| alexz25 a întrebat:

am o intrebare foarte serioasa, am 17 ani,si m-am documentat foarte mult despre pacatul "onaniei", pentru cei care nu stiu, acesta include masturbarea/sexul cu prezervativ, sau orice alta satisfacere la sfarsitul careia "samanta este varsata".
Eu si prietena mea am vrea sa trecem la urmatorul nivel(sexul), dar eu sunt foarte credincios, si nu as vrea sa savarsesc un pacat din cauza acestui lucru.Mai este si masturbatul una dintre probleme,este un viciu foarte puternic,care odata ce te prinde nu mai scapi de el si iti distruge sanatatea happy.
Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac, eu si prietena mea, ne-am gandit serios si vrem sa o facem, dar nu as vrea sa incalc poruncile domnului.Help me!

43 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Uau, intre timp ai devenit expert in ebraica si greaca veche sau vorbeste gura fara tine? Nu poti aplica Bibliei intelesurile cuvintelor romanesti din DEX, ca pe vremea respectiva nu exista limba romana. La grecii antici porneia insemna sa faci sex pe bani.

| Muntgvb a răspuns (pentru doctorandus):

Ce-ți mai place sa le învârtești si sa le rasucesti, doar doar vei scoate ceva.
Cei mai buni biblisti au existat deja, au trăit cu aproape doua milenii in urma.Se numesc Sfinții Părinți.Ia du-te si vezi ce spun ei despre Biblie când vine vorba de capitolul "desfrânare".Îți mai recomand sa citești capitolul 7 din 1 Corinteni.Să te vad cum il mai sucești si pe acela.

| Alphawolf a răspuns (pentru Muntgvb):

Tu esti figura. Tu modelezi realitatea in functie de Biblie, insa normal Biblia trebuie sa coincida realitatii, in caz contrar continutul ei este mizerabil! Biblia nu poti s-o analizezi decat in functie de realitate, deci relitatea trebuie studiata inainte de a adopta afirmatii dintr-o carte. Tu ai facut invers, intai ai adoptat, iar acum judeci si interpretezi doar in functie de ceea ce ai adoptat si in favoarea a ceea ce ai adoptat.

Cauta sa vezi ce spun studiile(realiste) despre sex inainte de a sustine speculatii si prejudecati.

"Tu chiar încerci să-mi spui ca un singur biblist știe sa interpreteze Biblia mai bine decât generații întregi de oameni?"

Acele generatii intregi de oameni au interpretat totul in favoarea a ceea ce au adoptat. Spre ex. indiferent de ce argumente iti va aduce omul "impotriva" Bibliei, tu nu le vei accepta, vei cauta o explicatie, o scuza, vei interpreta asa cum iti convine.

| Muntgvb a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca tu vrei sa crezi orice studiu "științific" făcut la comanda companiilor de prezervative, vibratoare, anticoncepționale s.a.m.d, este problema ta.

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Daca negi realitatea stiintei, macar nu da cu mucii-n realitatea Bibliei. Profesorul universitar de teologie catolică Charles E. Curran a afirmat „Părinții Bisericii nu spun aproape nimic despre chestiunea simplă a masturbării". Mielke, Arthur J. (1995). „Chapter 4. Christian Perspectives on Sex and Pornography". Christians, Feminists, and the Culture of Pornography. Lanham, MD: University Press of America. p. 59. ISBN 9780819197658. OCLC 878553779. „the fathers of the Church are pratically silent on the simple question of masturbation".

Poftim, cauta tot ce-au scris Parintii Bisericii despre masturbare si daca-ti iese mai mult de jumatate de pagina A4 sa-mi zici mie cutu.

| doctorandus a răspuns (pentru Alphawolf):

El deocamdata n-a inteles care e realitatea Bibliei, ce sa mai vorbim de a-si modela mintea dupa Biblie. El e in stadiul de vrajeli de popa de tara.

| Alphawolf a răspuns (pentru Muntgvb):

Chiar crezi ca suntem atat de inumani?

| Muntgvb a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu voi.Alții...

| Muntgvb a răspuns (pentru doctorandus):

Daca masturbarea nu este păcat, atunci de ce e condamnata in sfintele canoane(făcute după consensul Părinților):
Cel ce a facut malahie, 40 de zile să mănânce hrană uscată si să facă câte o sută de mătănii pe zi, si cu mare căintă în suflet hotărându-se de a nu mai gresi; se poate împărtăsi cu Sfintele Taine. Dacă nu îndeplineste canonul arătat mai sus, 1 an să nu se împărtăsească.
Cei care fac malahie unul cu altul sau femeie cu femeie, 80 de zile să se canonisească mâncând hrană uscată în toate zilele si facând câte o sută de mătănii pe zi. De nu va împlini acest Canon, 2 ani să nu se împărtăsească si să facă câte o sută de mătănii pe zi.
Crezi ca au pus aceste canoane doar de dragul de a le pune?

| Alphawolf a răspuns (pentru Muntgvb):

Prin "altii" te referi la majoritatea medicilor si cercetatorilor care au studiat efectele sexului, care apropo, multi dintre ei(poate majoritatea) sunt credinciosi si familisti?

| Muntgvb a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu.N-am chef sa dezvolt, deoarece as face-o degeaba.

| doctorandus a răspuns:

In pilda cu Onan ideea e urmatoarea: Biblia afirma ca daca fratele tau moare fara a lasa urmasi esti dator sa-i regulezi nevasta pana cand ea naste un fiu.

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Pagina din Patrologiile lui Migne sau nu se pune.