| infinityskylines a întrebat:

As putea sa duc o viata complet crestina in actorie? Adica sa fiu actrita fara ca sa ma sarut in piese sau fara atingeri care te tenteaza. Am vorbit cu multi asta dar mi-au spus ca nu poti mereu sa rezisti tentatiei. Nu stiu ce sa mai cred, imi place actoria mult si asta e visul meu!
Intreb asta deoarece vreau o viata curata, adica crestina cu adevarat dar acum sunt la liceul de arte unde fac actorie. Nu vreau sa am vreo relatie intima sau atingeri indecente pana la casatorie.
Pentru un raspuns bun ofer funditaaa!

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa ai o cariera pana la un punct, cand ai sa realizezi ca esti o actrita mediocra pentru ca iti pui prea multe limite si ai sa mai realizezi ca ti a omorat visul de o viata din cauza unor basme numite religie.

| infinityskylines explică (pentru suntserios):

Nu imi pun limite doar vreau sa traiesc o viata crestina cu adevarat! Nu am intrebat ca sa primesc raspunsuri impotriva crestinismului etc. Eu nu am o religie ci o credinta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru infinityskylines):

Stai tu linistita, credinta adevarata nu te impiedica sa iti apropii buzele de alta persoane sau sa sa te atinga alte persoane. Asta ti o impune o religie incuiata.

Daca ar exista intr-adevar un dumnezeu nu s ar supara ca pune cineva mana pe tine, doar popii din biserica se supara.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Întreabă un preot asta și vezi ce răspuns îți oferă (pe site aici vei găsi doar părerile unora, poate și în contradicție).

| infinityskylines explică (pentru Florin9Florin9):

Nu am nevoie de popi! Nu sunt ortodoxa

| xByte a răspuns:

Ai putea sa faci actorie doar la un nivel de incepator, nimic mai mult. Daca vrei sa iti urmezi visul si sa faci ceva actorie de calitate, si sa treci de stadiul de incepator, atunci mai bine nu ai lasa lucrurile minore precum religia, sa iti limiteze posibilitatile.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Poți sa fi şi actriță şi o bună creştină. Trebuie doar să te controlezi. Dumnezeu nu se mâniază de la un sărut, nici chiar de la atingerile indecente, atâta vreme cât tu îți stapanești trupul şi gandul.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru infinityskylines):

Bine, am înțeles.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu te mai chinui.
Nu o sa gasesti doi crestini sa vada la fel lucrurile acestea.
Biblia este un fel de bufet suedez de unde fiecare a luat ce i-a convenit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O viata crestina "curata" inseamna o viata de sclav. Tu chiar vrei asta?
Tu pui un program numit crestinism pe primul loc in detrimentul carierei pe care vrei s-o ai?

| infinityskylines explică (pentru anonim_4396):

O viata "curata" inseamna o viata dupa biblie, o viata dedata lui Isus. Aceasta ascultare nu inseamna sclavie! Pentru mine e o fericire sa ma implic in misiuni si sa marturisesc Dragostea Lui Dumnezeu!

| danay72 a răspuns:

Felicitări pentru ca duci o viata morala. Putini tineri fac acest lucru. Bravo. Legat de actorie, e greu sa te menți cast și moral intr-o astfel de lume. Apoi, ajungi sa ai mai puțin timp pentru activități spirituale. Dar, doar tu poți decide cum sa procedezi.Biblia spune ca,, fiecare își va purta propria sarcină.,,

| Holiday a răspuns:

"Nu vreau sa am vreo relatie intima sau atingeri indecente pana la casatorie."

Pai simplu atunci, casatoreste-te. Dupa aia inteleg ca nu mai ai vreo problema cu ce ai zis mai sus.laughing

| danut a răspuns:

Viata curata nu poate fi dusa in actorie, trebuie sa alegi, ori cu Dumnezeu ori cu partea adversa, nu exista drum de mijloc, ori cu Unul ori cu altul.

| infinityskylines explică (pentru danay72):

Multumeschappy
Da, sunt sigura ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare!

| infinityskylines explică (pentru Holiday):

Pentru a te casatori trebuie sa fii pregatit! Trebuie sa ai un salariu, sa iti poti intretine familia! Sa fii pregatit/a atat fizic cat si spiritual. Acest legamant este pe viata!

| Holiday a răspuns (pentru infinityskylines):

N-ai inteles nimic din ce am zis...laughing
Era o ironie...

| infinityskylines explică (pentru danut):

Eu ma gandeam ca daca ne gandim logic in orice profesie poate exista o parte imorala, adica chiar si in medicina: medicul poate profita de pacientele sale etc.
Eu cred ca daca ai o retinere si ai descernamant de la Dumnezeu poti sa treci peste!

| infinityskylines explică (pentru Holiday):

Ok

| danay72 a răspuns (pentru infinityskylines):

Nu tine cont de ce zic alți, important e sa faci ceea e îți procura bucurie, adică sa asculți de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru infinityskylines):

Actoria nu este o meserie in care poti trece "peste" anumite aspecte. Incearca si vei vedea ca am dreptate dar daca incerci ai pierdut in partea cealalta.

| Nilsson a răspuns:

Eu zic ca nu are rost sa iti vinzi sufletul pentru niste iluzii, nu ai nicio garantie ca o sa ajungi faimoasa nici daca joci fara haine pe tine. Mai ales ca in bransa asta, sexul vinde cel mai bine.
Toti am avut momente in viata cand visam cai vezi pe pereti, dar vine un moment cand trebuie se venim cu picioarele pe pamant, chiar daca e descurajant.
Mai bine mai devreme decat prea tarziu.

| ania a răspuns:

Poate dacă emigrezi.În America este o companie care face filme creștine și actorii sunt și ei creștini, nu sunt cu faze sexuale.etc, am văzut mai multe astfel de filme, mi-au plăcut foarte mult.În România poate dacă te măriți tot cu un actor creștin și se acceptă să faci faze de sărut doar cu soțul tău, dar probabil vei avea nevoie și de varianta 2 pentru a-ți câștiga traiul sau de un soț bogat. Felicitări pentru alegerea de a avea o viață curată, fără relații intime sau atingeri indecente înainte de căsătorie. Dumnezeu să te bineuvinteze cu peseverență pentru a te ține de ea!