, continua sa cauti raspunsuri.
Ma bucur ca ai vazut ca argumentele ateilor au logica...fiindca asa mi s-au parut si mie si de-asta sunt ateu si o sa raman ateu.

Avem peste 18 300 de biserici si doar 4 700 scoli si putin peste 400 spitale. De aici ni se trage incultura si ignoranta...ne lipseste educatia.

iarta-ma daca am scris prea mult si nu se intelege

| HolyPotato explică (pentru Yuruva):

Mulțumesc mult pentru răspuns și pentru că ți-ai mâncat din timp să scrii atât de mult. Apreciez.