| iulicika1414 a întrebat:

Salut stie cineva cum il cheama pe Dumnezeu?
sau el nu are nume? ii frica ca lar cunoaste cineva si va spune "woow Dumnezeu mi-a furat numele"?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Nimeni nu știe numele adevărat a lui Dumnezeu, în diverse religii are diverse nume.
În creștinism sunt Dumnezeu, Iisus Hristos, Sfântul Duh, Duhul Sfânt, Domnul Dumnezeu, Adonai, Iahve, Iehova, Savaot, etc.
La musulmani Allah
În alte religii sunt alte nume.

| iulicika1414 explică (pentru MMihai):

Te faci doar cu fondite de la mine! sincer e raspunsul intelept, pe care vroiam sa-l aud!

26 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Ba da, are nume, chiar mai multe:
Dumnezeu
Tatal
Fiul
Sfantul Duh si inca multe altele.winking

| iulicika1414 explică (pentru Anonymus314):

Un nume ca al tau are si el.cum crezi care ar fi acesta?

| Anonymus314 a răspuns (pentru iulicika1414):

Nu are.

| iulicika1414 explică (pentru Anonymus314):

Si de c enu ar avea el un nume?

| NuDauFunda a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
Yahve (Ehova, Yehova, etc) e denumirea lui Dumnezeu din Vechiul Testament, fiind folosita si azi de mozaici.
O alta denumire a lui Dumnezeu e si cea de Allah. Sa nu uitam ca iudaismul, islamismul si crestinismul sunt toate religii abrahamice (de la Abraham=Avraam) si au origini mai mult sau mai putin comune.
Rastafarienii il numesc Jah, anumite culte masonice il numesc Jahbulon (ambele provin tot de la Yahve) si probabil sunt multe alte denumiri sub care e 'cunoscut'.

| iulicika1414 explică (pentru NuDauFunda):

Si de ce si-a pus atitea nume? e doar unul singur.

| NuDauFunda a răspuns (pentru iulicika1414):

Nu 'si-a pus', ci i-a fost pus. Nu e ca si cand s-ar fi deschis cerul si ne-ar fi spus cum il cheama tongue Numele lui sunt inventii ale omului, la fel cum si el ca personaj e o inventie. Daca exista cu adevarat, si e posibil sa existe, cu siguranta nu are un nume si cu siguranta nu se aseamana cu conceptia noastra despre el.

| blueangel99 a răspuns:

Atunci când ai spus: "Salut stie cineva cum il cheama pe Dumnezeu?"
e ca şi cum ai fi spus:"Cum o cheamă pe Andreea?"
Zău aşa.
Dar ca să pricepi: Dumnezeu îi e numele

| iulicika1414 explică (pentru blueangel99):

Uite ca nu e asa.de 5 ore ma chinui sa descifrez in niste carti si in fine.am gasit doua nume.cica lar chema Sava.mai apoi Iahova! in ce sa cred?

| TothCasyan a răspuns (pentru iulicika1414):

Uite, cauta in Geneza22:14 te trimite in josul pagini si acolo scrie,, Adica Iehova se va ingriji"
Dumnezeu are un singur nume care vine di rebraica,, YHWH"(iahve, adica iehova)

| Maria_Simona_1974 a răspuns (pentru TothCasyan):

Esti Martor!

| TothCasyan a răspuns (pentru Maria_Simona_1974):

Da,sunt, dar cauta in orce biblie (ortodoxa....etc) Si cauta la facerea(Geneza) Si tot cum ti-am zis si mai devreme.te trimite in josul pagini unde scrie Iehova_lire!

| ForJesus a răspuns:

"Eu sunt cel ce sunt"!

| Zangetsu a răspuns:

Din norme de securitate, a decis sa ramana anonim.

| iulicika1414 explică (pentru Zangetsu):

Amuzant! si nu tear interesa cum il cheama?

Răspuns utilizator avertizat
| MiK3L a răspuns:

Aoleooo, laughing) era o vorba spusa de profu de religie " Cu cat te gandesti mai mult spre dezlegarea misterului lui Dumnezeu, cu atat mai mult te vei incurca! ", Nu stiu de ce te-ar interesa, ti-e frica ca Dumnezeu e de sex feminin si " ti-a furat numele"? laughing)rolling on the floor))) Vorba lui BurnInHellSucker : " Omorati Prostii!" laughing)))

| iulicika1414 explică (pentru MiK3L):

Pur si simplu vreau si eu sa aflu raspunsul la intrebare.is curioasa am aflat din carti mai multe raspunsuri.cum lar chema Iahova sau Sava ...deci? in care sa cred?(in cazul asta nu mi-a furat numele.el singur mi la dat.)

| iulia_7948 a răspuns:

Esti proasta, copila

| BurnInHellSucker a răspuns:

Omorati prostii...

| iulicika1414 explică (pentru BurnInHellSucker):

Aa deci sa inteleg ca vrei sa mori?

| DORICE a răspuns:

E o idee draguta. Unde ai gasit tu numele astea?

| Nothhiiingg a răspuns:

Numele lui este Dumnezeu isteato laughing

| mistico23 a răspuns:

Eu cred ca numele lui Dumnezeu este David pentru ca am auzit cum ii spunea Iisuse, fiul lui David. Funda?

| Dlk_Juliutzza_1999 a răspuns:

Numele lui dumnezeu este iehova cititi in bliblie sfintele scrpturi psalmul 83 : 18.