| calutulfericit a întrebat:

Salut,stramosul crestinilor este Adam.
De la inceputul lui Adam si pana in zilele noastre, conform bibliei la un calcul au iesit 6000+ ani.
Multe studii efectuate folosind datarea radiometrica, au aratat pe ramasite de homo sapiens varste de 200 000 de ani cu aproximatie.

Bun nu o sa vorbesc despre evolutie,fiindca oricum voi crestinii nu credeti in ea,si asa ca n are rost va respect opinia, dar:

Cum explicati ca exista ramasite umane semnificativ mai vechi decat Adam?happy

Va las pe voi sa trageti concluzii.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Poveștile religioase sunt fantezii care nu corespund cu realitatea și sunt potrivite pentru oamenii naivi, creduli și neștiutori.

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poate că de la Adam incoace homo sapiens a evoluat, și nu fizic, cît spiritual. Or fi existat pana la el oameni, dar care sa fie la asemanare ca maimuțele. Însă doar de la Adam incoace poți vorbi de oameni care pun întrebări, recunosc frumosul, nu se mulțumesc cu putin, avînd idealuri. Astea țin de spirit, și probabil au început de la Adam incoace.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce trebuie să explicăm? Când a fost scrisă Biblia nu exista datarea fosilelor cu C 14.

| anonimg a răspuns:

Știința dă erori în toate domeniile. Ea este folosită și de creștini -deoarece credem că este darul lui Dumnezeu pentru oameni-, dar este folosită și de non creștini.
Știința trebuie folosită cu moderație; darul lui Dumnezeu nu are scopul de a îndepărta pe Dumnezeu și Cuvântul Lui, Biblia.
Știința cea mai înaltă este cunoașterea de Dumnezeu și păzirea poruncilor Lui; ce este mai puțin și ce trece de acestea este de la cel rău.
Când știința contravine legii lui Dumnezeu, este fatală pentru om -fie fizic, psihic sau spiritual. Și un aliment sănătos atunci când nu este folosit cu moderație devine periculos. Și o mașină când nu este condusă cu moderație devine periculoasă. Și sportul sau învățătura sau orice alt lucru sănătos- dacă nu sunt folosite cu moderație devin periculoase.
Când toate lucrurile -chiar bune în ele însele- când contravin Bibliei, ele sunt periculoase. Toate darurile pe care Dumnezeu ni le-a dat au fost transformate în rău de către cel rău al cărui spirit domină pământul și pe oameni mai înainte de nașterea lor. Fiecare om trebuie să fie conștient de lupta dintre bine și rău, și să nu ne grăbim să judecăm ceea ce cunoaștem doar parțial sau chiar deloc.

Discernământul nostru trebuie să aibă niște filtre și să nu credem tot ce vedem, ca să nu cădem pradă înșelăciunilor. Și când vom ajunge la cunoștința de Dumnezeu, la cunoașterea Lui, vom vedea că nu există un filtru mai bun decât Cuvântul Său.
Pentru că și diavolul are puterea de a face minuni și chiar de a se transforma într-un înger de lumină. Scopul lui este să denatureze, să pervertească toate lucrurile pentru ca pieirea lui să nu fie singură. Fără Dumnezeu putem să fim înșelați de cel rău, deoarece el este mai inteligent decât toți oamenii laolaltă. Dar credința simplă în Dumnezeu este o armă puternică împotriva înșelăciunilor diavolului. Cel rău nu se teme de nimic altceva decât de faptul că poate fi demascat. Dumnezeu ne poate feri de înșelăciune și dorește să Îl cunoaștem și să ne încredem în El, chiar dacă în fața noastră vrajmasul poate face minuni.
Revin: știința este bună; dar când aceasta este pusă mai presus de Dătătorul ei, ea este periculoasă și este un instrument folosit de cel rău.

| calutulfericit explică (pentru anonimg):

Frumos discurs, din nefericire pentru tine, nu ai reușit sa combati agentul meu, doar ai batut câmpii.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Https://yalebiblestudy.org/ Cursuri despre Biblie de la Facultatea de Teologie Yale

https://www.biblicalarchaeology.org/......aye-cohen/ Cursuri despre Vechiul Testament de la Universitatea Harvard

https://ruml.com Cursuri despre Biblie de la Universitatea Harvard și de la Universitatea Yale

| Mayhem666 a răspuns:

