| William a întrebat:

acum cateva minute m-am hotarat sa invat cele 10 porunci pentru scoala. Si cand am citit-o pe prima m-am gandit ca nu cumva este blasfemie sa o spunem? Adica noi cand spunem prima porunca spunem "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei.Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine". Prin asta inseamna ca ne referim la noi? Adica zicem ca noi suntem Dumnezeu? Ziceti repede sa stiu daca mai invat prima porunca sau nu.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa inveti Legile si Poruncile.Aceste cuvinte sunt spuse de Dumnezeu, de aceea treci si invata repede, o sa iti fie de folos in viata.

| William explică (pentru EmaS):

Merci ca mi-ai dat funda (stii tu cand).

15 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Eu zic sa-ti perforezi craniul ala gol cu o surubelnita.

| William explică:

Of, ce urat din partea mea, am uitat sa va spun ca orice raspunsuri in batjocora vor primi vot nefolositor si stupid.

| shadovv a răspuns:

Pui in ghilimele verbale. Este un citat...

| negru30 a răspuns:

Inchide cartea - stai 15 minute si te gandeste si citeste iar - este treaba ta daca doresti sa urmezi cele 10 porunci nu numai sa le citesti - daca la prima asta ai inteles - nu te supara dar cati ani ai?

| William explică (pentru negru30):

| negru30 a răspuns (pentru William):

Depasire de subiect

| Biscuiti a răspuns:

El a trimis porunca ca si cum ar vorbi cu tine un ex.: eu sunt sefa ta ok? si iti zic asa Eu sunt sefa ta, sa nu indraznesti niciodata sa imi comentezi laughing tongue asa si el ca si cum ar vorbi cu tine si iti spune ca el iti este Dumnezeu si nu trebuie sa te rogi altcuiva decat Lui... intelegi?

| petrica1111 a răspuns:

Nu e nicio blasfemie. Ca Dumnezeu ne-a dat poruncile sa le respectam.Prima porunca se refera la faptul ca exista un singur Dumnezeu, adica sa nu ne inchinam la alti zei sau stiu eu ce. Fundabatting eyelashes

| ionut236 a răspuns:

Porunca nu o inveti si o spui ca pe rugaciune, ci efectiv trebuie sa o stii ca sa o respecti, da o inveti dar trebuie sa circule in mintea ta ca si cum ar fi rostite de dumnezeu

| Frankenstein a răspuns:

Hei. Nu, cum sa spui asa ceva? Spune "Eu sunt" si foloseste persoana I pentru ca porunceste ceva. Deci, tu citesti, prin porunca asta vorbele lui Dumnezeu. Ai inteles?happy

| alinaalinaalina a răspuns:

Nu.tu citesti vorbele lui Dumnezeu! EL a zis asta si trebuie sa ducem mai departe vorbele astea.e f bine ca le retinem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa felul in care ai formulat intrebarea si tinand cont de completarea ulterioara,cred ca este cazul sa-ti dai singur vot "nefolositor"sau "stupid", iar daca vrei mai exact "prostesc". Refuz sa cred ca cineva care dovedeste seriozitate, poate pune o astfel de intrebare prosteasca.

| Balangagiu a răspuns:

Mah e ca si cum dai citat din eminescu eminescu a ziso nu tu intelegi?>