| Genesis2014 a întrebat:

De ce YAHWE era gelos pe alti zei?
. Prin urmare, Yahweh nu este singurul zeu, ci unul dintre mai mulţi. Acest lucru reiese şi din prima poruncă, dată lui Moise: „Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine!" (Exodul 20:2-3). Prin urmare, se confirmă existenţa altor zei. La fel se poate spune şi despre Psalmul 95: „Că mare este Yahweh şi lăudat foarte, înfricoşător este; mai presus decât toţi dumnezeii." Nu ar putea fi Yahweh mai presus decât toţi dumnezeii dacă ar fi fost singurul zeu. Aşadar, Biblia nu susţine acelaşi lucru pe care îl susţineau toate popoarele?: existenţa mai multor zei.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ba da. : ))

| mODIN a răspuns:

Nup,si Domnul a fost creat tot de oameni.

| mODIN a răspuns:

Nup.Dumnezeu nu a existat nici o data. Spune-mi tu de ce nu esti de acord ca Zeus este adevaratul Dumnezeu? Sau Odin? Sau orice alta divinitate din orice alta religie.

| sublime89 a răspuns:

Asta confirma faptul ca evreii au fost un popor politeist, la fel ca toate celelalte popoare din acele timpuri. In perioada in care a fost scris vechiul testament, ei abia deveneau monoteisti. Erau in plin proces de transformare, si de aceea ii indemnau pe oameni sa creada decat in Yahwe, si in ceilalti zei sa nu mai creada. De fapt, acest Yahwe nu a fost inventat atunci, el exista deja alaturi de ceilalti zei, dar evreii i-au eliminat treptat pe toti ceilalti pana a ramas doar Yahwe.

"Several pieces of evidence have led scholars to the conclusion that El was the original "God of Israel"—for example, the word "Israel" is based on the name of El rather than on that of Yahweh.[22] El was the head of the Canaanite pantheon, with Asherah as his consort and Baal and other deities making up the pantheon. With his rise, Yahweh became identified with El to such an extent that El's name became a generic word meaning simply "god"; Asherah became Yahweh's consort, and Yahweh and Baal at first co-existed and later competed within the popular religion."

| Genesis2014 explică (pentru sublime89):

Foarte adevarat ...si iudeo-crestinismul si l-a insușit pe acest YAHWE, ca fiind Dumnezeu!

| Kalla a răspuns:

Ai devenit Moisie cumva? Nu intelegi nimic.Aberezi.Nu poti sa jignesti asa pe Dumnezeu.Nu pot sa cred cati inculti pe fata pamantului.Ai noroc ca Dumnezeu e bun si milos ca altfel nici nu-ti permitea sa traiesti pe fata pamantului.

| Genesis2014 explică (pentru Kalla):

Dacă TU traiesti in frică,asta nu inseamna că si ceilalti trebuie sa te urmeze!
Voltaire avea mare dreptate cand spunea :,, cei care merg pe cărări bătătorite, intotdeauna vor arunca cu pietre in cei ce indica un drum nou ''
Cat timp crezi că omenirea va mai merge pe acele,, căi bătătorite''?
Deja acest proces de trezire a constiintei a inceput! nu se mai pot opune mult timp traditionalistii, adevarului!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stiai ca gelozia este de doua feluri - _pozitiva si negativa. Iahve are gelozie pozitiva, deoarece vrea ceea ce este mai bun pentru omul pe care l+a creat, caruia i+a oferit pamantul, si viata vesnica, si nu a dorit sa cunoasca ce este boala, suferinta si moartea, astfel ca omul daca ramanea ascultator de Dumnezeu, nu ajungea in situatia in care este azi.Pe cand Satan si acolitii sai au o gelozie negativa, nu vor ceea ce este de folos si bine pentru cei ce se incred in ei. Toate manifestarile lor de gelozie duc la dezaprobarea lui Dumnezeu.De Exemplu - cum se manifesta un sot sau o sotie geloasa, sau un frate, sau un asa zis prieten? pozitiv?

| Genesis2014 explică (pentru PorumbRodica1965):

Acestea sunt teorii dogmatice. Divinitatea adevarata nu are comportari si trairi omenesti (gelozie,ura,indemn la crima)! Acestea sunt interpretari a unor salbatici iudei care habar nu aveau ce forma avea pamantul,DAR se autointitulau,,cunoscatori'' de Dumnezeu! FALS! Acei scribi,apoi Constantin cel,,mare'', nu au avut absolut nici o autoritate Divină sa proclame ei ceva! Doar au instaurat aceste dogme iudeo-crestine din interese politice, si chiar copiindu-le de la alte popoare, de exemplu de la sumerieni!
Oooo, sunt multe de vorbit pe acest subiect.dar nu multi pot intelege!

| Genesis2014 explică:

Ai citit cu atentie : YAHWE este infricoșător si mai presus de toti dumnezeii!
Cine sunt acei dumnezei caruia YAHWE le poarta gelozie?
Inseamna ca ei exista cu adevarat? sau biblia minte!

| Genesis2014 explică:

Omule ai citit biblia? Biblia spune de dumnezei (la plural) nu eu!
Citeste aici :psalmii 82 :1,, Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul Dumnezeilor.
Cum poate exista unul singur daca chiar biblia afirma contrariul?
De teorii si vrăjeli dogmato-bisericesti e satula lumea.
Stiu, trebuie sa crezi chiar dacă este ilogic!
La mine,, nu merge''!

| Genesis2014 explică:

Teorii,povesti,intr-un cuvânt : MITOLOGIE!
Această aberatie inventata cum ca Yeshua (Iisus) a existat inainte de,,formă umană'' este un tertip bisericesc, cu scopul de a manipula gloata!
Păi daca el a axistat dinainte, apoi s-a incarnat, asta mă duce cu gânsul la reâncarnare! De fapt iudeii au crezut in reâmcarnare, de asta se deduce si aceste snoave!
http://www.youtube.com/watch?v=EKNaNrh9Ii4

Răspuns utilizator avertizat