| AndyStyleFrizerie a întrebat:

Salut, sunt ortodox pentru ca asa ma botezat mama dar in sufletul meu nu cred ca ortodoxia este cel mai bun mod de a crede in dumnezeu.
In primul rand cred ca credinta adevarata nu este aderarea la un cult sau altceva.
In al 2-lea rand nu cred chestia cu sfintii.de ce? Citind din biblia
ortodoxa am dat peste un verset. Timotei 2:5 care spune asa: "Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos " nu conteaza daca este cu un singur i sau cu 2, 3, 4, 5.chiar nu conteaza, si atunci de ce sa ma rog la Sf X, sau Y, daca in biblie spune altceva.
Cred ca ortodoxii sunt influentati in mare parte de preoti, eu nu am auzit din gura preotului sa zica : Dragi enoriasi luati biblia si cititi de acolo.
Vreti un exemplu? ok uite...
Te duci la scoala si profesorul tau de istorie iti zice ca Mihai Viteazu a fost "Arhitect Designer", bun...
Ca tema pentru acasa aveti sa va documentati despre M Viteazu. bunn
Incepi sa citesti si iti dai seama imediat ca Mihai Viteazu a fost domnitor al Tarii Romanesti.etc.
Ce vreau sa zic este ca ceea ce ai citit tu nu corespunde cu ceea ce a zis proful.
Asa este si cu preotii, nu corespunde ce zic ei cu biblia ortodoxa.
Prefer sa am propria religie!
Daca gresesc va rog sa ma corectati!
Amin

Răspuns Câştigător
| danieldan123 a răspuns:

Nu cred ca gresesti dar toturi trebuie sa fii mandru de religia ta dar am o inbtrebare imi poti da pls funda si imi poti raspunde la o intrebare si iti dau si eu funda pls

47 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ambassaderåd a răspuns:

Romania e -Gradina Mariei. Asa spunea un preot, zicea mamaia mea. Tu esti crestin ortodox dar Dumnezeu nu te ajuta cand si nu indeplineste orice si cand doresti ceva apai iti da dar s itu trebuie sa dai la randul tau Lui sau unui sarman ce e intruchiparea Lui ce te pune la incercare. In a avea propria ta religie. treaba ta. oricum esti botezat si luat din mot happy. O alta religie nu stiu ce ar fi ca nu poti predica din ceva ce ai scris tu si ce vrei sa scrii se loveste de ce ai citit si tu ai sa parafrazezi si sa modifici unele nelamuriri pe care tu le crezi gresite. cum e cu Mihai Viteazul sau altcineva.normal nimeni nu stie in totalitate despre Mihai Viteazul ca si despre Mihai Eminescu laughing. Cu totii stim ca a fost un poet si a murit. de ce a murit sau cum a murit? nimeni nu stie adevarul- sunt doar inventii sa astupe adevarata perla a Literaturii Romane.

| AndyStyleFrizerie explică (pentru MariXD):

hee hee Ai cercetat sa vezi daca nu este asa cum am zis eu? sau iti dai si tu cu parerea?
Oricum multumesc de raspuns!
Stima

| Ambassaderåd a răspuns (pentru danieldan123):

CE e asta frate? Schimb fund-ar? nu stiam ca a inceput ca siteul asta de a ajuta orice om ce pune intrebari sa fie targ de -funda-. Trebuie sa se faca ceva in privinta asta!

| boogdan91 a răspuns (pentru danieldan123):

Patetic laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Ma bucur pentru tine ca ai mintea deschisa, ai inteles foarte bine ce trebuia sa intelegi.
Citeste in continuare Biblia caci in ea vei afla Viata Vesnica si tot in ea vei vedea ce inseamna religios -Iacov 1:26-27.
Iar daca vrei sa te documentezi de mai multe iti recomand asta http://isus-revine.blogspot.com/2011/03/obiceiuri-si-ritualuri-pagane.html

| AndyStyleFrizerie explică (pentru Ambassaderåd):

Greu mia mai fost si mie sa inteleg treaba cu faptele bune.
Iti raspund de aici ( Tu esti crestin ortodox dar Dumnezeu nu te ajuta cand si nu indeplineste orice si cand doresti ceva apai iti da dar s itu trebuie sa dai la randul tau Lui sau unui sarman ce e intruchiparea Lui ce te pune la incercare )
Crezi ca Dumnezeu are o balanta in care sa puna intr-o parte faptele bune, si in cealalta parte faptele rele si apoi sa ai castig de cauza daca faptele bune sunt mai multe si vice versa?