Simplu: Povestea lui Adam si Eva este doar o poveste.

| StrongHeart a răspuns:

1)Unde scrie in biblie ca de la Adam pana azi au trecut 6000 de ani? Sau de unde ai dedus chestia asta?
2)Ce stii despre datarea radiometrica?

| Pocait01 a răspuns (pentru StrongHeart):

1.Nu scrie în Biblie câți ani au trecut de la Adam, dar scrie la câți ani(de la cădere, sau de la crearea sa - nu contează) a murit. Și nu este singurul personaj pentru care Dumnezeu ne-a dat vârsta la care a murit, lucru ce ne-a ajutat să calculăm timpul de la Adam până la Domnul Isus.
2.Și ce dacă nu știe multe din această ramură a științei? Poate nici nu a făcut o facultate tehnică măcar, dar asta nu înseamnă că rezulatele calculelor oamenilor ce și-au dedicat viețile acestui domeniu nu sunt de încredere.

| calutulfericit explică (pentru StrongHeart):

1.)Nu scrie niciunde suma asta, o deduci din calculul vârstei de la Adam pana la Iisus, si apoi aduni anii de la Iisus pana acum. Off off da ți am scris clar în intrebare"la un calcul au ieșit 6000+ ani". Si nu trebuie sa ma crezi pe mine când zic asta, is destui pastori și experți crestini, care unanim accepta aceasta varsta. Ai google ul folosește l.Personal am adunat și eu anii, conform bibliei, sa vad dacă atat da și da, da atat.
2.)Nu o sa ti zic niciun detaliu matematic, fizic, chimic despre datarea radiometrica, din răspunsul tău deduc ca nu o consideri reala.
Iti zic decât atât, orice obiect vechi este datat radiometric cu mai multe elemente chimice diferite(care sa i poată data varsta), iar la final se trage linie și se verifica, daca sunt asemănătoare rezultatele. Se dateaza inclusiv solul în care a fost acel obiect.

| calutulfericit explică (pentru Pocait01):

1.)"Toate zilele lui Adam au fost de 930 de ani"-inclusiv nașterea lui și statul în rai. (care apropo era pe pământ). Is pastori care afirma asta și care au citit biblia de atâtea ori că-ți ani ai tu de viata, deci ii cred pe cuvânt.

| calutulfericit explică (pentru Pocait01):

2.)Am și facultate tehnica și înțeleg datarea radiometrica.Multumesc.

| calutulfericit explică (pentru Pocait01):

Mulțumesc pentru ca l ai lămurit pe StrongHeart. O zi deosebita!

| Pocait01 a răspuns (pentru calutulfericit):

Dar nu am infirmat că raiul nu ar fi fost(și) pe Pământ. sad
De fapt, ce este Raiul? big grin

| calutulfericit explică (pentru Pocait01):

Raiul actual nu as putea sa zic, eu nu l consider real, Edenul in schimb era pe pământ.

| Pocait01 a răspuns (pentru calutulfericit):

Raiul este orice loc în prezența slavei lui Dumnezeu.

| calutulfericit explică (pentru Pocait01):

Recunosc frumos ai zis o.
Insa nu despre rai vorbim, biblia afirma ca primul om Adam, este semnificativ mai tanar ca cel mai vechi om descoperit. Așadar este destul de clar.

| StrongHeart a răspuns (pentru Pocait01):

Eu doar am intrebat din curiozitate.
E destul de important sa stii cum functioneaza ceva daca vrei sa-ti pui baza intr-o informatie. Nu, nu trebuie sa ai nu stiu ce studii sau doctorat in geofizica, dar macar sa stii sa explici pe scurt la ce faci referire.
Nu conteaza ca au fost mii de teologi sau oameni de stiinta care au abordat subiectul si au ajuns la conlcuzia cutare, informatia trebuie verificata, in orice caz. Pe sistemul-crede, dar intai cerceteaza.
Cat despre intrebare, este o intrebare foarte buna, pentru ca e o diferenta de la cer la pamant intre mii de ani si miliarde de ani-de cand se spune ca exista lumea ma refer, nu omul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După calendarul evreilor ne,-am afla in anul 5778.

