| AndyStyleFrizerie a întrebat:

Salut, sunt ortodox pentru ca asa ma botezat mama dar in sufletul meu nu cred ca ortodoxia este cel mai bun mod de a crede in dumnezeu.
In primul rand cred ca credinta adevarata nu este aderarea la un cult sau altceva.
In al 2-lea rand nu cred chestia cu sfintii.de ce? Citind din biblia
ortodoxa am dat peste un verset. Timotei 2:5 care spune asa: "Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos " nu conteaza daca este cu un singur i sau cu 2, 3, 4, 5.chiar nu conteaza, si atunci de ce sa ma rog la Sf X, sau Y, daca in biblie spune altceva.
Cred ca ortodoxii sunt influentati in mare parte de preoti, eu nu am auzit din gura preotului sa zica : Dragi enoriasi luati biblia si cititi de acolo.
Vreti un exemplu? ok uite...
Te duci la scoala si profesorul tau de istorie iti zice ca Mihai Viteazu a fost "Arhitect Designer", bun...
Ca tema pentru acasa aveti sa va documentati despre M Viteazu. bunn
Incepi sa citesti si iti dai seama imediat ca Mihai Viteazu a fost domnitor al Tarii Romanesti.etc.
Ce vreau sa zic este ca ceea ce ai citit tu nu corespunde cu ceea ce a zis proful.
Asa este si cu preotii, nu corespunde ce zic ei cu biblia ortodoxa.
Prefer sa am propria religie!
Daca gresesc va rog sa ma corectati!
Amin

Răspuns Câştigător
| danieldan123 a răspuns:

Nu cred ca gresesti dar toturi trebuie sa fii mandru de religia ta dar am o inbtrebare imi poti da pls funda si imi poti raspunde la o intrebare si iti dau si eu funda pls

47 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns (pentru MariXD):

Bagă. Dar,dacă mă uit la melodia ta de la profiil, văd Ai Se Eu Te Pego, deci părerea ta din start este irelevantă.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru MariXD):

Parerea celor care ascultă astfel de jeguri muzicale este nulă.
Baftă.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru MariXD):

Eu ascult muzică. Ai auzit de aşa ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru MariXD):

Eşti penibilă.

| AndyStyleFrizerie explică (pentru MortemAeternum):

De ce zici ca apeleaza la frica? Are un pistol in mana?

Multumesc pentru raspuns!
Stima

| MortemAeternum a răspuns (pentru AndyStyleFrizerie):

Apeleaza mereu la iad, daca mori in seara asta unde te vei duce...
Nu imi plac astfel de oameni, inlocuiesc ratiunea cu un sentiment de frica, care este foarte puternic la om si ii intuneca judecata.
Daca imi vorbest despre Dumnezeu fa-o fara amenintarea mortii, ca altfel devii ridicol.

| Woodenpints91 a răspuns:

Mai zi, că-mi place când te ataci.

| Mann02 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Uite ca si alti oameni iti zic retardatwinking
daca mai gasesc vreo cativa o sa fie IMBADUBITABIL laughing

| AndyStyleFrizerie explică:

Dumnezeu sa te ierte!
Cine s-a bagat in seama? Eu sau tu?
Eu doar am adresat o intrebare, tu te-ai bagat in seama ca un supozitor.
Apropo de injuraturi, ce ai patit? De ce injuri asa ca in codru?
Ai fustrari in viata reala si vii aici sa te manifesti?
Toate cele bune!

Stima!

| AndyStyleFrizerie explică (pentru Woodenpints91):

Eu ma atac?
Cu ce anume ma atac?

Stima!

| AndyStyleFrizerie explică:

Esti bolnav rau!

Meriti un controlwinking

Eu zic sa te duci sa te cauti urgent.esti un pericol public!

Stima!

| AndyStyleFrizerie explică:

Cine s-a bagat in seama prima data omulet?
Eu am intrat sa raspund la o intrebare cu injurii?

Esti plecat rau!

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns:

Dar idolii sunt: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele^ la acestea sa nu te închini. Icoana. îlarata pe Dumnezeu si Moise a facut Heruvimi în cort, tot icoane.Noi nu ne închinam la sfinti si la îngeri ca si lui Dunmezeu. închinarea pe care o aducem noi sfintilor si îngerilor este numai o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu ne închinam si îi slujim cu desavarsita închinare, care se mai numeste si latrie" sau adorare". Noi veneram pe sfintii lui Dumnezeu pentru ca ei sunt prieteni ai lui Dumnezeu, dupa cum este scris: Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ceea ce va poruncesc (loan 15, 14).

Si marele Apostol Pavel scrie efesenilor: Deci, dar, nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sunteti împreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu (Efes. 2, 19). Asadar, ca pe niste prieteni ai lui Dumnezeu si casnici ai Lui îi cinstim (veneram) pe sfinti. Inca mai stim ca sfintii sunt proslaviti de Dumnezeu în ceruri (Luca 20, 36); sfintii vor judeca lumea (I Cor. 6, 2; Matei 19, 28; Evrei 12, 22-23); sfintii, înca pe pamant fiind, aveau darul proorociei (III Regi 14, 1-17), vezi si proorocia lui Elisei asupra lui Ghiezi (IV Regi 5, 25-27). Sfintii, înca în viata aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. Astfel, Avraam s-a rugat pentru Abimelec (Fac. 20, 7), Moise s-a rugat lui Dumnezeu pentru popor etc...

Sfintii lui Dumnezeu au posibilitatea, în cer, de a mijloci la Dumnezeu pentru oameni si de a contribui la mantuirea acestora. Aceasta se arata luminat din cuvantul Apocalipsei, care. zice: Si cand (Mielul) a luat cartea, cele patru fiinte si cei douazeci si patru de batrani au cazut înaintea Mielului, avand fiecare alauta si cupe de aur pline cu tamaie, care sunt rugaciunile sfintilor (Apoc. 5, 8). Asadar rugaciunile sfintilor sunt duse la Dumnezeu, iar sfintii nu se roaga numai pentru ei, ci si pentm oameni.

Dumnezeu trimite pe îngerul Sau la Daniel si îl scapa din gura leilor (Dan. 6, 23). Si marele Apostol Pavel arata ca îngerii sunt slujitorii lui Dumnezeu, pe care El îi trimite spre ajutorul celor ce vor sa mosteneasca mantuirea (Evrei 1, 14). Cine primeste pe sfinti, primeste pe Hristos (Matei 10, 40-41).

Nici o umbrire sau micsorare nu se aduce slavei lui Dumnezeu prin venerarea si cinstirea slugilor Lui. Mai întai, ca una este închinarea (adorarea) pe care o aducem noi lui Dumnezeu, cum mai sus am aratat, si alta este cinstirea (venerarea) pe care o aducem noi îngerilor si sfintilor lui Dumnezeu, ca unor slugi si prieteni iubiti ai lui Dumnezeu.

Insusi Duhul Sfant ne îndeamna sa laudam pe Dumnezeu prin sfintii Lui, zicand: Laudati pe Domnul întru sfintii Lui (Ps. 150, 1). Noi, cand cerem ajutorul si mijlocirea sfintilor si a îngerilor în rugaciunile noastre, tot pe Dumnezeu îl slavim, deoarece si sfintii la randul lor duc cererile si rugaciunile noastre, împreuna cu rugaciunile lor, la Dumnezeu (Fapte 9, 32-42; 20, 9-12, 36; 28, 3-9; Apoc. 5, 8).

Iisus a spus: Cine va primeste pe voi, pe Mine Ma primeste, si cine Ma primeste pe Mine, primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine (Matei 10, 40-41).