Ajutorul pe care il acorzi sarmanilor il faci din propria intiativa, si iti zic si de ce. Cand te uiti la acel sarman te gandesti si la tine inchipuinduti cum ar fi sa fii in locul lui, si de accea reactionezi asa!
Nu pot sa zic sa am dreptate in totalitate dar asta este parerea mea!

Multumesc pentru replay!

Stima

| AndyStyleFrizerie explică (pentru Ambassaderåd):

Salut.Nu a murit nimeni daca s-a facut un schimb de funda!

Oricum multumesc de avertisment!

Stima!

Răspuns utilizator avertizat
| Ambassaderåd a răspuns (pentru AndyStyleFrizerie):

Hai sa iti dau un exemplu. nu am fost as la religie. sau fiu de pastor sau popa sau mai stiu eu ce! Cand Iisus Hrisot mergea prin oras sau pe strada cu ucenicii lui ajuta lumea nu? mai ales pe cei ce zaceau la pat. sau ce nu aveau ce manca : http://www.youtube.com/watch?v=Nm_TxsHOGQM&feature=related si sari la 13:20. apoi explica-mi ca si in Biblie scrie. si si la orele de religie sa spune si parintele zice. Vorbeste cu un parinte nelamuririle tale si te poate ajuta. NU cu un parinte tanar ci cu unul in varsta, dat de greu si deschis la minte si la intrebarile tale :).

| AndyStyleFrizerie explică (pentru TutacBogdan):

Asa si este!

Stima!

| AndyStyleFrizerie explică (pentru Ambassaderåd):

Am sa fac si asta!

Este adevarat ce spui in legatura cu faptele lui Iisus, dar Iisus nu face toate astea pentru nu a ajunge IAD.Asta a fost misiunea lui pe pamant.
Ceea ce am vrut sa scot in evidenta este ca majoritatea oamenior cred ca daca mai incalci cate o porunca, se poate recompensa prin o fapta buna.dar nu cred ca este asa.

Sper sa intelegi mai bine acum.

Stima.

| MortemAeternum a răspuns (pentru AndyStyleFrizerie):

M-am uitat la clip 20 sec apoi mi s-a facut scarba, ca acest om mizeabil apeleaza la frica, ca sa ma conviga sa cred in Isus. Auzi cica daca mor in seara asta de la un infarct unde ma voi duce? Ma voi duce in pamant acolo ma voi duce.
Bun acum sa trec peste nesimtirea omolui astuia, care apeleaza la frica, eu zic sa iti alegi o religie crestina cat ma apropiata conceptiilor tale, ca daca esti crestin trebui sa apartii unui cult religios, deoarece ai nevoie alti crestini cu care sa iti impartasesti trairile mai mult sau mai putin imaginare. Oricum Isus nu te cheama la o religie el te cheama sa il urmezi pe el, dar desigur ortodoxii de obicei iti spun ca numai prin religia lor il poti urma, ceea ce este o mare aroganta din partea lor.
Oricum succes in noua ta religie.

| Filip23 a răspuns:

Religia nu e targ, o dau pe asta, o iau pe asta. E cautare si efort de schimbare a propriei fiinte. Daca ai ajuns la concluzia ca ortodoxia nu e buna inseamna ca nu ai citit mai nimic. Omul are libertatea optiunii, asta nu inseamna ca alege neaparat ce e mai bun pentru el.

| LgMihail a răspuns:

Uite, daca ai timp de TPU e ok. Daca ai totusi timp de un raspuns mai complex si complet, check my blog:
www.sensism.wordpress.com
Vorbind de sfinti:
http://sensism.wordpress.com/......-partea-i/
Si:
http://sensism.wordpress.com/2011/12/23/50/

Doamne-ajuta!

| anonim4565 a răspuns:

Ai dreptate dar continua sa citesti
Faza cu crede si nu cerceta nu e prea buna
Cerceteaza in continuare caci cum a spus si mortem ca Isus nu ne cheama la o religie ci la El.
Nu ne trebuie religie ci ne trebuie o traire ca si cum a trait Isus.
Cuvantul Lui e adevarul cine il va practica in viata lui va fi mantuit

| Shaoran a răspuns:

Ahh... E mai complicat cu Biblia, si e porunca:

20. Aceasta ştiind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuieşte după socotinţa fiecăruia;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinţi ai lui Dumnezeu au grăit, purtaţi fiind de Duhul Sfânt. - In a 2-a epistola a lui Petru (II Petru) capitoulul 1.

Deci Biblia nu trebuie interpretata asa, dupa cum ne vine noua pentru ca s-ar putea sa interpretam gresit si sa facem prostii, asa au aparut peste 25 de mii de culte, care toata spune ca sunt corecte...

