| StoienicăSorin a întrebat:

are ceva daca incep sa colind de pe 22 decembrie cu buna seara. apoi pe 23 cu astazi s-a nascut hristos si pe 24 cu steaua? este bine

2 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Care este legatura dintre Isus Hristos si colindele tale? Conform celor cunoscute (recensamantul lui Irod) Domnul Isus Hristos sa noscut in luna Noiembrie, undeva in jurul datei de 17. Colindele sunt "amintiri" pagane adaugate la un asazis "crestinism" traditional.

| MateiP a răspuns:

La mine in Arges, si totodata in majoritatea Munteniei, se incepe colindul pe 23 dec, urmand 24, iar api 31 dec. Nu stiu din ce regiune sunteti si care va sunt traditiile, dar nu contravine deloc religiei. Sarbatori luminate!