| MrBarolio a întrebat:

am 17 ani si am facut un test IQ din 30 de intrebari acum ceva timp rezultatul a fost 106, dupa ce m-am uitat sa-l mai rezolv iar am observat raspunsul si l alte intrebari la care nu am observat prima oara si a crescut la 116. Apo am gasit un alt tesit Iq, l-am facut si pe acela, rezultatul a fost 112, m-am mai uitat peste el si am scos 119, dar nu prin jmecherii sau memorarea altei variante ci doar prin logica. In fine. Acum cand fac ambele teste obtin la ambele un IQ de 122, am mai facut si alt test si am obtinut tot 122 din prima.
Influenteaza cu ceva valoare testelor antecedente faptul ca l-am facut de mai multe ori, nu m-am folosit de trucuri ca sa aflu raspunsuri si la unul din teste se schimbau si variantele, astfel incat daca incepeai testul a doua oare varianta corecta nu mai era A si era B sau C, etc.
Ideea e ca la teste nu am vreo varianta la nimereala am scris doar unde am stiut, mai putin la cel de-al treilea test unde nu mergea si trebuia sa alegi o varianta.
Intrebarile sunt: Influenteaza cu ceva daca am repetat testul.
Credeti ca Iq-ul meu este chiar de 122 sau este o coincidenta?

2 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Testele asta-s niste prostii, nu-ti bate capul cu ele.
Numai bine.

| DyNo a răspuns:

IQ-ul unei persoane nu se poate stabili fix. Poti sa obtii odata 110, la un test, apoi cand il faci din nou poti sa obtii mai mult, sau mai putin, in functie de starea ta de spirit, si fizica in momentul ala. Daca esti foarte obosit, suparat etc. o sa obtii un punctaj mai mic decat daca ai fi facut testul in conditii optime, ai fi fost "fresh", odihnit etc. Deci IQ-ul tau sare un pic de 120 de puncte. Este foarte bine. Si IQ-ul meu tot asa este, sare un pic de 120. Media, adica IQ-ul normal, este de 90.