Acum sa lamurim cu asta ""Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos "
Intr-adevar, singurul mijlocitor intre oameni si Dumnezeu TATAL este Iisus Hristos, ortodoxia nu a negat niciodata aceasta. Dar apar mijlocitori intre oameni si FIU, nu intre oameni si Tata...
Sti cum este? Sfintii sunt oameni care au placut lui Dumnezeu, cei Drepti! Si daca acei Sfinti sunt langa Hristos, atunci nu e mai ok sa ii zici "Sfinte Gheorghe, tu esti deja in Rai, acolo aproape de Hristos, langa El, zi sa ma mantuiasca si pe mine", altfel zis sa iti puna o vorba buna.
In plus in Capitolul 6 din Epistola I catre Corinteni e scris:

" 1. Îndrăzneşte, oare, cineva dintre voi, având vreo pâră împotriva altuia, să se judece înaintea celor nedrepţi şi nu înaintea celor sfinţi?

2. Au nu ştiţi că sfinţii vor judeca lumea? Şi dacă lumea este judecată de voi, oare sunteţi voi nevrednici să judecaţi lucruri atât de mici?

Deci, daca vom fi judecati de Sfinti, asa cum spune Sf Apostol Pavel, nu e ok sa te rogi si lui?

Ba mai mult, este scris:
" În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi."(II Corinteni; 5, 20).
Si inainte de asta: "Fiţi urmatori mie, precum şi eu Îi sunt lui Hristos"(Corinteni 11, 1)

In Psaltire, Psalmul 67 zice "Minunat Dumnezeu intru Sfintii lui". In Psalmul 104 daca nu ma insel, vorbeste despre cum un Sfant a lui Dumnezeu, Moise a fost mijlocitor intre Dumnezeu si oameni. In Psalmul 150 este scris "Laudati pe Dumnezeu intru' Sfintii lui"

Despre preoti: Nu confunda preotul cu preotia. E o aberatie faptul ca preotii nu te indeamna sa citesti Biblia! Te indeamna sa o citesti si nu doar atat, te indeamna sa citesti mai mult decat biblia si vietile Sfintilor, ca sa vezi cum s-au mantuit altii si au ajuns in rai, si sa faci si tu la fel.
Exemplu' parintele meu Duhovnic este un calugar tanar si iscusit, nu doar ca mi-a dat o gramada de citit (desigur si biblia) dar m-a si ajutat sa o inteleg, pentru ca eu cu mintea mea proasta nu am inteles multe lucruri si m-am smintit.

Daca vrei sa vorbim mai multe, iti las ID-ul meu: toader_georgian
Doamne ajuta, pace si iubire!

| morningstar a răspuns:

Nu gresesti, e chiar de apreciat faptul ca nu esti inradacinat intr-o religie care iti impune atatea lucruri fara o logica si faptul ca incerci sa intelegi tu insuti realitatea.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MariXD):

De unde logica asta de căcat?

| NeimaginabilA a răspuns:

Hei esti destept, nu exista nicio religie perfecta si la dumnezeu nu-i pasa de religia ta nu trebuie sa ai o religie ca sa fii mantuit. Daca nu te simti confortabil fiind ortodox testeaza alte biserici si alagati-o dupa plac

| AndyStyleFrizerie explică (pentru Woodenpints91):

Esti rocker? sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.gresesti.nu conosti intr-adevar religia ortodoxa cu toate randuielile ei, nici nu te-ai obosit sa o faci fiindca nu ai considerat necesar.asa si eu am o forma proprie de credinta,care cam ocoleste ce spun preotii in biserica, si am luat-o mai dea dreptul prin biblie.dar eu stiu ca la otodocsi trebuie sa urmam exemplul de traire si credinta si jertfa al sfintilor, sa fim ca ei deoarece santem impreuna lucratori cu dansii in domnul.dar sa nu ne inchinam lor sau sa ne rugam lor.si totusi ei fiind biserica biruitoare nu pentru ei insisi se roaga Domnului ci pentru noi cei cazuti in pacat, pentru a fi iertati si ridicati in slava.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru AndyStyleFrizerie):

Sunt om.

| AndyStyleFrizerie explică (pentru lolosaurus):

Multumesc pentru raspuns.
Cand au venit cu recesamantul exact asa am zis happy, chiar nu stia omul ala ce sa scrie acolo...

Stima

| AndyStyleFrizerie explică (pentru morningstar):

Multumesc pentru raspuns.
Stima! happy

Răspuns utilizator avertizat