| calutulfericit explică (pentru TamplaruAnisoara):

Iar dupa cel stiintific, pe la anul 4, 65 miliarde.

| Yuoia a răspuns:

De la Adam sunt vreo... 6-7-8000 de ani. De la venirea lui Isus, doar 2000. De la aparitia vietii pe Pamant, miliarde. De ce ne raportam mereu la povestile biblice si nu la realitate?

| Darkmagic a răspuns:

1. Toate popoarele au mituri ale creatiei.
Astfel, Mashya si Mashyanag au fost primii persi de esenta divina, Hiruko si Aawashima - primii japonezi, cine a citit Popol Vuh afla despre primii mayasi, iar mai aproape de noi, Romulus si Remus au fost primii romani...
Cred ca au voie si evreii sa isi "stabileasca" prin Adam & Eva o geneza, a lor, cat si a altor cateva neamuri din zona.
Chinezii au 3 mituri principale ale creatiei, Mayasii tot 3, inca si mai fantastice decat Geneza...si nu mai tipa lumea. big grin
2. Nu e nevoie sa explice nimeni ramasitele umane mai vechi decat Adam, chiar Geneza, cap. 4, v. 14, 15, 16, 17, afirma in clar ca, in contemporaneitate cu Adam, Eva, Cain, si Abel, MAI EXISTAU si alti oameni pe pamant, doar ca pentru evrei, doar astia patru prezentau interes.

Mai sunt concluzii de tras?
Cred ca nu.

| calutulfericit explică (pentru Darkmagic):

Ce filozofie sau religie ai, sau n ai?

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

Numai ca raspunsul tau nu are nicio legatura cu intrebarea. Intrebarea era despre crestini, nu despre iudei. Crestinii au cu totul alta perspectiva decat cea prezentata de tine despre Adam si Eva. Iar tu, cel putin teoretic, ar trebui sa stii pentru ca te dai crestin.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Adam este primul om din punct de vedere spiritual, nu si biologic. Poate au existat inainte oamenii preistorici pe care Dumnezeu nu-i incadra in categoria de oameni, ci animale. Oricum, Biblia este un text metaforic, care a fost tradus si rastradus, iar mesajul initial poate s-a pierdut, iar intrebari de genul asta nu-si au raspunsul.

| calutulfericit explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Poate au existat inainte oamenii preistorici pe care Dumnezeu nu-i incadra in categoria de oameni, ci animale. "-Cum am spus o de atatea ori, omul religios cand vede ca e incoltit nu i ramane altceva de facut decat sa minta.Ce om din punct de vedere spiritual nu biologic, Adam a fost facut din tarana (biologic) si spiritual din suflet.laughinglaughinglaughing
Poate au existat inainte oamenii preistorici pe care Dumnezeu nu-i incadra in categoria de oameni, ci animale.-in momentul in care vorbim de homo sapiens :"omul intelept" vorbim clar de om nu de animal.Homo erectus sa zicem era juma animal juma om.
" Oricum, Biblia este un text metaforic, care a fost tradus si rastradus, iar mesajul initial poate s-a pierdut"-Pai MIEZAULE ce facem aici, daca s-a pierdut mesajul initial, eu nu pot metaforiza cum vreau biblia si daca am intentii bune metaforizez inutil fiindca oricum mesajul initial nu l voi gasi poate niciodata.

Mai incearca.

| Pocait01 a răspuns:

Sunt teologi evrei care spun că al doilea verset se traduce "Pământul a devenit pustiu și gol..."
Pustiu și gol oricum nu era pentru că știm de satana și acoliții săi.
Iar primul verset al Bibliei(conform culturii și etimologiei) nu exprimă doar crearea universului și pământului ci și a lucrurilor nevăzute și văzute('universul' spiritual și cel material). Cu alte cuvinte este un verset care spune că Dumnezeu a creat tot. Este o părticică a Bibliei care doar exprimă că El este Creatorul.

P.S. Nu cred că sunt lucruri ce să te aducă la pocăință, dar sunt interesante(hrană tare Evr. 5:14) și dedicate persoanelor ce trăiesc deja viața de credință, nu doar vorbesc despre ea.